Na szlaku dostępnej sztuki i rozrywki – Muzeum Azji i Pacyfiku

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie to jedyne miejsce w Polsce, gdzie możemy spotkać zbiory poświęcone wyłącznie  kulturze Azji, Oceanii i Australii.
W muzeum organizowane są liczne wydarzenia kulturalne edukacyjne i konferencje naukowe. Dostępne są wystawy zarówno stałe, jak i czasowe.
We wrześniu 2016 r. w Muzeum Azji i Pacyfiku otwarto pierwszą część ekspozycji stałej zatytułowaną „Strefa Dźwięków”. Wystawa prezentuje 120 instrumentów muzycznych pochodzących z różnych obszarów kulturowych i krajów. Są to zarówno instrumenty o prostej konstrukcji, na których grywano po amatorsku, jak i prawdziwe dzieła sztuki, których używali zawodowi muzycy na dworach władców. Kontekst kulturowy oraz ich funkcje przedstawione są za pomocą różnorodnych multimediów. Dają one możliwość poznania zarówno tradycyjnej roli instrumentu, jak i współczesnych przemian zachodzących w sferze muzyki pod wpływem wzajemnego przenikania się różnych kultur.

Oferta edukacyjna

Muzeum w swojej ofercie posiada zajęcia edukacyjne adresowane do różnych grup wiekowych – od przedszkola, do osób dorosłych. Omawiane zajęcia mają formułę warsztatową lub lekcyjną i poruszają zagadnienia związane z religiami, sztuką, geografią, kulturą wschodnią.

Przykłady zajęć:

 1. OD PIKTOGRAMÓW DO ALFABETU – HISTORIA PISMA
 2. SPACER PO CHIŃSKIM MURZE
 3. KROPKA PO KROPCE JAK ABORYGENI
 4. PODRÓŻ NA WYSPĘ WIELKANOCNĄ – RAPA NUI
 5. OBLICZA TRADYCJI I WIERZEŃ CZYLI MASKI AZJI I PACYFIKU
 6. CZY ISLAM W EUROPIE TO PROBLEM?
 7. CO TURYSTA WIEDZIEĆ POWINIEN?
 8. PODRÓŻ NA MENTAWAI
 9. ISLAM – HISTORIA W OBRAZKACH
 10. ISLAM – RELIGIA I KULTURA
 11. PANTEON HINDUSKICH BOGÓW
 12. INDONEZJA – NAJWIĘKSZY ARCHIPELAG ŚWIATA W SWOJEJ RÓŻNORODNOŚCI
 13. MIESZKAŃCY DŻUNGLI
 14. TRADYCJE MUZYCZNE INDONEZJI
 15. TANIEC W INDONEZJI
 16. JAWAJSKI TEATR CIENI
 17. ANGKLUNG. BAMBUSOWA MUZYKA
 18. KULTURA I RELIGIE INDII
 19. GRY JAPOŃSKIE
 20. POSZERZANIE SIĘ HORYZONTU GEOGRAFICZNEGO
 21. TATUAŻ AZJATYCKI

Co muzeum oferuje dla osób niewidomych?

W ramach wydarzeń edukacyjnych muzeum w każdą przedostatnią Sobotę nieparzystych miesięcy oferuje bezpłatne warsztaty dla osób niepełnosprawnych.
Każdy warsztat jest o innej tematyce. Podczas zajęć istnieje możliwość dotknięcia przygotowanych przedmiotów czy eksponatów. Spotkania w dużej mierze poświęcone są sztuce i kulturze Azji, tak więc można dotknąć instrumenty muzyczne dalekiego wschodu oraz rzeźby.

Dostępność

Przestrzeń udostępniana zwiedzającym znajduje się na parterze. Wejście do budynku nie wymaga pokonania schodów. W budynku nie ma wysokich progów. Minimalna szerokość drzwi wewnętrznych to 90 cm. W budynku znajduje się toaleta dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.
Niedostępny dla osób poruszających się na wózku jest sekretariat Muzeum. Aby wejść do budynku, w którym znajduje się sekretariat należy pokonać 2 schodki. Niektóre drzwi w tym budynku mają szerokość mniejszą niż 90 cm oraz progi.
Przed Muzeum znajduje się parking (miejska strefa płatnego parkowania). Na parkingu wydzielone są 2 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Oba miejsca parkingowe mają szerokość 3,6 m i obniżone krawężniki.
Psy asystujące są mile widziane. Spragnionym psom-asystentom chętnie podana zostanie miska wody.

Kontakt

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka
ul. Solec 24
00-403 Warszawa
tel. (22) 629-67-24
e-mail: sekretariat@muzeumazji.pl
www.muzeumazji.pl