Znamy sportowca roku w plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego! Guttmanny 2020 rozdane!

Szablistka Kinga Dróżdż (Integracyjny Klub Sportowy AWF Warszawa), tegoroczna zwyciężczyni zawodów Pucharu Świata w Eger została wybrana Sportowcem Roku 2020 w 2.Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
#Guttmanny 2020 zostały rozdane w czterech kategoriach. Trenerem Roku został Zbigniew Lewkowicz (paralekkoatletyka), za Wydarzenie Sportowe roku uznano 48.Paralekkoatletyczne MP w Krakowie, natomiast Organizacją Roku głosami Kapituły i internautów został wybrany Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Nagrodę Specjalną przyznaną przez Kapitułę Plebiscytu otrzymała Renata Bielecka, wydawczyni programu „Pełnosprawni” tworzonego przez antenę TVP Sport.
Rok 2020 w świecie sportu przejdzie do historii jako szczególnie dziwny. Pandemia sparaliżowała sportowy kalendarz, wiele imprez nie odbyło się lub zostało przełożonych– z najważniejszą imprezą czterolecia włącznie. Z zupełnie nowymi warunkami, a przede wszystkim ze zmianą terminu igrzysk w Tokio musieli sobie poradzić wszyscy – od organizatorów i działaczy począwszy na szkoleniowcach i zawodnikach skończywszy. Polska na tle innych krajów i tak była chlubnym wyjątkiem, jeśli chodzi o liczbę zawodów, które w dużym rygorze sanitarnym jednak udało się zrealizować. Polski Komitet Paraolimpijski także podjął wyzwanie – zorganizował Plebiscyt, a jego Finał odbył się w formie transmisji online bez udziału gości i publiczności. Słowa pozdrowień do wszystkich sportowców z niepełnosprawnościami i internautów przesłał także Prezydent RP Andrzej Duda.

Wiem, że dla wielu z Państwa dzień, gdy ogłoszono decyzję o przełożeniu igrzysk na 2021 rok był najgorszym dniem pandemii. I doskonale Was rozumiem. Dla każdego zawodnika i zawodniczki zawody oraz sportowa rywalizacja są jak tlen – trudno bez niego oddychać, a igrzyska to spełnienie marzeń każdego sportowca. Jednak musieliście zaakceptować nową rzeczywistość i odnaleźć się w nowych warunkach przygotowań. Cieszę się, że Polski Komitet Paraolimpijski mimo trudności związanych z pandemią organizuje Plebiscyt na Sportowca Roku. Dzisiejszy Finał w formie transmisji online bez udziału gości i publiczności jest nietypowy, ale Paraolimpijczycy słyną z tego, że potrafią pokonywać wszelkie trudności. Często powtarzacie, że niemożliwe nie istnieje. Patrząc na to, co robicie na co dzień w sporcie trudno się z tym nie zgodzić. Gratuluję wszystkim finalistom i Laureatom, #Guttmanny 2020 na pewno trafią w dobre ręce. Wszystkim życzę zdrowia i sukcesów, życzę także, by rok 2021 był pełen sportowych wydarzeń. Życzę, by igrzyska w Tokio były dla Was szczęśliwe i byście spełnili na nich wszystkie swoje marzenia. Powodzenia! –  powiedział Prezydent Andrzej Duda.

Plebiscyt składał się z trzech etapów. W pierwszym zgłaszani byli kandydaci. Spośród nich Kapituła Plebiscytu wybrała 25 nominacji w czterech kategoriach: sportowiec- 10 osób, trener/trenerka – 5 osób, organizacja sportowa – 5 organizacji, wydarzenie sportowe 2020 roku – 5 wydarzeń. Cała 25 ostatecznie walczyła o zwycięstwo w Plebiscycie w trzecim etapie – głosowaniu internautów. O zwycięstwie zdecydowały zsumowane głosy Kapituły i głosy internautów. Najgorętsze były dwa ostatnie dni, głosy napływały tuż przed północą 22 listopada.
Sportowcem 2020 Roku głosami Kapituły i internautów została uprawiająca szermierkę na wózkach Kinga Dróżdż reprezentująca klub IKS AWF Warszawa. Tegoroczna zwyciężczyni zawodów Pucharu Świata w szabli (kat. A) w węgierskim Eger (HUN) obecnie w światowym rankingu w szabli kobiet kat.A zajmuje 2 miejsce (225 pkt.)  z zaledwie 3 punktową stratą do Ukrainki Yevhenii Breus (228 pkt.) ale w rankingu klasyfikacyjnym do Tokio jest pierwsza. Igrzyska w Japonii będą pierwszymi w jej sportowej karierze, a otrzymany #Guttmann2020 będzie dla niej z pewnością dobrym znakiem.

Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę tutaj dzisiaj z państwem być i odebrać tę nagrodę, to dla mnie duże wyróżnienie. To ciężka statuetka, ale na pewno się polubimy – powiedziała Kinga Dróżdż po otrzymaniu Guttmanna dla Najlepszego Sportowca. – Myślę, że ten rok zaskoczył wszystkich – żyjemy w niepewnych czasach, nie wiemy kiedy odbędą się kolejne starty. Mimo to trenujemy i przygotowujemy się do igrzysk. Warto przejść przez te przeszkody, by wyjść z tego silniejszym.

Zapytana, co zrobi ze statuetką, odpowiedziała:

Guttmann powędruje na półkę, na której stoją medale zdobyte w szermierce na wózkach. Będzie się na pewno rzucał w oczy w moim mieszkaniu.

Nagrodę dla najlepszego sportowca ogłosił Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy.

Trzeba marzyć odważnie, ale trzeba też konsekwentnie dążyć do celu, choćby droga była kręta i wyboista. Brzmi prosto? Przyjrzyjcie się zatem osiągnięciom naszych finalistów. Spróbujcie choć w części zdobyć tyle, co oni. To „superheroes”, a ich historie to żywe inspiracje do działania. – podkreślił Sławomir S. Sikora, Prezes Zarządu Citi Handlowy.  Szermierka jest pięknym i pełnym paradoksów sportem. Mówi się, że pozwala wyzwolić wewnętrzną agresję, ale zarazem zapanować nad emocjami. To wyrafinowana sztuka, w której z ogromną gracją i znakomitymi wynikami odnajduje się właśnie pani Kinga Dróżdż. Bardzo gratuluję i myślę, że inaczej niż podczas walki może pani spokojnie okazać emocje.  – dodał ogłaszając nazwisko zwyciężczyni tegorocznego Plebiscytu.

Zwycięzcy Plebiscytu w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna oraz czeki paliwowe, ufundowane przez Polski Koncern Naftowy Orlen. Dodatkowo dla zwyciężczyni Plebiscytu Polski Komitet Paraolimpijski ufundował nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł.
Sir Ludwig Guttmann był twórcą ruchu paraolimpijskiego, neurochirurgiem, który urodził się dokładnie 120 lat temu w Toszku koło Katowic. Przed wojną wyemigrował z Niemiec, a gdy osiedlił się w Wielkiej Brytanii w 1948 roku zorganizował zawody sportowe dla weteranów II Wojny Światowej. 12 lat później w Rzymie odbyły się pierwsze w historii igrzyska paraolimpijskie. Statuetki jego imienia zostały zaprojektowane przez znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, tego samego zresztą, który zaprojektował statuetki Czempiona.
Trenerem 2019 Roku został Zbigniew Lewkowicz, trener sekcji lekkoatletycznej Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” oraz kadry narodowej i trener koordynator kadry paraolimpijskiej. Jego zawodnicy w 2020 roku osiągali rekordy świata i znakomite rezultaty w tabelach wyników międzynarodowych. W przeszłości był uznany Trenerem Roku 2002-2003 w Polsce, a także Trenerem Roku Sportowców Niepełnosprawnych w 2005, 2012 i 2016 roku w plebiscycie „Gazety Lubuskiej”.
Wydarzeniem 2020 Roku głosami Kapituły i internautów wybrano 48.Paralekkoatletyczne MP w Krakowie. Podczas pandemii Covid – 19 była to największa impreza paralekkoatletyczna w tym roku w Europie i prawdopodobnie na świecie. Tegoroczna edycja mistrzostw odbyła się na stadionie AWF Kraków. Oprócz reprezentantów Polski do udziału w mistrzostwach zgłosili się zawodnicy z Czech, Portugalii, Malty, Grecji, Chorwacji czy Danii. Po raz pierwszy od czasu wybuchu pandemii koronawirusa paralekkoatleci mogli przejść klasyfikację, która pozwoliła im ze względu na daną niepełnosprawność startować w określonej klasie startowej w danej konkurencji w zawodach rangi międzynarodowej.
Organizacją 2020 Roku został Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”. PZSN „Start” został powołany do organizowania i rozwijania powszechnej kultury fizycznej, sportu, rehabilitacji ruchowej, turystyki i wypoczynku wśród osób niepełnosprawnych oraz reprezentowania zrzeszonych w nim organizacji. W 2020 roku PZSN „START” mimo pandemii zorganizował: Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Krakowie, Mistrzostwa Polski w kolarstwie (Rzeszów), Finał Parapływackiego Grand Prix (Łódź) oraz Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych w Narciarstwie Biegowym (Ptaszkowa).
Nagrodę Specjalną 2.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego otrzymała Renata Bielecka, wydawczyni programu „Pełnosprawni” realizowanego przez antenę TVP Sport i emitowanego także na antenie TVP1.  Program, który powstał w 2006 roku w całości jest poświęcony aktywności sportowej osób z niepełnosprawnościami. Redaktor Renata Bielecka jest jego wydawczynią nieprzerwanie od jesieni 2012 roku. Obecnymi prowadzącymi są Sylwia Michałowska i Mateusz Jarecki, którzy poprowadzili tegoroczny Finał 2. Plebiscytu.


 

Źródło: Biuro Prasowe PKPar