Igrzyska Paraolimpijskie: 88 procent uczestników jest zaszczepionych przeciwko COVID-19

88 procent uczestników rozpoczynających się we wtorek igrzysk paraolimpijskich w Tokio jest zaszczepionych przeciwko COVID-19 – poinformowali organizatorzy. W sobotę przedstawili plany zaktualizowania zasad, jakie mają obowiązywać podczas imprezy w związku z pandemią.
Protokół dotyczący tego zagadnienia w zasadzie ma pozostać taki sam jak w przypadku zakończonych 8 sierpnia igrzysk w Tokio.
„Ale musieliśmy dodać konkretne środki ze względu na potrzeby sportowców niepełnosprawnych oraz obecną sytuację w Japonii” – zaznaczył Hidemasa Nakamura, szef głównego centrum operacyjnego igrzysk.
Jak dodał, rozważane są ostrzejsze restrykcje dotyczące japońskich uczestników. Przedstawiciele gospodarzy stanowili jak na razie większość wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem zarówno podczas igrzysk, jak i w okresie poprzedzającym rozpoczęcie zmagań paraolimpijskich.
W sobotę nie doprecyzowano dokładnie nowych zasad, ale wskazano, że możliwe są zmiany w systemie częstotliwości wykonywania testów. Dotychczas obowiązywały codzienne badania dla sportowców oraz osób mających z nimi bliski kontakt, a reszta po trzech dniach codziennych testów potem poddawana była im co cztery dni.
Nie jest wykluczone, że okres kwarantanny dla przylatujących z innych krajów zostanie wydłużony w porównaniu z obecnym dwutygodniowym.
Jak na razie wśród uczestników igrzysk paraolimpijskich wykonano ponad 40 000 badań pod kątem COVID-19. Wynik pozytywny dało 101 z nich.
Możliwe jest także poluzowanie restrykcji w pewnym obszarze.
„Są paraolimpijczycy, którzy z powodu kłopotów z oddychaniem nie mogą nosić maseczek lub muszą czytać z ruchu warg rozmówców” – wskazał Hisashi Nakaminami, przewodniczący Biura Integracji Igrzysk Paraolimpijskich.
Kilkoro zawodników zwróciło się z prośbą o nienoszenie maseczki. Wnioski te są analizowane. W przypadku zgody osoby te zamiast maseczki mają mieć umieszczone w obszarze ust przezroczyste powierzchnie ochronne.
„Pod względem skuteczności nie chronią równie dobrze jak maseczki, więc konieczne będzie zachowanie dystansu” – zaznaczył Nakaminami.
W zmaganiach paraolimpijskich ma uczestniczyć ok. 4,5 tysiąca zawodników ze 160 krajów. W tym gronie będzie 89-osobowa reprezentacja Polski. Zawody mają odbywać się bez publiczności, więc zabraknie wówczas na nich cesarza i innych członków jego rodziny. Wyjątek uczyniono tylko dla dzieci w wieku szkolnym, które przy zachowaniu sanitarnych rygorów bezpieczeństwa w ramach programu edukacyjnego będą mogły się pojawić na trybunach.
Rywalizacja sportowców niepełnosprawnych zakończy się 5 września.


 

Źródło: PAP