Przeglądarka 111/16.03.2021

34-latka ugodziła swojego partnera nożem w oko. Mężczyzna stracił wzrok. Sąd Okręgowy w Krośnie wydał wyrok w tej sprawie

Sąd Okręgowy w Krośnie bez przeprowadzania całego procesu, na pierwszej rozprawie, skazał Andżelikę P. na 3,5 roku pozbawienia wolności za spowodowanie kalectwa jej partnera. Kobieta dobrowolnie poddała się karze.
Wydarzenia, który doprowadziły 34-latkę na ławę oskarżonych Sądu Okręgowego w Krośnie rozegrały się 11 stycznia 2020 roku w Jaśle.
Angelika P. podczas awantury domowej zadała swojemu konkubentowi trzy uderzenia nożem kuchennym. Były to uderzenia w głowę: w lewą skroń, potylicę i twarz, w okolicy lewego oka. Atak miał poważne skutki. Ostrze noża przecięło powiekę, uszkodziło gałkę oczną i kości oczodołu.
Czytaj całość na Nowiny24.pl

Sztuczna inteligencja rozpoznaje ból u osób starszych i niepełnosprawnych

Australijski start-up PainChek opracował aplikację, która wykorzystuje analizę mięśni twarzy i sztuczną inteligencję (AI) do oceny poziomu bólu u osób starszych i niepełnosprawnych. Jak to działa? Za pomocą smartfona opiekun filmuje twarz pacjenta i odpowiada na pytania dotyczące jego zachowania, ruchów i mowy. Aplikacja rozpoznaje ruchy mięśni twarzy, które są związane z bólem i łączy je z obserwacjami opiekuna, aby obliczyć ogólną ocenę bólu. Wyniki są zapisywane, dzięki czemu można zbadać reakcje na leki pacjenta i przebieg jego leczenia.
Czytaj całość na Salon24.pl

Wielka Brytania. Chorzy na COVID-19 niepełnosprawni intelektualnie nie są reanimowani

W Wielkiej Brytanii zdecydowano, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną nie będą reanimowane, jeżeli zajdzie taka potrzeba – informuje dziennik „The Guardian”.
Mencap, organizacja charytatywna, współpracująca z niepełnosprawnymi intelektualnie, przekazała, że otrzymuje zgłoszenia od osób, którym powiedziano, że podczas kolejnej fali pandemii nie zostaną poddane reanimacji, jeśli zachorują na COVID-19.
Czytaj całość na TVP.info

Patryk z Bydgoszczy jest niepełnosprawny – przyznał to sąd, ale rodzicom przez lata nie udało się wywalczyć zasiłku

– Jak państwo pomaga rodzicom niepełnosprawnych dzieci? Nie pomaga, a nawet gorzej: rzuca nam kłody pod nogi – denerwuje się Magdalena Lewandowska z Bydgoszczy. O jej synu, Patryku, pisaliśmy, kiedy trwała zbiórka na eksperymentalną terapię choroby oczu. Zasiłku pielęgnacyjnego rodzicom nie udało się wywalczyć nawet przed sądem. Mama chłopca opowiada o tej walce.
Czytaj całość na Expressbydgoski.pl

Niepełnosprawny Paweł został umieszczony w DPS. Mama nie może się doczekać, kiedy wróci do domu

Sąd uznał, że Mariola nie dość dobrze zajmuje się swoim niepełnosprawnym synem, wziął pod uwagę fatalne warunki mieszkaniowe. Kobiecie pomogli m.in. prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski i przewodniczący Rady Miasta Janusz Okrzesik.
Przypomnijmy: Paweł ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, jest też osobą z niepełnosprawnością umysłową.
Mariola sama ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim. Pracowała przez lata m.in. w bielskich zakładach włókienniczych, potem przeszła na rentę. Świadczenie jej odebrano, do pracy wrócić nie może ze względu na Pawła, który wymaga opieki przez całą dobę, jest ubezwłasnowolniony.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Rodzina zmarłego w Olsztynie na COVID-19: DPS nie dał nam szansy na pożegnanie

Pani Milena ma żal: – Przez trzy dni DPS nas nie poinformował, że wujka przewieziono na oddział covidowy. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero, gdy umarł.
Wujek pani Mileny, a właściwe dziadek wujeczny – Józef był już po osiemdziesiątce. Od 8 lat mieszkał w Olimpie – Domu Pomocy Społecznej przy ul. Paukszty w Olsztynie, założonym przez Polski Związek Niewidomych. DPS-owską kwaterę dzielił z niewidomą żoną Janiną, niestety ta zmarła w lipcu 2020 r.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Lubelska Wypożyczalnia Książek Dotykowych to jedyne takie miejsce w Polsce. Jak działa w trakcie pandemii?

Ilustracje w tych książkach są wypukłe, mają różną fakturę. Jeśli bohaterem opowiadania jest kot lub pies, to dotykając go można wyczuć jego futerko. Koń natomiast ma puszystą grzywę i ogon. Tak wyglądają książki dla niewidomych dzieci.
Na pomysł ich tworzenia ponad 10 lat temu wpadli pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych w Lublinie. I tak powstała jedyna w Polsce Wypożyczalnia Książek Dotykowych.
Czytaj całość na Eska.pl

Osoby z niepełnosprawnością ledwie wiążą koniec z końcem. Jak wygląda to w Polsce?

Eurostat przedstawił najnowsze dane dotyczące sytuacji finansowej osób z niepełnosprawnością. Ten wykres pokazał smutną prawdę.
Więcej niż co czwarty niepełnosprawny w Unii Europejskiej (26.1 proc.) lewie wiązał koniec z końcem – wskazują najnowsze dane Eurostatu.
To osoby, których środki finansowe nie pokrywały ich podstawowych i niezbędnych wydatków. To potężna skala problemu, zwłaszcza jeśli porównamy ją z 16 proc. dorosłych osób bez niepełnosprawności.
Czytaj całość na Money.pl

Niewidomi niech siedzą w domu? Bo mogą zginąć na pasach

Na sądeckich skrzyżowaniach o największym natężeniu ruchu nadal nie słychać brzęczyków, które informują osoby niewidome o zielonym świetle dla pieszych i możliwości bezpiecznego przejścia przez ulicę. A w samym sądeckim kole Polskiego Związku Niewidomych zarejestrowanych jest dziś prawie trzystu członków. Komu te brzęczki przeszkadzają i dlaczego?
Czytaj całość na Sadeczanin.info

Wielka Brytania wyśle w kosmos osoby z niepełnosprawnościami

UK Space Agency zachęca osoby z niepełnosprawnościami do aplikowania na posadę astronauty. Kto przejdzie pomyślnie proces rekrutacji, ma szansę polecieć na Księżyc – informuje „Daily Mail”.
UK Space Agency otworzyła rekrutację dla osób, które marzą o eksploracji kosmosu. W naborze mogą wziąć udział osoby z niepełnosprawnościami. Chodzi o osoby, które nie mają stóp, nóg (w wyniku amputacji lub wad wrodzonych), a także o ludzi o wzroście poniżej 130 cm. Kto pomyślnie przejdzie proces rekrutacji, może wziąć udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej na Księżyc.
Czytaj całość na Vibez.pl