Badanie: Picie sześciu kieliszków wina tygodniowo może być dobre dla zdrowia oczu

Badania wykazały, że osoby, które spożywają do 14 jednostek alkoholu tygodniowo, są mniej narażone na wystąpienie zaćmy.
Zaćma to mętne plamy, które pojawiają się w soczewce oka i mogą prowadzić do pogorszenia widzenia i występują najczęściej u osób starszych. Operacja usunięcia zaćmy jest najczęstszym zabiegiem chirurgicznym w Wielkiej Brytanii, gdzie każdego roku przeprowadza się około 450 000 tego rodzaju operacji.
Badanie dotyczące powiązań między operacją usunięcia zaćmy a spożyciem alkoholu zostało przeprowadzone przez fundację Moorfields Eye Hospital NHS Foundation Trust i Institute of Ophthalmology University College London.
W największym jak dotąd badaniu, przeanalizowano dane pochodzące od ponad 490 000 osób z brytyjskich badań kohortowych Biobank i EPIC-Norfolk. Uczestnicy tych badań podają szczegółowe informacje o swoim zdrowiu i stylu życia.
Wyniki badania pokazują, że osoby, których spożycie alkoholu mieściło się w zalecanej przez rząd ilości 14 jednostek alkoholu tygodniowo, były mniej narażone na operację zaćmy.
Ryzyko było mniejsze wśród osób, które piły wino, w porównaniu z osobami, które piły piwo lub napoje spirytusowe. Ryzyko operacji zaćmy było o 23% niższe u osób z grupy EPIC-Norfolk, które piły wino co najmniej pięć razy w tygodniu i o 14% niższe w grupie brytyjskiego Biobanku dla tej samej kategorii spożycia alkoholu.
Dr Sharon Chua, pierwsza autorka artykułu opublikowanego w czasopiśmie Ophthalmology, stwierdziła, że ​​związek ten można przypisać przeciwutleniaczom obecnym w winie.


 

Źródło: Rassegnastampa.news