Śląskie: już 6 tys. mieszkańców DPS-ów zaszczepionych przeciw COVID-19

W woj. śląskim zaszczepiono przeciw COVID-19 już blisko 6 tys. mieszkańców domów pomocy społecznej (DPS) – poinformowała w piątek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Czy wiesz jak skorzystać z bezpłatnego transportu do punktu szczepień? Niezbędne informacje oraz numery gminnych infolinii znajdziesz tutaj!

W późniejszym terminie szczepionki otrzymają mieszkańcy tych DPS-ów, w których w ostatnim czasie stwierdzono zakażenia koronawirusem. Ogniska są obecnie w 13 takich placówkach, choruje w sumie 92 pensjonariuszy. W jednym z domów pomocy w Chorzowie stwierdzono zakażenia koronawirusem już po podaniu mieszkańcom pierwszej dawki szczepionek przeciw COVID-19. Zachorowało 38 osób. Nie ma na razie informacji, by stan którejś z nich był poważny. Jak informują producenci szczepionek, odporność zyskuje się dopiero po przyjęciu dwóch dawek preparatu.
W jednym ze śląskich DPS-ów, gdzie odbyły się już szczepienia, odnotowano z kolei zakażenie koronawirusem pensjonariusza, którego rodzina nie zgodziła się na jego zaszczepienie. Źródłem zakażenia był prawdopodobnie pracownik placówki, który również nie był zaszczepiony przeciw COVID-19.
W poniedziałek w śląskich DPS-ach rozpoczną się szczepienia drugą dawką.
Szczepienia personelu medycznego i seniorów odbywają się m.in. w szpitalu tymczasowym, utworzonym przez Szpital MSWiA w Katowicach w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. W sumie w obu tych lokalizacjach do 3 lutego zaszczepiono 1700 osób.
Z kolei Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, gdzie szczepiona jest tylko grupa 0, czyli pracownicy służby zdrowia, podało pierwszą dawkę preparatu 1710 osobom, a drugą – ok. 300. W przyszłym tygodniu placówka oczekuje dostawy 1080 dawek.
„Udało nam się nie zmarnować ani jednej dawki. W kwestii niepożądanych odczynów poszczepiennych docierają do nas informacje o takich odczynach zwłaszcza po drugiej dawce. Są to głównie dreszcze, gorączka, ból ręki” – powiedziała rzeczniczka szpitala Joanna Chłądzyńska.
Na przyszły tydzień śląskie szpitale węzłowe i punkty szczepień zamówiły w sumie ponad 45 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19.
W ostatnich dniach dwaj mężczyźni z woj. śląskiego zmarli w niedługim czasie po przyjęciu tej szczepionki – wynika z bieżącego raportu na temat niepożądanych odczynów poszczepiennych, publikowanego na stronie gov.pl. W sumie w regionie odnotowano dotąd 3 takie zgony – wcześniej 9 dni po przyjęciu preparatu zmarła 90-letnia kobieta.


 

Źródło: PAP / Anna Gumułka