Przeglądarka 109/03.03.2021

Dworzec w Ligocie niedostępny dla niepełnosprawnych. Katowice chciały wyręczyć PKP

Dworzec kolejowy w Katowicach-Ligocie nie ma odpowiednich urządzeń ułatwiających komunikację osobom niepełnosprawnym. Miało o nie zadbać miasto. Niestety, trzeba będzie jeszcze poczekać na zmiany.
PKP Polskie Linie Kolejowe zarządzają peronami i podziemnym przejściem na dworcu w Katowicach-Ligocie. Brakuje tam udogodnień dla osób niepełnosprawnych, które nie są w stanie pokonać kilkudziesięciu schodów prowadzących na perony.
– Ten brak stał się szczególnie widoczny po otwarciu wybudowanego przez miasto centrum przesiadkowego – przyznają katowiccy urzędnicy.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Mińsk: rewizja w Biurze Praw Niepełnosprawnych

3 lutego funkcjonariusze Komitetu Śledczego (prokuratury) weszli do siedziby organizacji w ramach śledztwa kryminalnego.
Jak poinformowała obrończyni praw człowieka Alena Tankaczowa, z Biura Praw Niepełnosprawnych zabrano dokumenty i sprzęt informatyczny. Jego założyciel i dyrektor Siarhiej Drazdouski i prawnik Aleh Hrableuski zostali zatrzymani i uznani za podejrzanych w sprawie karnej. Nie wiadomo jeszcze z jakiego artykułu Kodeksu Karnego.
Czytaj całość na Belsat.eu

Jest mamą piątki dzieci, czwórka jest niepełnosprawna. Nie może liczyć na pomoc od państwa

Jacqueline Orda jest mamą piątki dzieci. Czworo z nich jest niepełnosprawnych. Rodzina żyje w Gdyni w 44-metrowym mieszkaniu. Kobieta sama je odnawia, bo na pomoc ojca dzieci nie może liczyć. Problemy finansowe ma od dawna, jednak teraz boi się, że komornik zajmie jej mieszkanie. Dług do spłaty nie jest duży, to niecałe 5 tysięcy złotych. Obecnie kobieta nie jest w stanie spłacić takiej kwoty.
Czytaj całość na WP.pl

Ciosy nożem były obroną konieczną. Niepełnosprawny mężczyzna ze Strzyżyna został uniewinniony

To była obrona konieczna. Sąd Okręgowy w Słupsku uniewinnił niepełnosprawnego mężczyznę, który zadał pijanemu napastnikowi jedenaście ciosów nożem, broniąc się przed napadem.
W czerwcu 2018 pijany Marian K. wdarł się do domu Andrzeja F. w Strzyżynie koło Słupska i zaatakował śrubokrętem właściciela posesji. Po odparciu ataku przez gospodarza napastnik uciekł i zmarł kilkaset metrów dalej w wyniku utraty krwi. Miał w organizmie 2,7 promila alkoholu.
Czytaj całość na Radiogdansk.pl

„Wiem od koleżanek, że mąż wciąż jest atrakcyjnym mężczyzną”

Kiedy Andrzej słyszy ostrzeżenia: „Ze ślepą się będziesz żenił?” – daje w mordę. Chorująca na retinopatię Małgosia traci wzrok po urodzeniu drugiego dziecka, a jednak właśnie wtedy są szczęśliwi jak nigdy. Jesienią 40. rocznica ślubu. Zastanawiają się, czy nie uczcić jej rejsem do Casablanki.
Czytaj całość na Gazeta.pl

Remigiusz gra na gitarze na katowickich ulicach. Nikt nie wie, z czym się zmaga

Remigiusz Ciuraba to muzyk z Rybnika. W ostatnich latach jeździ po miastach i gra na ulicach. W Katowicach najczęściej można go spotkać na rynku lub pod dworcem. Mężczyzna wkrótce może zupełnie stracić wzrok.
Czytaj całość na Wyborcza.pl

Niepełnosprawność pacjentów ma negatywny wpływ na jakość opieki medycznej. Nowe badania

Według nowego badania ponad 82 proc. amerykańskich lekarzy uważa, że ​​pacjenci z wysokim stopniem niepełnosprawności mają gorszą jakość życia niż osoby sprawne. Te negatywne opinie mogą mieć duży wpływ na jakość opieki medycznej, jaką otrzymują pacjenci niepełnosprawni.
Naukowcy z Harvard Medical School i Massachusetts General Hospital odkryli, że negatywne postrzeganie pacjentów niepełnosprawnych jest powszechne wśród lekarzy, co w pewnym stopniu, jak mówią, jest „niepokojące”.
Czytaj całość na Wprost.pl

Ryzykowała wzrok, by mieć kolorowe gałki oczne. Obcy ludzie mówią jej, że pójdzie do piekła

Devon O’Kelly z San Diego podjęła się ryzykownego zabiegu trwałej zmiany koloru gałek ocznych. By tego dokonać, musiała je wytatuować. Z jej wzrokiem na szczęście wszystko w porządku. Nie obyło się jednak bez skutków ubocznych – w tym wypadku w postaci niemiłych komentarzy od nieznajomych.
25-letnia Devon swoje gałki oczne wytatuowała w 2018 roku. Zrobiła to mimo ostrzeżeń o grożących jej komplikacjach, z utratą wzroku włącznie. Tancerka z San Diego nadal widzi dobrze, obraz jej się nie rozmywa, uniknęła też bólów głowy, na które narażała się dla pięknych oczu. Musi jedynie zmagać się z nieprzyjemnościami ze strony różnych, najczęściej nieznanych jej ludzi.
Czytaj całość na Wprost.pl

„Ułatwienia” po żoliborsku: słupki i kosz na śmieci na trasie dla niewidomych

Chodniki przed dzikim parkowaniem ustawiono… na środku pasów prowadzących dla niewidomych. Jakby tego było mało, na jednym z nich dostawiono kosz na śmieci. Władze dzielnicy przekonują, że tak właśnie ma być!
Czytaj całość na TVN24.pl