Przeglądarka 144/02.11.2021

Kobieta odzyskała wzrok po wszczepieniu implantu

Naukowcy z Holandii i Hiszpanii opracowali implant mózgowy, dzięki któremu niewidoma osoba jest w stanie dostrzegać nowe kształty. Technologię zastosowano u niewidomej kobiety, która była w stanie rozpoznawać kształty oraz litery.
Przełomowe badania są efektem pracy naukowców z hiszpańskiego uniwersytetu Miguela Hernándeza oraz holenderskiego Instytutu Neuronauki.
Czytaj całość na Deon.pl

Odkryto zupełnie nową rolę źrenic. Rozszerzają się nie tylko wtedy, gdy jest ciemniej

Im więcej obiektów obserwujemy, tym większa staje się nasza źrenica – taką zaskakującą zależność odkryli i opisali naukowcy z Uniwersytetu Florenckiego. Nowe badanie sugeruje, że tzw. postrzeganie liczebności jest prostym i bezwarunkowym odruchem.
Chyba każdy wie, że wielkość naszych źrenic automatycznie zmienia się w zależności od tego, jak dobrze oświetlone jest otoczenie, w którym przebywamy. Nowe badanie ujawnia, że światło nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na rozmiar źrenic. Okazuje się, że reagują one także na to, ile obiektów znajduje się w naszym polu widzenia.
Czytaj całość na Focus.pl

Uważaj, by chęć upiększenia nie zamieniła się w koszmar. Kolorowe soczewki mogą być niebezpieczne

Źrenice jak u kota, oczy wampira, czarne białka? Tak mogą wyglądać twoje oczy. Kolorowe soczewki kontaktowe to ostatni krzyk mody. Ludzie noszą je ze względów estetycznych i traktują jako niewinną zabawę. Czy słusznie?
O kolorowe soczewki trzeba dbać tak samo jak o normalne
Kolorowe soczewki są traktowane jak zabawka. Ludzie zapominają o tym, że soczewki kontaktowe są wyrobem medycznym, o który należy odpowiednio dbać. Nieprawidłowo użytkowane mogą doprowadzić do ciężkich chorób oczu i ślepoty.
Czytaj całość na Natemat.pl

Technologia pomaga wszystkim. Te aplikacje dla niepełnosprawnych ułatwią trudne życie

Technologia jest bardzo wszechstronna. Codziennie zapewnia rozrywkę, możliwość pracy, a dla innych ułatwienie — trudnego — życia. To właśnie one ułatwiają wszystkie codzienne czynności takie, jak rozmowę, poruszanie się, rozumienie i wiele innych. Aplikacje dla osób niepełnosprawnych bardzo często mogą oznaczać w pewnym stopniu być lub nie w życiu społecznym. To właśnie one sprawiają, że codzienność staje się nieco łatwiejsza i można próbować żyć w społeczeństwie z innymi osobami.
Czytaj całość na Android.com.pl

Znany antydepresant ma pewien skutek uboczny. Może uratować wzrok

Naukowcy z University of Virginia School of Medicine zaobserwowali, że fluoksetyna, stosowana w leczeniu zaburzeń depresyjnych, skutecznie spowalnia rozwój tzw. suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej (dotyczącej blisko 90 proc. chorych).
Wykazały to badania laboratoryjne oraz na modelu zwierzęcym, podczas których testowano skuteczność fluoksetyny i ośmiu innych antydepresantów. Analiza baz danych dotyczących ponad 100 mln Amerykanów po 50. roku życia potwierdziła, że u osób przyjmujących fluoksetynę zwyrodnienie plamki żółtej występowało znacznie rzadziej.
Czytaj całość na Niezalezna.pl

Trwała utrata wzroku po ekstrakcji zęba u 54-latki

Pacjentka straciła widzenie w lewym oku w wyniku zapalenia tkanki łącznej oczodołu (OOC), do którego doszło po przeprowadzonym wcześniej usunięciu zęba szczęki. Przypadek ten został opisany w czasopiśmie naukowym „Advances in Oral and Maxillofacial Surgery” (wydanie październik–grudzień 2021).
Autorami artykułu pt. „Opis przypadku utraty wzroku w następstwie zębopochodnego zapalenia tkanki łącznej oczodołu” (A case report on loss of vision secondary to odontogenic orbital cellulitis) są lekarze z zespołu kierowanego przez dr Arię Amir Ghasemi z Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Southampton (Wielka Brytania).
Czytaj całość na Dentonet.pl

„Mój mąż jest niewidomy. Nigdy mnie nie widział, ale kocha oczami swojej duszy. Poznałam go dzięki babci”

Przed czterema laty, po tragicznej śmierci moich rodziców, zamieszkałam z babcią w jej podwarszawskim domu. Byłam już pełnoletnia, a ponieważ nadal się uczyłam, przysługiwała mi renta po rodzicach. Dom babci był stary, od lat wymagał remontu. Nie miałyśmy na to odpowiednich funduszy. Na szczęście sąsiedzi pomagali nam w krytycznych sytuacjach, na przykład przy naprawie oberwanej rynny. Najwidoczniej dwie samotnie żyjące kobiety, stara i młoda, wzbudzały sympatię, Starałyśmy się nie nadużywać pomocy.
Czytaj całość na Polki.pl

Czy głuchoniewidomy może być diakonem? Niezwykła historia Petera Heppa

Przyszły diakon przyszedł na świat 30 czerwca 1961 roku w Niemczech, jako jedyny niesłyszący w rodzinie. Oprócz braku mowy mały Piotruś rozwijał się tak samo jak jego słyszący rówieśnicy. Rodzina chłopca myślała więc, że jest on po prostu małomówny. Lekarz zdiagnozował jego niepełnosprawność, zupełnie przypadkowo zresztą, dopiero gdy Peter miał trzy lata.
Czytaj całość na Aleteia.pl