Przeglądarka 103/26.01.2021

Rocznica śmierci twórcy alfabetu Braille’a

Ludwik Braille jest twórcą alfabetu, który otworzył niewidomym drogę do nauki i kultury. W czasach dzieciństwa Braille’a uważano, że ślepota ludzi niewidomych wyklucza ich z życia społecznego. 6 stycznia mija rocznica śmierci “darczyńcy niewidomych”. Ludwik Braille zmarł na gruźlicę w Paryżu 6 stycznia 1852 roku.
Twórca alfabetu Braille’a stworzył go za pomocą sześciu małych punktów, które rozwiązały problem pisma dla niewidomych.
Czytaj całość na Telewizjarepublika.pl

Społecznicy sprawdzili, na ile Śląskie jest przyjazne osobom z niepełnosprawnościami sensorycznymi

W woj. śląskim można zaobserwować powolną poprawę w zakresie dostępności urzędów i oferty kulturalnej dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi – wynika z opublikowanego właśnie raportu Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides”.
W ramach projektu „Województwo śląskie przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi” w okresie od 10 października 2019 r. do 26 sierpnia 2020 r. na terenie 17 powiatów oraz 19 miast na prawach powiatu z terenu woj. śląskiego przeprowadzony został monitoring, którego celem było sprawdzenie, na ile są to miejsca, w których osoby z niepełnosprawnościami sensorycznymi mogą się czuć bezpiecznie oraz bez problemów załatwić sprawy urzędowe lub skorzystać z lokalnej oferty kulturalnej.
Czytaj całość na Wnp.pl

„Jako kraj produkujemy osoby niepełnosprawne”

Zaniedbania w profilaktyce kosztują cały system, czyli nas wszystkich jako podatników. Jako kraj produkujemy osoby niepełnosprawne. Dobrze obrazuje to opieka nad popularną chorobą, jaką jest cukrzyca. Jednym z jej odległych powikłań może być tzw. stopa cukrzycowa, prowadząca czasem do amputacji – mówi Maria Libura, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Komunikacji Medycznej.
Karolina Olejak: Dlaczego szczepienia poza kolejnością wzbudziły w nas aż takie emocje? Przecież od zawsze wiadomo, że im grubszy portfel, tym łatwiej o miejsce u lekarza.
Maria Libura: Afera wokół szczepień celebrytów stała się katalizatorem wybuchu długo niewypowiadanego oburzenia, a nawet złości, na nierówny dostęp do opieki medycznej. Powszechnym doświadczeniem Polaków jest to, że dostęp do pomocy często zależy od tzw. społecznego kapitału kulturowego, czyli kontaktów, a także od zasobności portfela, który pozwala na zakup usług medycznych poza systemem publicznym. Stykamy się z tym, gdy potrzebujemy wyleczyć ząb, dostać się do okulisty, a nawet – na niektóre zabiegi chirurgiczne.
Czytaj całość na Polsatnews.pl

Notatki zapisane Braillem mają pomóc niewidomym w zakupach. Niezwykły projekt licealistów ze Słupska

Dwoje licealistów ze Słupska stworzyło urządzenie, które może zrewolucjonizować codzienność osób niedowidzących oraz niewidomych. To drukarka Dotsnote do zapisywania notatek w alfabecie Brailla, przetwarzająca mowę na tekst. Teraz chcieliby wprowadzić swój wynalazek na rynek.
Licealiści, obecnie już studenci, za innowacyjny pomysł otrzymali nagrodę w XIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Młody innowator 2019/2020” w kategorii liceum. Konkurs organizowany jest przez Naczelną Organizację Techniczną Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.
Czytaj całość na Gp24.pl