Oprowadzanie w języku polskim z audiodeskrypcją | Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich

Termin i miejsce wydarzenia:
14.11.2021 (niedziela), godz. 15:00
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
ul. Lipowa 4
30-702 Kraków
Wstęp: Tego dnia organizator wszystkim odwiedzającym oferuje bilety ulgowe w cenie 7 zł.
Oprowadzanie w cenie biletu wstępu. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia pod adresem edukacja@mocak.pl.


 

O godzinie 15 Mocak zaprasza na oprowadzanie w języku polskim z audiodeskrypcją. Oprowadzanie obejmie wystawy Artysta jest obecny oraz Muzyka jako zapis. Muzyka jako eksperyment. Będzie ono dostosowane do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Po ekspozycjach oprowadzi Kamil Gibas – edukator MOCAK-u. Równolegle Regina Mynarska wykona audiodeskrypcję na żywo.

Artysta jest obecny

Wystawa Artysta jest obecny to prezentacja strategii artystycznych opartych na użyciu przez twórcę własnego ciała jako środka wyrazu i źródła symboli. Podstawowym polem tego działania jest autoportret. Dalej – badanie wytrzymałości ciała, jego atrakcyjności, oszpeceń i operatywności. Tu najlepiej sprawdzają się malarstwo i performans. Ta sztuka jednoznacznie deklaruje, że podstawowym materiałem i inspiracją w twórczości wizualnej jest człowiek.
Cielesność wyraża na wystawie kondycję psychiczną i fizyczną artysty. Szczególnie ujawnia się to w dokumentacjach akcji i performansów, których twórcy testują możliwości i ograniczenia własnego ciała, niejednokrotnie łącząc je z eksperymentami medialnymi. Intencje artystów są różne – od refleksji nad samą sztuką po społeczno-polityczny bunt.

Muzyka jako zapis. Muzyka jako eksperyment

W Kolekcji MOCAK-u znajduje się kilkadziesiąt partytur muzyki eksperymentalnej. Są to najczęściej notacje muzyczne zapisane w prywatnych językach i przeznaczone dla wykonawców, którzy bezpośrednio współpracują z kompozytorem. Punktem wyjścia tej części ekspozycji są prace pokazywane w Instytutach Polskich w Pradze (1983), Paryżu (1985) oraz w londyńskiej Royal Academy of Music (1986) na wystawie Partytura muzyczna jako dzieło sztuki. Są to między innymi partytury graficzne Marka Chołoniewskiego, Piotra Grelli-Możejki, Krzysztofa Pendereckiego, Bogusława Schaeffera oraz Ewy Synowiec. Część twórców związana była ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, powstałym w 1957 roku w Warszawie. Na wystawie zaprezentujemy również archiwalia i nagrania.
Kolejną część ekspozycji stanowią partytury rozumiane szerzej. Są to zapisane i rozrysowane plany akcji i performansów, z których kilka miało miejsce w Krakowie. Ich twórcy wywodzili się przede wszystkim z Fluxusu, jednej z najsłynniejszych grup artystycznych na świecie. Wielu jej członków w 1958 roku brało udział w kursie muzyki eksperymentalnej prowadzonym przez Johna Cage’a w nowojorskiej New School.


 

Źródło: MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ W KRAKOWIE MOCAK – INSTYTUCJA KULTURY MIASTA KRAKOWA