Na szlaku dostępnej sztuki i rozrywki – Muzeum Żywego Piernika

„Mamy serce do Piernika.”, „Od zawsze „pierniczymy” na ulicy Rabiańskiej 9 w zabytkowym spichlerzu z 1863 roku. Przeprowadzek nie planujemy.”

Jeśli chcesz poznać historię piernika, przygotować je i skosztować, poznać rytuały Wiedźmy Korzennej to Muzeum jest właśnie dla Ciebie. Niezależnie od wieku każdy może się tu świetnie bawić.
Toruńskie Żywe Muzeum Piernika to pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie. Istnieje od 2006 roku i mieści się w samym centrum miasta –– 199 kroków od pomnika Kopernika. Na obiekt muzeum składają się dwie kondygnacje, których wnętrza pozwalają przenieść się w czasie.
Pierwsze piętro w magiczny sposób przenosi gości do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznają wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotują ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały.
Drugie piętro Muzeum przedstawia manufakturę z początku XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Goście zobaczą tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny będzie mógł ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę.

Oferta dla osób niewidomych i słabowidzących

Muzeum posiada dźwiękowe opisy ekspozycji, tak więc dostępna jest audiodeskrypcja, która obrazuje pokazy.
Pokazy odbywają się na 2 piętrach, a pracownicy Muzeum pomagają osobom z niepełnosprawnościami w poruszaniu się po budynku.

Sklep

Jeśli spodobała Ci się podróż, a pierniki okazały się smaczne, twoja uczta może trwać dalej. W sklepie muzealnym możesz zakupić zarówno formy, jak i pierniki na każdą okazję. Po za tym są dostępne książki oraz gadżety tj.: kubki, koszulki, czy torby.
Sklep firmowy z piernikami:
Toruń, ul. Żeglarska 18.
Godziny otwarcia:
poniedziałek – niedziela 09.30 -17.30.
Godziny otwarcia
Muzeum czynne jest codziennie od 10 do 18.

Kontakt

Adres muzeum:
Żywe Muzeum Piernika
ul. Rabiańska 9
87-100 Toruń
Biuro rezerwacji:
Tomasz Wojewoda
tel.  (56) 663-66-17 wew. 21
e-mail: muzeumpiernika@muzeumpiernika.pl
www.muzeumpiernika.pl