Przeglądarka 101/12.01.2021

Oczami niewidomego: Samotność skraca życie

Starość zbliża się wielkimi krokami. Społeczeństwa robią się coraz bardziej wiekowe. Statystyki są nieubłagane. Dziś coraz częściej mówi się o tym, że jednym z największych kłopotów seniorów jest samotność. Problemu tego nie można bagatelizować. Naukowcy są zgodni: samotność skraca życie.
Według badań Brigham Young University z 2015 roku izolacja społeczna sprawia, że szanse na wczesną śmierć wzrastają o 30 proc. Ze statystyk wynika, że samotność jest równie groźna, co nałogowe palenie czy otyłość. Na negatywne skutki odizolowania i bezczynności szczególnie narażone są osoby słabsze i te z naturalnie obniżoną odpornością na wirusy i stres. Sytuacja taka dotyczy nie tylko osób starszych ale całego zabieganego społeczeństwa, które nie wiedząc kiedy nie ma np. z kim spędzić świąt czy innych uroczystych chwil.
Czytaj całość na Ox.pl

Dla niepełnosprawnego bydgoszczanina mieszkanie jest jak więzienie. Marzy, by móc wyjść do ludzi, nie trzeba wiele, by pomóc!

Grzegorz Kowalewski. Bydgoszczanin. Czterokrotny mistrz Polski w podnoszeniu ciężarów. Ale jego kolekcja medali jest znacznie pokaźniejsza. Co kocha w sporcie? Adrenalinę? Rywalizację? Zachwyt kibiców? – Nie, chodzi o to, że na treningach, na zawodach miałem szansę pobyć z ludźmi, tego żal mi najbardziej – mówi. Jest niepełnosprawny od urodzenia.
Grzegorz Kowalewski to były już ciężarowiec, były sztangista klubu Start dla niepełnosprawnych. Należy do Stowarzyszenia Sportu i Rekreacji „ Start Bydgoszcz”. Dziś ma prawie 50 lat, gdy był młodszy, problemy zdrowotne choć utrudniają codzienne funkcjonowanie, nie stanowiły dla niego przeszkody w uprawianiu sportu.
Czytaj całość na Expressbydgoski.pl

Seniorzy i niepełnosprawni z Dąbrowy Górniczej zapłacą mniej za wywóz śmieci

Dąbrowa Górnicza, podobnie jak inne miasta, podnosi stawki za wywóz śmieci. Urzędnicy wprowadzili jednak program osłonowy, który pozwoli części mieszkańców zmniejszyć wydatki za odbiór odpadów.
Obecnie stawka za odbiór śmieci w dębowym mieście wynosi 20 złotych od osoby za odpady segregowane i 40 złotych za niesegregowane. Od 1 lutego 2021 roku miesięczna opłata za odbiór odpadów segregowanych wyniesie 29 zł od osoby. W przypadku śmieci niesegregowanych będzie to 58 złotych.
Czytaj całość na Twojezaglebie.pl

Elita strzelectwa sportowego dla osób niepełnosprawnych już wiosną we Wrocławiu!

Po Mistrzostwach Europy w Strzelaniach Pneumatycznych, rozegranych w lutym minionego roku w Hali Stulecia oraz Wrocławskim Centrum Kongresowym, do Wrocławia zawita kolejna duża impreza związana ze strzelectwem. Już w kwietniu 2021 roku na strzelnicy WKS-u Śląsk Wrocław odbędzie się Puchar Świata w Strzelectwie Sportowym Osób Niepełnosprawnych.
Od 10 do 20 kwietnia około 200 zawodników z całego świata, weźmie udział w zawodach organizowanych przez Światową Federację Strzelectwa Niepełnosprawnych (WSPS) oraz Polski Związek Strzelectwa Sportowego (PZSS). Program zakłada rywalizację w dwóch dyscyplinach – karabin oraz pistolet. Wszystkie konkurencje rozegrane zostaną z kolei na czterech strzelnicach…
Czytaj całość na Tuwroclaw.com

Świadczenie pielęgnacyjne 2021. Kwota wzrośnie, ale to i tak nie zadowala rodziców

Wraz z nadejściem nowego roku wzrosła kwota wypłacana w ramach świadczenia pielęgnacyjnego 2021. Świadczenie pielęgnacyjne, które przysługuje rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych wzrośnie wraz z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2021 roku. Mimo podwyżki sytuacja rodziców i opiekunów wciąż pozostawia wiele do życzenia. Okazuje się, że muszą naprawdę się postarać, aby otrzymać pieniądze.
Czytaj całość na Edziecko.pl