40 dni do paraolimpijskiego Tokio

Dziś o godzinie 11:00 w COS Torwar w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Polski Komitet Paraolimpijski. Był tam oczywiście przedstawiciel naszej redakcji.
Konferencja odbyła się pod hasłem „40 dni do paraolimpijskiego Tokio”, bo właśnie tyle pozostało do ceremonii otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich.
W wydarzeniu wzięli udział: Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński, Radca Ambasady Japonii Akira Tajima, Hashimoto Kotaro Attaché Kulturalny Ambasady Japonii, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga oraz przedstawiciele biznesu, sportu i mediów. Nie zabrakło też przedstawicieli polskiej reprezentacji na Igrzyska Paraolimpijskie.
Minister Sportu, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński poinformował, że na przygotowania do tegorocznych igrzysk przeznaczono blisko 100 milionów złotych, a koszt pobytu polskiej reprezentacji w Tokio szacuje się na 2 miliony.
Nasze instytucje są po to, żeby wspierać sport paraolimpijski. To wsparcie polega też na tym, że staramy się zapewniać infrastrukturę dla polskiego sportu. Sport jest jeden, więc ten podział jest trochę umowny i bardzo dobrze, że jest w tej chwili coraz słabszy. Cieszmy się z tego, że to tak wygląda” – powiedział Minister Gliński na konferencji.
W trakcie konferencji przedstawiono ambasadorów Igrzysk Paraolimpijskich. Martyna Wojciechowska została ambasadorką polskich paraolimpijek, natomiast Robert Korzeniowski ambasadorem polskich Paraolimpijczyków.
7 września 2013 roku Tokio zostało wybrane na organizatora igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w 2020 roku. Miało to miejsce podczas 125 sesji obrad Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w argentyńskim Buenos Aires. Decyzja ta spotkała się z ogromną radością Japończyków, którzy organizatorami igrzysk zostaną po raz kolejny po 56 latach – wcześniej Tokio było gospodarzem igrzysk w 1964 roku.
Igrzyska paraolimpijskie w Tokio miały odbyć się między 25 sierpnia, a 6 września 2020 roku, jednak ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa zostały przełożone na kolejny rok i odbędą się w terminie 24 sierpnia – 5 września 2021 roku.
W programie igrzysk paraolimpijskich w Tokio znalazły się 22 dyscypliny. Po raz pierwszy w historii rywalizować będą zawodnicy uprawiający debiutujące w Tokio badminton i taekwondo.
Polska reprezentacja składa się z 89 zawodników w 12 dyscyplinach.