Na szlaku dostępnej sztuki i rozrywki – Muzeum AK im. Generała Emila Fieldorfa „Nila”

Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie od lat prowadzi działalność popularyzującą dzieje Polskiego Państwa Podziemnego, a szczególnie siły zbrojne Armii Krajowej. Działania muzeum skierowane są do szerokich kręgów społecznych, a zwłaszcza do nauczycieli i uczniów szkół wszystkich szczebli. Działalność oświatowa prowadzona jest przede wszystkim w oparciu o wystawy znajdujące się aktualnie w Muzeum. Placówka dysponuje również salą edukacyjną i multimedialną aulą. W muzeum odbywają się konferencje, wykłady, spotkania ze Świadkami Historii, promocje książek historycznych czy też projekcje filmów o tematyce historycznej.
Oferta edukacyjna
Muzeum oferuje szereg lekcji muzealnych i warsztatów adresowanych do konkretnych grup wiekowych. Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem i dostosowania oferty do potrzeb grupy.

Przykłady lekcji muzealnych:

 1. Orzeł Biały to nasz znak. Poznajemy Polskie symbole narodowe
  Adresaci: dzieci 7-9 lat
 2. Bohaterowie i zdrajcy
  Adresaci: 10 – 13 lat
 3. W szeregach Armii Krajowej
  Adresaci: 10-13 lat
 4. Wojskowe formy oporu Polskiego Państwa Podziemnego
  Adresaci: Od 12 do 16 lat
 5. Życie codzienne Polaków pod okupacjami
  Adresaci: od 13 lat
 6. Czworonożni żołnierze. Zwierzęta też walczą!
  Adresaci: dzieci w wieku 5-9 lat.
 7. Poznajemy współczesnych rycerzy
  Adresaci: dzieci w wieku 5-9 oraz 10-13 lat
 8. W okupowanym Krakowie. Warsztaty połączone z grą wielkoformatową
  Adresaci: powyżej 10 lat
 9. Nie tylko bronią walczono
  Adresaci: 13-18 lat
 10. Zostań asem wywiadu. Warsztaty połączone z grą terenową
  Adresaci: 9-13 lat

Poza wyżej wymienionymi rodzajami zajęć, Muzeum organizuje także inne formy edukacyjne, o których informacje są na bieżąco zamieszczane na stronie internetowej. Szczególnie polecamy warsztaty. Ich oferta jest na bieżąco aktualizowana gdyż zależy od realizowanych projektów.

Co muzeum oferuje osobom niepełnosprawnym?

Muzeum AK może pochwalić się bogatą ofertą dla osób z dysfunkcją wzroku. Niepełnosprawni turyści mogą zwiedzać muzeum dzięki audiodeskrybcji orazlicznych przygotowanych pomocy dotykowych. Na szczególną uwagę zasługuje audioprzewodnik zawierający– szczegółowe opisy wybranych muzealiów. Słuchający dowiedzą się m.in. jak wyglądają pierścienie maszyny szyfrującej Enigma, order Virtuti Militari, nieśmiertelniki żołnierzy Wojska Polskiego, kurtka mundurowa o. Adam Studzińskiego – kapelana spod Monte Cassino czy sidolówka – granat produkowany przez konspiracyjne wytwórnie w Krakowie. Nagrania, podzielone na krótkie, wygodne do odtwarzania odcinki, dostępne będą do pobrania ze strony internetowej www.muzeum-ak.pl.
Zwiedzający z dysfunkcją wzroku nie tylko poprzez słuch, ale i poprzez dotyk mogą poznać wybrane eksponaty. Elementami wystawy stałej są: rekonstrukcja czołgu Vickers, fragment kadłuba bombowca Halifax, a także klucze telegraficzne – wszystkie te eksponaty znajdują się w zasięgu osób niepełnosprawnych. Trasa zwiedzania wyposażona została dodatkowo w makietę, która obrazuje kształt granic oraz poszczególnych województw II RP oraz makietę rakiety V2. Na potrzeby niedowidzących i niewidomych powstały również repliki munduru Pomocniczej Służby Kobiet, munduru oficerskiego Wojska Polskiego, granatu trzonkowego, nieśmiertelnika, pistoletu Walter P38 czy orderu Orła Białego. Wszystkie te przedmioty, po wcześniejszym zgłoszeniu, będzie można „oglądać”. Od teraz wyposażony jest również w makiety i repliki eksponatów, dzięki którym osoby z dysfunkcją wzroku mogą zapoznać się z wyglądem części przedmiotów zgromadzonych w gablotach. Na stronie internetowej Muzeum będzie również gotowy do pobrania audioprzewodnik zawierający dodatkowe opisy.

Dostępność muzeum

Siedziba Muzeum AK została w 2017 roku wyróżniona nagrodą „Lidera dostępności” za niwelowanie barier architektonicznych w obiekcie zabytkowym. Zwiedzając wystawę osoba z dysfunkcją wzroku ma możliwość skorzystania z audiodeskrypcji. Natomiast osoby z niepełnosprawnością słuchu mają do swojej dyspozycji filmy z lektorem tłumaczącym teksty na Polski Język Migowy. Muzeum otrzymało w 2019 r. 3 świadectwa dostępności w ramach projektu regionalnego pn. „Małopolska. Kultura Wrażliwa. Poprawa dostępności wojewódzkich instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami”. Część pracowników Muzeum została przeszkolona z profesjonalnej obsługi osób z niepełnosprawnościami.

Około 400 metrów od siedziby Muzeum AK znajduje się dworzec autobusowy MDA oraz stacja kolejowa Kraków Główny. Pod estakadą przy ul. Wita Stwosza zatrzymują się busy obsługujące okoliczne miejscowości.
Do Muzeum AK można dotrzeć pojazdami komunikacji miejskiej. W okolicy znajdują się przystanki:

 1. – „Muzeum Armii Krajowej” zlokalizowany jest ok. 40 metrów od budynku. Zatrzymuje się na nim linia nr 537;
 2. – „Dworzec Główny Tunel” zlokalizowany jest pod dworcem kolejowym, ok. 500 metrów od budynku. Do Muzeum można dotrzeć peronami kolejowymi lub ulicą Wita Stwosza. Obsługują go linie: 5, 17, 19, 50;
 3. – „Dworzec Główny Wschód” zlokalizowany jest ok. 400 metrów od budynku. Obsługują go linie: 182, 192, 208, 482, 537
 4. – przystanek autobusowy „Cmentarz Rakowicki Zachód” zlokalizowany jest ok. 400 metrów od budynku. Obsługują go linie:
  105, 129, 139, 159, 169, 257, 277, 280, 405, 429, 469

Po wcześniejszym zgłoszeniu potrzeby do koordynatora można skorzystać z pomocy asystenta, który pomoże dotrzeć do budynku Muzeum z przystanku.
Koordynatorem Dostępności w Muzeum AK jest Katarzyna Mazur:
tel.: 516-166-535.
Do Muzeum prowadzi miejski chodnik z płyt betonowych. W okolicy znajduje się przejście dla pieszych z obniżonymi krawężnikami, ale bez sygnalizacji świetlnej. Teren wokół budynku wyłożony jest kostką brukową. Muzeum nie dysponuje własnymi miejscami parkingowymi. Jednak przed budynkiem, obok wejścia, znajduje się stanowisko przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Do głównego wejścia prowadzi podjazd z poręczami.
Ze względów niezależnych od Muzeum do odwołania nie ma możliwości dojazdu samochodem osobowym. Najbliższym miejscem z dostępnym parkingiem jest Galeria Krakowska.
Siedziba Muzeum znajduje się w zabytkowym budynku, którego podłoga wyłożona jest płaskimi kostkami o wymiarach 9×9 cm. Kasa zlokalizowana jest po lewej stronie od wejścia. Obok niej znajduje się szatnia, która wyposażona jest m.in. w zamykane szafki. Toalety dla zwiedzających znajdują się na parterze, aby tam dotrzeć należy przejść krótkim korytarzem, znajdującym się po prawej stronie od kasy. Kolejno są to: damska, dla osób z niepełnosprawnością i męska. Wystawa rozlokowana jest na 3 poziomach. Na dziedzińcu Muzeum znajduje się winda, która umożliwia dotarcie do każdej części ekspozycji. Na wystawie przygotowane zostały miejsca do wypoczynku. W przestrzeniach muzealnych, ze względu na charakter wystawy, panuje półmrok. Wystawa wzbogacona jest o kioski multimedialne. Uruchamia się je przykładając plastikową kartę RFID, którą otrzymuje się w kasie, do miejsc oznaczonych czerwonym prostokątem. Miejsca te zwykle znajdują się nad lub pod monitorem. W ten sam sposób włącza się filmy dla osób z niepełnosprawnością słuchu.

Godziny otwarcia

Muzeum jest czynne we wtorki, piątki, soboty i niedziele w godzinach od 11.00 do 18.00 (z wyłączeniem godziny pomiędzy 13.00 a 14.00 na przerwę techniczną). We wszystkie dni, z wyjątkiem niedzieli, wstęp jest płatny.

Ceny biletów:

 1. Bilet dla osoby z niepełnosprawnością 8,00 zł
 2. Bilet dla ucznia/studenta z niepełnosprawnością 4,00 zł
 3. Bilet dla asystenta osoby z niepełnosprawnością 2,00 zł
 4. Udział w warsztatach edukacyjnych 10,00 zł

W niedziele wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

Kontakt

MUZEUM ARMII KRAJOWEJ im. Generała Emila Fieldorfa – Nila
ul. Wita Stwosza 12
31-511 Kraków
tel.: (12) 410-07-70
www.muzeum-ak.pl