Przeglądarka 117/27.04.2021

Kujawsko-Pomorskie. Matka niepełnosprawnego 4-latka oskarżona o rozpijanie go piwem! Sąd: zemsta sąsiadki

Matka niepełnosprawnego 4-latka stanęła przed sądem oskarżona o rozpijanie go alkoholem. Dowodem miały być zeznania świadków i nagranie. W Sądzie Rejonowym w Chełmnie prawda wyszła jednak na jaw. Kobieta padła ofiarą zemsty sąsiadki, z której mężem miała romans.
Jak niewiarygodny przebieg miał ten proces może świadczyć fakt, że kluczowy świadek – kochliwy pan Tomasz, autor rzekomo kompromitującego nagrania – stawił się w Sądzie Rejonowym w Chełmnie pijany.
Czytaj całość na Nowosci.com.pl

Niewidome adwokatki. Widząc mnie w todze, ludzie myślą: pani mecenas. Na ulicy z laską? O, jaka biedna

Pamiętam odrabianie matematyki ze łzami. Moi rodzice słyszeli, że stawiają mi za wysoko poprzeczkę. Że dla niewidomych to są zawodówki i jak się bardzo postaram, może zostanę masażystką – mówi Magdalena Szyszka, w zawodzie prawniczki od 10 lat.
Najczęściej nie wiem, czy dana osoba wie. Bywa, że w pandemii z klientem przez dłuższy czas porozumiewamy się z telefonicznie lub mailowo, a spotykamy dopiero w sądzie. Tylko jeśli przyszedł z polecenia, mogę się domyślić, że ktoś mu już powiedział. Jeśli przyjdzie po poradę prawną, ale się nie zdecyduje, to albo złożono mu gdzieś ciekawszą ofertę, albo nie chciał prowadzić sprawy u mnie. Ale tego nie analizuję.
Czytaj całość na Wysokieobcasy.pl

NFZ utrudnia życie niewidomym. „Przepisy są nieżyciowe, szczególnie w dobie pandemii”

Niewidzący nie mogą kupować sprzętu w sklepach internetowych, bo nie dostaną refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. – NFZ żyje w innej epoce, a zakupy w sieci są teraz dla nas możliwe i w dobie pandemii bezpieczne – mówią niewidomi.
Michał jest osobą niewidzącą. Porusza się po mieście z białą laską, dojeżdża do pracy. – Potrzebna mi była nowa laska. Chciałem ją kupić, jak wiele innych rzeczy, przez internet. Są specjalne aplikacje, które na to pozwalają, a poza tym zakup w internecie wychodzi taniej – opowiada.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Dlaczego podpalił się Aszifullah. Niepełnosprawni protestują w Afganistanie

80 proc. Afgańczyków powyżej 18. roku życia ma jakąś formę niepełnosprawności – fizycznej lub psychicznej. A niemal połowa badanych nigdy nie używała takich akcesoriów jak okulary czy chodziki, ponieważ nie wiedziała, że istnieją.
Pamiętam, że kiedy oglądałam irański film Kandahar, skądinąd bardzo kiepski, którego akcja toczyła się w Afganistanie, niezwykle rozśmieszyła mnie pewna scena. Przedstawiała ona namiot jednej z organizacji pozarządowych gdzieś pośrodku pustyni. Do rzeczonego namiotu przychodzili Afgańczycy, by przymierzać protezy. W pewnym momencie zjawiła się „dostawa” – nad pustynię nadleciał samolot i zrzucił na niewielkich spadochronach protezy, ku radości gromady jednonogich Afgańczyków. Ci, w wybitnej scenie zbiorowej, kuśtykali o kulach (zadziwiająco zresztą sprawnie) przez pustynię, by pochwycić dary z nieba.
Czytaj całość na Krytykapolityczna.pl

Przeżywał horror na lekcjach religii. Niepełnosprawny chłopak opowiedział, co działo się gdy zostawał z księdzem

Wstrząsający reportaż w magazynie „Raport” Polsat News. W materiale autorstwa Leszka Dawidowicza została pokazana, gehenna niepełnosprawnego chłopca, który był wykorzystywany na tle seksualnym. Sprawcą miał okazać się ksiądz, który uczył religii w tamtejszym gimnazjum. Prokuratura od dwóch lat prowadzi śledztwo, ale brak wymiernych efektów.
Czytaj całość na Fakt.pl

Znany szachista spełnia marzenie wyjątkowego chłopca

Pomimo swojej niepełnosprawności związanej z brakiem ręki, cukrzycą i guzem
mózgu, przygotowuje się do turnieju pod okiem samego Michała Kanarkiewicza  –  znanego
i utytułowanego szachisty, trenera szachowego gwiazd i popularyzatora gry w szachy.
Michał Kanarkiewicz stawia na młodzież – jego celem jest zachęcanie młodych Polek i Polaków
do zgłębiania tajemnic szachownicy! Odkąd Michał założył profil na TikToku, królewską grą interesuje się coraz więcej nastolatków. Na pewno dużą rolę odegrał też serial „Gambit Królowej”, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem widzów. Wydaje się więc, że teraz czeka nas wysyp szachowych mistrzów. Michał chce pomóc w rozszyfrowaniu tajników szachownicy i z tego powodu decyduje się na udzielanie lekcji indywidualnych utalentowanym młodym ludziom.
Jednym z wiernych fanów Michała Kanarkiewicza jest Franek Oczkowski – wyjątkowy piętnastolatek, który od urodzenia zmaga się z różnymi niepełnosprawnościami i chorobami. Franek urodził się bez prawego przedramienia, a w późniejszym etapie życia zdiagnozowano u chłopca cukrzycę 1 stopnia
i – jakby tego było mało – znaleziono guza na podwzgórzu mózgu. Pomimo tych przerażających
diagnoz, Franek się nie poddaje i każdego dnia walczy o spełnianie swoich marzeń. Jest inspiracją nie tylko dla innych osób doświadczających niepełnosprawności, ale swoją aktywnością zaraża też
sprawnych rówieśników, którzy często nie mają pojęcia, w jaki sposób fajnie spędzać czas.
Szachy to moja kolejna pasja, którą teraz rozwijam dzięki treningom z Michałem – cieszy się Franek.
To spełnienie moich marzeń, bo zawsze lubiłem grać w tę grę i już kiedyś trenowałem
w klubie szachowym w szkole. Teraz mam szansę przygotować się do turnieju pod okiem samego
Mistrza – to niesamowite!
Gra w szachy dołączyła do innych zainteresowań Franka. Na co dzień chłopiec uwielbia jeździć
na rowerze, regularnie biega, uczy się też gry na ukulele – może to wszystko robić dzięki użyciu
specjalnych protez. Teraz czas, by rozruszać również umysł – śmieje się Franek. I stąd wybór szachów -to dla mnie idealna rozrywka, a do tego nauka strategii i świetne przygotowanie do dorosłości. Dla mnie to ćwiczenie doskonałe, bo, jak się można domyślić, życie z niepełnosprawnością wiąże się
z wieloma wyzwaniami i ciągłym stosowaniem różnych strategii przetrwania. Niepełnosprawność nie musi być jednak żadną przeszkodą w spełnianiu marzeń!
Michał Kanarkiewicz pracuje z Frankiem w trybie zdalnym – spotykają się na indywidualnych lekcjach raz w tygodniu. Misją Mistrza jest zachęcenie co najmniej 10 milionów Polaków do nauki gry
w szachy. Szachy nie tylko uczą logicznego myślenia, ale również strategii jak krok po kroku zbić
przeciwnika. W krótkich filmikach na Instagramie Michał Kanarkiewicz ujawnia zasady tej królewskiej gry, w zrozumiały sposób wyjaśnia reguły i techniki, dzięki którym można wyjść z rozgrywek zwycięsko. Michał jako youtuber, TikToker, szachowy trener gwiazd i wreszcie autor książek oraz prowadzący
program telewizyjny ABC Szachów, zdobywa uznanie  i sympatię wśród coraz większego grona widzów. Kiedy usłyszał, że marzeniem Franka jest nauczyć się gry w szachy, bez zastanowienia zgodził się mu pomóc i pokazać kilka szachowych tricków.
Jestem przekonany, że Frankowi mogą się przydać w życiu szachowe strategie  – mówi Michał
Kanarkiewicz. Chłopak jest naprawdę bystrym graczem i liczę na to, że osiągnie wiele sukcesów w tej dziedzinie. Mocny z niego zawodnik, więc z ciekawością będę śledził jego postępy w nauce i w końcu sukcesy podczas turniejów. Cieszę się, że mogę być jego nauczycielem.
Michał  “SzachMajk” Kanarkiewicz – utytułowany szachista, Trener Szachowy Gwiazd oraz popularyzator gry
w szachy w Polsce. W 2020 roku zremisował w symultanicznej partii szachów z dwunastym szachowym mistrzem świata Anatolijem Karpowem. Tworzy treści edukacyjne w sieci (głównie na TikToku i YouTube) jako Michał  “SzachMajk” Kanarkiewicz. Autor 6 książek oraz licznych artykułów dotyczących korzyści płynących z gry w szachy. Marzeniem i misją Michała Kanarkiewicza jest, by 10 milionów Polaków nauczyło się grać w szachy.
Źródło: Biuro Prasowe / Agencja Face It!