Badanie: Picie dużej ilości kawy może zwiększyć ryzyko wystąpienia jaskry

Poranna filiżanka kawy to codzienny rytuał i duża przyjemność dla wielu z nas. Jednak naukowcy niejednokrotnie udowadniali, że spożywanie dużej ilości kofeiny niesie ze sobą ryzyko wielu problemów zdrowotnych, takich chociażby jak: odczucie lęku, problemy ze snem, problemy z trawieniem, podniesione ciśnienie krwi, a nawet problemy z nerkami. Do tej listy naukowcy z Icahn School of Medicine w Mount Sinai dodali kolejne ryzyko. W opublikowanych kilka dni temu badaniach wykazali, że spożywanie dużej ilości kofeiny może zwiększać ryzyko poważnej choroby oczu, jaką jest jaskra. Ryzyko to dotyczy jednak tylko osób, które mają genetyczną predyspozycję do wyższego ciśnienia w oku.
Badanie przeprowadzone przez Icahn School of Medicine w Mount Sinai, opublikowane w czasopiśmie medycznym Opthalmology z czerwca 2021 r., wykazało związek między spożyciem kawy a ryzykiem jaskry. Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP), ciśnienie wewnątrz oka, jest kluczowym czynnikiem ryzyka jaskry, a jaskra jest główną przyczyną ślepoty w USA, według Mount Sinai. Badanie wykazało, że osoby z wysoką predyspozycją genetyczną do IOP, które piły około trzech filiżanek kawy dziennie, były 3,9 razy bardziej narażone na rozwój jaskry.
Ponadto badanie z 2012 r. przeprowadzone na ponad 120 000 mężczyzn i kobiet w wieku powyżej 40 lat, którzy nie chorowali na jaskrę, wykazało podobny związek. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Investigative Ophthalmology and Visual Science wykazały, że picie trzech lub więcej filiżanek kawy dziennie – w porównaniu z powstrzymaniem się od spożycia – prowadziło do zwiększonego ryzyka określonego typu jaskry zwanego jaskrą złuszczającą. Chociaż „powiązania były silniejsze wśród kobiet z jaskrą występującą u ich rodzin”, naukowcy nie znaleźli podobnych powiązań z innymi produktami zawierającymi kofeinę, takimi jak napoje gazowane, herbata czy czekolada.
To pierwsze badania, które wykazały interakcje dietetyczno-genetyczne w jaskrze. Wyniki mogą sugerować, że pacjenci z historią rodzinną w zakresie jaskry powinni ograniczyć spożycie kofeiny. W przypadku jaskry pacjenci zazwyczaj odczuwają niewielkie objawy lub nie mają ich wcale, dopóki choroba nie postępuje i nie zaczynają tracić wzroku.


 

Źródło: Bestlifeonline.com