Przeglądarka 140/05.10.2021

Blik zbyt szybki dla niepełnosprawnych. „Nie wiedzieliśmy o tym”

Część osób niepełnosprawnych ma problem z zatwierdzaniem transakcji Blikiem, bo czas na to przeznaczony, 30-45 sekund jest dla nich zwyczajnie za krótki.
– To pierwsze tego typu zgłoszenie od momentu uruchomienia systemu płatności Blik w 2014 roku i z pewnością będzie ono brane pod uwagę przy pracach nad rozwijaniem użyteczności Blika – zapowiada  biuro prasowe Polskiego Standardu Płatności (PSP), operatora Blika.
Czytaj całość na MSN.com.pl

Te choroby można wyczytać z oczu! Jakie schorzenia są widoczne w oku?

Patrząc w oczy można się wiele dowiedzieć nie tylko na temat emocji czy nastroju drugiej osoby, ale również jej stanu zdrowia. Z wyglądu oczu możemy bowiem wyczytać zarówno choroby wzroku, jak też ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy choroby nerek. Taką diagnozę może postawić lekarz okulista w czasie badania wzroku, ale możemy też sprawdzić to sami przyglądając się uważnie naszym oczom. Dowiedz się, jakie choroby możesz wyczytać ze swoich oczu.
Czytaj całość na Dziennikzachodni.pl

Małżonkowie przeszli tę samą operację. Po 55 latach odzyskali wzrok

Terry i Brenda są parą od 55 lat, ale dopiero w wieku 70 lat podjęli decyzję, która miała zaważyć na ich dalszych losach. Po rutynowej kontroli okulistycznej dowiedzieli się, że oboje powinni przejść operację zaćmy. Po zabiegu nie mogli uwierzyć własnym oczom.
Czytaj całość na Abczdrowie.pl

Kapsuła badań zmysłów. Urządzenie, które pomoże chorym?

Nazwa „kapsuła badań zmysłów” może się kojarzyć z tytułem filmu science fiction, a nie z badaniami naukowymi. Nie zmienia to faktu, że skonstruowali ją naukowcy, którzy postanowili opracować superdoskonały próbnik przeznaczony do badań przesiewowych słuchu. W jaki sposób pomoże ona pacjentom z dysfunkcją słuchu, wzroku, mowy, równowagi, powonienia bądź smaku?
Czytaj całość na Polskieradio.pl

Stracił wzrok w ponad 90%. Teraz zagra w nowym Star Treku

Niedowidzący aktor Bruce Horak wcieli się w niewidomego kosmitę Hemmera w Star Trek: Strange New Worlds. Historia i osiągnięcia artysty są niesamowite.
Bruce Horak jest aktorem nieznanym szerzej, ale to się może wkrótce zmienić dzięki angażowi, jaki otrzymał w Star Treku: Strange New Worlds. Wyróżnik Horaka na tle pozostałych koleżanek i kolegów z branży stanowi to, że jest on artystą niemal niewidzącym. Jak się okazuje, w roli, którą przygotowali dla niego twórcy ze studia Paramount, będzie to jeden z atutów i z pewnością doda wykreowanej postaci wiarygodności. Horak wcieli się bowiem w Hemmera – niewidomego kosmitę, Andorianina, dysponującego telepatycznymi zdolnościami.
Czytaj całość na Gry-online.pl

Jaki wpływ na oceny w szkole ma noszenie okularów? Nowe wyniki badań

Jeśli chcesz, by twoje dziecko nie miało problemów z przyswajaniem wiedzy, w pierwszej kolejności dokładnie zbadaj mu wzrok. Najnowsze wyniki badań z USA wskazują, że okulary ułatwiają zdobywanie lepszych wyników w nauce nawet uczniom uznawanym za najsłabszych.
Wbrew pozorom tak banalny czynnik jak noszenie okularów może mieć bezpośredni wpływ na to, jakie oceny zdobywamy w szkole. Amerykańscy naukowcy na łamach prestiżowego czasopisma medycznego „JAMA Ophthalmology” przedstawili wyniki największych przeprowadzonych do tej pory w Stanach Zjednoczonych badań dotyczących wpływu okularów na edukację.
Czytaj całość na Wprost.pl

Helen Keller nie widziała, nie słyszała, a mimo to pisała książki. Odmieniła wiele istnień

Jako malutkie dziecko przeszła ciężką chorobę, która na zawsze pozbawiła ją wzroku i słuchu. Nauczyła się poznawać świat za pomocą innych zmysłów, a dzięki swojej determinacji i bezgranicznemu oddaniu pewnej nauczycielki, potrafiła czytać z ruchu warg, mówić, a nawet pisać. Swoje życie poświęciła walce na rzecz mniejszości. Helen Keller zostawiła światu kilka książek swojego autorstwa i życiowych lekcji, które nigdy nie przestaną być aktualne. „W cieniu upośledzenia stąpam pogodna i szczęśliwa” – mówiła.
Czytaj całość na Onet.pl