Przeglądarka 135/31.08.2021

Co za populizm! Tusk mówił o sytuacji niepełnosprawnych. W pewnym momencie zaatakował prezydenta: „Przyznał sobie (…) podwyżkę”

Podczas inauguracji Campusu Polska Przyszłości na scenie wystąpili Rafał Trzaskowski i Donald Tusk. Odpowiadali na pytania zadawane z sali, a jedno z nich zadał Adrian Glinka, znany z protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Obaj politycy PO odpowiadając atakowali rządzących.
Czy jak odzyskamy władzę, w co głęboko wierzę, będzie przywrócony Fundusz Solidarnościowy, który był wywalczony w 2018 roku?
— zapytał Adrian Glinka.
Czytaj całość na Wpolityce.pl

Autonomiczny bus potrącił niewidomego. Wstrzymane kursy

W trakcie igrzysk paraolimpijskich na skrzyżowaniu został potrącony niewidomy 30-letni japoński judoka Aramitsu Kitazono. Z obrażeniami głowy trafił do centrum medycznego.
Nie zadziałał czujnik, który powinien zatrzymać pojazd. Wypadek miał miejsce mimo obecności na pokładzie autobusu dwóch operatorów – podaje Reuters. Na szczęście jechał on wtedy z niewielką prędkością ok. 2 km na godzinę.
Czytaj całość na Rp.pl

Tajemnice ciemności. Nie ma dwóch światów, wszyscy żyjemy w jednym. Jak po Katowicach poruszają się osoby niewidome i niedowidzące?

„Co siódmy z nas zmaga się z niepełnosprawnością. Populacja osób niepełnosprawnych w Polsce może liczyć, w zależności od przyjętego kryterium, od 4,9 mln do 7,7 mln osób.” Jak niewidomi i niedowidzący funkcjonują w przestrzeni miejskiej Katowic? Postanowiłam to sprawdzić.
Czytaj całość na Dziennikzachodni.pl

Jest prawnuczką Tolkiena, niewidomą szablistką i piosenkarką. Poznajcie Ruth

J.R.R. Tolkien to autor słynnej trylogii „Władca Pierścieni”, nie powinno więc dziwić, że w jego rodzinie znalazł się ktoś tak niezwykły, jak Ruth Tolkien, jego prawnuczka. Przypomina ona jedną z bohaterek, którą stworzył Tolkien – Arwenę, która była elfem. Nie tylko przez swoją urodę, ale także determinację i odwagę, a także liczne talenty. Ruth pomimo przeciwności losu spełnia się jako artystka i sportowczyni.
Czytaj całość na Onet.pl

„Może być obrazem”: jak to jest przeglądać Instagram będąc niewidomym

Używanie czytnika ekranu do poruszania się po Instagramie, jak to robią niektóre osoby niedowidzące, to dziwna mozaika dźwięków. Może to być przytłaczające, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do szybkiego skanowania informacji oczami, słyszenia syntetycznego głosu niezdarnie grzechotającego nazwy użytkowników, znaczniki czasu i podobne liczby, tak jakby wszystkie były równie ważne, jak rzeczywista treść posta. Pośród całej tej stymulacji słuchowej, jeśli ktoś doda tekst alternatywny do swojego zdjęcia, możesz usłyszeć coś w stylu „John i ja stoimy z kostkami w wodzie na plaży. John robi zmartwioną minę, podczas gdy ja groźnie wyciągam martwego kraba i śmieję się.
Czytaj całość na Cyberfeed.pl

Dorosły chłop, a szlochałem jak dziecko. Miałem dość ciągnięcia wózka z chorym synem, chciałem ze sobą skończyć

„Pisano, że jest złą matką, bo oddała syna do DPS-u, ale nie przejmuje się tym. Wyszła z depresji, a może nawet uratowała sobie życie”. Dlaczego opiekunowie niepełnosprawnych osób żyją w ciągłej depresji
Czytaj całość na Wyborcza.pl