Przeglądarka 147/23.11.2021

Małgorzata Pacholec: wiem jak traci się wzrok. Wstydziłam się, udawałam, że się zagapiłam

Wiem jak się ślepnie z powodu schorzeń genetycznych siatkówki i jak się żyje z tymi chorobami – mówi Małgorzata Pacholec, prezes stowarzyszenia pacjentów Retina AMD Polska
Wzrok straciła wiele lat temu. Ufa, że należy do ostatniego pokolenia chorych z dystrofią siatkówki, którym nie można było pomóc.
Czytaj całość na Rynekzdrowia.pl

Niewidzialna wystawa – na czym dokładnie polega i co daje zwiedzającym?

Wzrok to jeden ze zmysłów, bez których trudno byłoby się nam obejść. Czasem jednak nie potrafimy sobie wyobrazić, jak czują się ci, którzy go utracili lub nie mają od urodzenia. Niewidzialna wystawa jest w stanie choć na krótką chwilę przenieść do świata niewidomych i pozwolić choć trochę zrozumieć, co czują, gdy nie mogą korzystać ze wzroku.
Na niewidzialną wystawę w Warszawie może się wybrać każdy, niezależnie od wieku. Będzie to szczególnie ciekawe doświadczenie, jeśli zna się osobę niewidomą.
Czytaj całość na TVN.pl

Z cyklu: Ślepym trafem Otwórz oczy i zobacz

Dziś mamy Międzynarodowy Dzień Niewidomych. To doskonała okazja do łamania barier pomiędzy światem osób niewidomych i światem osób widzących. Mało to polityczne sformułowanie – dwa światy. Tak, niestety, jest i trudno tu zaklinać rzeczywistość. Chciałbym, aby było inaczej. Aby widzący i niewidomi tworzyli jeden wspólny świat. Jednak aby się tak stało, potrzeba wzajemnego zrozumienia i szacunku.
Czytaj całość na Tygodnikbydgoski.pl

Warto wiedzieć: B jak Braille

Będąc osobą widzącą przez 40 lat nie zastanawiałem się wcale nad tym jak żyją niewidomi, jak się kontaktują listownie, jak piszą czy czytają, czy żyją tylko w „czterech ścianach”? Od momentu, kiedy stałem się ociemniałym zacząłem coraz bardziej interesować się tym środowiskiem. Jedną z pierwszych rzeczy, którą się nauczyłem było pismo punktowe – Pismo Braille’a. Czym tak naprawdę jest to pismo?
Czytaj całość na OX.pl

Dom pani Marii i jej niepełnosprawnego syna został zalany. Pomogli im dobrzy ludzie

Dom 75-letniej pani Marii został zniszczony przez powódź. Dzięki pieniądzom z internetowej zbiórki szybko miał powstać nowy, niestety tak się nie stało. Jednak po emisji naszego reportażu, z pomocą 75-latce i jej synowi ruszyli ludzie wielkiego serca.
Czytaj całość na Dziennikwschodni.pl

Czy wiesz, jak pomóc osobie niewidomej na przystanku? Plakaty informacyjne pojawiły się w Sosnowcu

Osoby niewidome chcą uczestniczyć w życiu społecznym samodzielnie, jednak czasami potrzebują naszej pomocy. My jednak bardzo często nie wiemy jak tej pomocy im udzielić. Dlatego w Sosnowcu pojawiły się plakaty informujące w jaki sposób pomóc osobie niewidomej na przystanku.
Czytaj całość na Eska.pl