Przeglądarka 112/23.03.2021

1 procent podatku może naprawdę wiele

15 lutego br. rozpoczął się okres rozliczeń PIT za rok 2020.
· Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowała dla podatników rozliczenia roczne w usłudze Twój e-PIT. Przedsiębiorcy mogą wysłać PIT poprzez system e-Deklaracje.
· Na złożenie zeznania i rozliczenie się z fiskusem, jest czas do 30 kwietnia 2021r.
To doskonała okazja, by przekazać 1 procent podatku na rzecz naszej Fundacji. Wystarczy w odpowiednim miejscu w deklaracji podatkowej wpisać numer KRS: 0000662293.

Skorzystaj z bezpłatnego wsparcia psychologicznego

Przypominamy, że możecie Państwo korzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego. Na Państwa zgłoszenia czeka Pani Ilona Kraśnicka. Wystarczy przesłać taką chęć na adres: psycholog@mir.org.pl. Więcej informacji tutaj.

42 schody nieszczęścia. Schorowane małżeństwo z Katowic czeka na pomoc

Pan Jan po amputacji nogi jeździ na wózku, pani Wanda boi się pójść do szpitala na operację, bo bez niej mąż sobie nie poradzi. Do kuchni na wózku nie wjedzie, a łazienki w mieszkaniu brak.
Na Zawodziu przy ul. Chromika stoi familok, a w nim od prawie 40 lat mieszka małżeństwo.
– Kilka razy dziennie podjeżdżam z mężem pod schody i pomagam mu wstać z wózka. Kuśtykamy po tych schodkach, bo ubikacja jest na półpiętrze – mówi 75-letnia pani Wanda, która wraz ze starszym i od jakiegoś czasu niepełnosprawnym mężem żyją w niewielkim mieszkaniu.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Nie widzę – nie gryzę

Występujący w Światłowni artysta powiedział mi coś, co mnie zastanowiło. Powiedział: Grzegorz, dla mnie to są niewidomi i jesteś ty. To dwa światy. To był zapewne komplement, ale we mnie wywołał wiele wątpliwości…
Z dużą swobodą podchodzą do swojej ślepoty. Kiedyś napisałem nawet felieton pt. „Dziękuję Bogu za ślepotę”. Staram się wiedzieć i te złe, i te dobre strony braku wzroku. Bo naprawdę są i dobre, i złe strony braku wzroku.
Czytaj całość na Tygodnikbydgoski.pl

Niezwykły sportowiec. „Niepełnosprawność jest w umyśle, a nie w ciele”

Jego przykład pokazuje, że dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych. Youssef Abu Amira z Palestyny, mimo braku nóg i częściowo rąk, pielęgnuje swoją wielką pasję – sport.
– Urodziłem się inny. Bez rąk, bez nóg. Rodzice bardzo nie mogli doczekać się dziecka, starali się 20 lat. Na początku byli w szoku, ale później zaakceptowali moją sytuację. Mama zawsze powtarzała, że skoro nie mam rąk, to ona będzie moimi rękami, a skoro nie mam nóg, będzie też nogami – opowiadał Youssef Abu Amira.
Czytaj całość na WP.pl

Zamknij oczy i spróbuj… pobiegać lub pograć w szachy. Oni nie widzą problemu!

Biegają, jeżdżą na rowerze i na nartach, pływają, podnoszą ciężary, chodzą po górach, grają w kręgle, szachy i warcaby, a nawet strzelają do tarczy. I to pomimo tego, że albo w ogóle nie widzą, albo mają szczątkowy wzrok. Dla osób niewidomych i słabowidzących skupionych wokół bielskiego klubu Pionek nie ma barier, których nie mogliby pokonać!
Czytaj całość na Beskidzka24.pl

Przekroczyli próg

Dzięki unijnej dotacji kilkudziesięciu niewidomych będzie chodziło na basen czy kurs tańca i prowadziło w miarę normalne życie.
– Dzisiejszy niewidomy to człowiek, który przekroczył próg. Można go spotkać na basenie, na kursie tańca czy nurkowania. Nasi niewidomi pokonali wewnętrzne opory – strach, wstyd, by móc w końcu powiedzieć: ja to umiem. Dla wielu z nich oknem na świat stał się komputer – mówiła Wanda Konieczkowicz w czasie konferencji podsumowującej realizację projektu „Przekroczyć próg”.
Czytaj całość na Enowiny.pl

Ta kobieta od 37 lat pomaga niewidomym i słabowidzącym widzieć świat

Ta cudowna kobieta 37 lat temu zaczęła tworzyć książki dla dzieci w alfabecie Braille’a, aby obniżyć koszty o 90% i podarować je dzieciom na całym świecie.
Według National Federation of the Blind, mniej niż 10 procent z 1,3 miliona osób prawnie niewidomych w Stanach Zjednoczonych to osoby czytające alfabetem Braille’a – ale jedna kobieta dokonała niesamowitej zmiany w ich życiu.
Czytaj całość na F7dobry.com