Szwed: o luzowaniu obostrzeń w DPS-ach decyduje dyrektor placówki

Przekazaliśmy rekomendacje do wojewodów, żeby decyzje o luzowaniu obostrzeń w DPS-ach były podejmowane na poziomie dyrektorów placówek w uzgodnieniu z powiatowym sanepidem i przy zachowaniu zasad sanitarnych – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Wiceszef MRiPS poinformował, że do tej pory zaszczepiono 80 proc. pensjonariuszy domów pomocy społecznej.
„Zapisy na szczepienia cieszą się dużym zainteresowaniem, z czego bardzo się cieszymy. Proces szczepienia przebiega sprawnie” – podkreślił Szwed.
Pytany, czy w związku ze szczepieniami resort przygotował rekomendacje w sprawie umożliwienia odwiedzin w DPS-ach, wiceminister odpowiedział, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść na poziomie konkretnej jednostki.
„Po uzgodnieniu z głównym inspektorem sanitarnym przekazaliśmy rekomendacje do wojewodów, żeby decyzje dotyczące luzowania obostrzeń w DPS-ach były podejmowane na poziomie dyrektorów placówek w porozumieniu z powiatowymi inspektorami sanitarnymi, przy zachowaniu wszystkich warunków bezpieczeństwa” – powiedział Szwed.
Szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej rozpoczęły się 18 stycznia. Aby otrzymać szczepionkę, mieszkańcy DPS-ów nie muszą opuszczać placówek. Są do nich kierowane mobilne punkty szczepień z podstawowej opieki zdrowotnej, które opiekują się danym domem, a w przypadku braku POZ, jest to mobilny punkt ze szpitala węzłowego.


 

Źródło: PAP / Karolina Kropiwiec