Przeglądarka 138/21.09.2021

Niewidomi też mogą grać w gry. Oto specjalny dodatek do Hearthstone

Guide Dev stworzył modyfikację ułatwiającą dostęp do Hearthstone, dzięki czemu osoby niewidome i niedowidzące mogą grać w tę grę. Jest to świetny i godny polecenia projekt, nawet jeśli pochodzi od społeczności, a nie od deweloperów.
Czytaj całość na Polygamia.pl

Szwecja: Klan z Bałkanów skazany za wyłudzenie pomocy dla niepełnosprawnych

Klan z Bałkanów został skazany przez sąd w Goeteborgu na długoletnie kary więzienia za wyłudzenie przez osiem lat 43 mln koron (ok. 4,2 mln euro) pomocy dla niepełnosprawnych. Według mediów to największe tego typu oszustwo w Szwecji.
Rodzina imigrantów od 2012 roku symulowała poważne choroby, przedstawiała fałszywe zaświadczenia lekarskie, a następnie otrzymywała od państwa poprzez założoną przez siebie firmę pieniądze na zatrudnienie asystentów. Fikcyjnych opiekunów, którzy nie pracowali, a dzielili się ze zleceniodawcami pieniędzmi, sprowadzano z krajów bałkańskich.
Czytaj całość na Wnp.pl

Kędzierzyn-Koźle. „Od kilku miesięcy nikt mnie nie chce zaszczepić”. Niepełnosprawny mieszkaniec odbija się od wszystkich drzwi

Pan Stanisław z Kędzierzyna-Koźla nie może się od marca doprosić podania szczepionki przeciw COVID-19. – W telewizji politycy, samorządowcy, lekarze, wszyscy przekonują, że trzeba szczepić jak największą liczbę ludzi, bo tylko to nas uratuje przed kolejnymi falami zachorowań na COVID-19. Zgadzam się z tym, dlatego też chciałem się zaszczepić – opowiada. NFZ po naszej interwencji zadeklarował natychmiastową pomoc.
Czytaj całość na NTO.pl

Pacjent stracił wzrok w jednym oku, a po tym pracę. Grozi mu eksmisja z mieszkania. „To wina lekarzy z Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1”

37-letni Łukasz Drozd z Rzeszowa stracił wzrok w prawym oku. Według niego lekarze z Kliniki Okulistyki zbyt późno rozpoznali jaskrę i skierowali go na operację. Mężczyzna stracił pracę, grozi mu eksmisja.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

O czym śnią niewidomi? I wszystkie inne pytania, jakie chcielibyście zadać

TikTok jest dla mnie fajny, bo tam są bardzo młodzi odbiorcy. Jeśli w pierwszej, drugiej klasie podstawówki uznają, że niewidomi są spoko, to już im to zostanie na całe życie
– Skąd niewidomy wie, czy jest noc, czy jest dzień, Monia?
– Jest dzień. Monia siedzi w kuchni przy stole nakrytym kraciastym obrusem. Włosy związała w ciasny warkocz. Prawą dłoń opiera o kieliszek białego wina.
– Po tym, że sprawdza na zegarku, która jest godzina.
Czytaj całość na Wyborcza.pl