Szwed: dzięki szczepieniom ilość zakażeń w DPS „śladowa”

Prawie 90 proc. spośród 80 tys. pensjonariuszy domów pomocy społecznej w Polsce jest zaszczepionych przeciw COVID-19, ilość zakażeń koronawirusem jest tam obecnie śladowa – powiedział w poniedziałek wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Wiceminister wziął udział w zorganizowanym w Katowicach spotkaniu podsumowującym współpracę samorządu województwa śląskiego z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej w Warszawie na rzecz walki z COVID-19 w domach pomocy społecznej.
„Najważniejsza dla przeciwdziałania COVID-19 jest kwestia szczepień. Prawie 90 proc. pensjonariuszy jest zaszczepionych. Bardzo się cieszymy, bo to dodatkowa ochrona dla tych osób. Dzisiaj ilość zakażonych w DPS-ach jest śladowa, można powiedzieć, że sytuację mamy całkowicie opanowaną” – powiedział wiceminister Szwed podczas konferencji prasowej.
Stanisław Szwed dodał, że w skali całego kraju jako wsparcie w walce z pandemią do DPS-ów trafiło z budżetu państwa ponad 500 mln zł, a także środki europejskie. „Dzisiaj chcemy w sposób szczególny podziękować pracownikom za poświęcenie i walkę w czasie pandemii, która jeszcze trwa, ale mamy nadzieje, że powoli odchodzi od nas. To był wielki wysiłek” – podkreślił wiceminister.
Członkini zarządu woj. śląskiego Izabela Domogała poinformowała, że w ubiegłym roku woj. śląskie przekazało na potrzeby DPS-ów i zakładów opiekuńczo-leczniczych 30 mln zł jako pierwszy samorząd w Polsce. Kolejne 30 mln zł przeznaczono m.in. na wynagrodzenia.
„W sumie razem z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej od początku pandemii przekazaliśmy DPS-om i zakładom opiekuńczo-leczniczym, 60 mln zł” – powiedziała Izabela Domogała.
Poinformowała też o przeznaczeniu kolejnych 15 mln zł ze środków Funduszu Społecznego Unii Europejskiej na premie w wysokości 5 tys. zł dla pracowników DPS-ów, którzy pracowali podczas pandemii. „Chcemy w ten sposób podziękować tym, którzy walczyli na pierwszej linii frontu, nie odeszli od łóżek” – podkreśliła Izabela Domogała.


 

Źródło: PAP / Anna Gumułka