Szwed: 70 proc. pensjonariuszy DPS-ów zgłosiło się do szczepień, 80 proc. z nich zaszczepiono

70 proc. pensjonariuszy domów pomocy społecznej i placówek całodobowych zgłosiło się do szczepień na koronawirusa, 80 proc. z nich już zaszczepiono – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Odpowiadając na pytania w Sejmie, Stanisław Szwed przypomniał, że w ramach narodowego programu szczepień, jeśli chodzi o DPS-y, zostały wyszczególnione dwie grupy: pracowników DPS-ów i placówek całodobowych, którzy znaleźli się w grupie „zero” oraz pensjonariuszy, których szczepienia, po przyspieszeniu procesu, zaczęły się 18 stycznia.
Szwed podkreślił, że proces szczepień pracowników jest „praktycznie można powiedzieć, że już na ukończeniu”.
Z kolei proces szczepień pensjonariuszy, według wiceministra, powinien zakończyć się w piątek.
„Mamy informacje z poszczególnych domów pomocy społecznej i placówek całodobowych, że 80 proc. tych, którzy się zgłaszali, jest już zaszczepionych, a zgłaszało się powyżej 70 proc., czyli to też jest bardzo dobra informacja, bo wiemy, że na początku naszej akcji tych osób było mniej” – podał Szwed.
Wiceszef MRiPS wyjaśnił jednocześnie, że jeżeli któryś z DPS-ów nie zakończy procesu szczepień do jutra, to najczęstszą przyczyną przesunięcia jest to, że ktoś w danej placówce ma potwierdzone zakażenie koronawirusem. „Wtedy szczepienie się nie odbywa” – zaznaczył.
Wiceminister ocenił również, że proces ten przebiega sprawnie. „I warto podkreślić, że do tych placówek przyjeżdżają punkty mobilne i szczepią pensjonariuszy na miejscu, więc nie ma potrzeby wożenia ich na szczepienia” – wskazał Szwed.
„Wiemy, że to grupa, która była mocno narażona. Dziś sytuacja jest stabilna, a po wyszczepieniu wszystkich chętnych ta sytuacja będzie naprawdę dobra” – dodał.


 

Źródło: PAP / Dorota Stelmaszczyk