Na szlaku dostępnej sztuki i rozrywki – Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku położone jest w samym sercu Kaszub, u stóp największego wzniesienia na Pomorzu – góry Wieżycy. Bogata oferta centrum skierowana jest w szczególności do rodzin z dziećmi i wycieczek szkolnych. W towarzystwie przewodnika, goście mogą zwiedzić unikalne w skali świata obiekty, są to m. in.: Najdłuższa Deska Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW „Gryf Pomorski”, Kaszubski Świat Bajek, czy Największy Koncertujący Fortepian Świata. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji znajdującą się w CEPR jest „Dom do Góry Nogami”, cieszący się ogromną popularnością wśród turystów, którzy na własnej skórze mogą odczuć efekty zawirowań błędnika. Niezapomnianych przeżyć można zaznać również w Parku Linowym. Zmęczony aktywnym zwiedzaniem turysta może obejrzeć seans w Kinie XD i skosztowania piwa z lokalnego browaru. Na terenie CEPR znajdują się również takie atrakcje jak: własnoręczny wypiek chleba, samodzielne pieczenie kiełbasek, plac zabaw, sala biesiadna.

Dom do góry nogami

Wyjątkowy dom, który stoi na dachu, gdzie odwiedzający może chodzić po sufitach. Został urządzony w stylu lat 70.
– Do domu należy wejść przez okno na dachu. Wnętrze jest urządzone w stylu realizmu socjalistycznego – jest sala telewizyjna i kredens z kryształami, toaleta z 1970 roku i propaganda z tych czasów pochodząca z telewizji. Budowa tego domu. trwała dłużej i była o wiele droższa niż w przypadku normalnego domu tej wielkości. Na same fundamenty potrzeba było 200m betonu. Nie tylko dom jest atrakcją ośrodka, można także zobaczyć – najdłuższą deskę świata(ma 36.83m długości, waży 1,1 tony i jest zarejestrowana w Księdze Rekordów Guinnessa). Jest również Tablica laureata Nobla Lecha Wałęsy. Centrum Edukacji i Promocji Regionu to nie tylko miejsce zabawy, ale także edukacji historycznej. Oprócz domu do góry nogami i najdłuższej deski jest jeszcze Dom Sybiraka – gospodarstwo z Syberii, który przypomina o tragedii polskich zesłańców. To gospodarstwo było darem od mieszkańców Zapleskina koło Irkucka. Istnieje również Muzeum Stolarki z 2300 eksponatami narzędzi do obróbki drewna, a także Muzeum Tabaki.

Kaszubski Świat Bajek

Tu najmłodsi mogą posłuchać tradycyjnych, starszych bajek. Wszystkie bajki czytane są przez znanych polskich aktorów i posiadają wspaniałą, multimedialną oprawę, która pobudza wszystkie zmysły i pozwala przenieść się na parę chwil do krainy wyobraźni.
Świat Bajek najmłodszym przybliży klasykę polskiej literatury dziecięcej, a rodzicom z pewnością przywoła dobre wspomnienia z dawnych lat.

Park linowy

Park w Szymbarku jest najwyższym parkiem linowym Niżu Europejskiego – znajduje się bowiem koło szczytu Wieżyca (329 m n.p.m.). W ofercie bdostępne są 4 trasy. Trasa dla najmłodszych dzieci oznaczona jest jako „zielona”, dla dzieci starszych (min. 110 cm wzrostu) jest trasa „żółta”, dla młodzieży i dorosłych trasa „czerwona” i „niebieska”.
Park linowy – szczególna odmiana publicznie dostępnej instalacji sportowo – rekreacyjnej. Składa się z rozpiętych pomiędzy drzewami lin, drabinek, mostków, platform, tyrolek itp. Znajdują się one na różnych wysokościach (nawet do kilkunastu metrów nad ziemią). Pomiędzy poszczególnymi elementami parku urządzone są trasy przejść o różnym stopniu trudności, pozwalające na dobranie ich stosownie do kondycji i umiejętności osób korzystających z tej formy rekreacji.
Nad bezpiecznym przebiegiem toku zabaw czuwa przeszkolony i wykwalifikowany personel. Instruktorzy parku linowego przeszli szkolenie przeprowadzone przez instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu, co pozwala zachować standardy bezpieczeństwa na światowym poziomie. Kadra szkoląca to instruktor alpinizmu jaskiniowego z ramienia AWF Kraków oraz instruktor taternictwa jaskiniowego z ramienia Polskiego Związku Alpinizmu. Potwierdzeniem odbycia i zdania kursu są wydane certyfikaty ukończenia szkolenia. Zastosowanie uprzęży bezpieczeństwa (kask, pas wspinaczkowy, pas bezpieczeństwa) jest dla uczestników obowiązkowe, a opłata za udostępnienie zawarta jest w cenie.

Kontakt

Centrum Edukacji i Promocji Regionu
ul. Zakładników Szymbarskich 12
83-315 Szymbark
tel.: (58) 684-69-33
www.cepr.pl