Przeglądarka 102/19.01.2021

Odszedł Przyjaciel osób niepełnosprawnych

W sylwestra zmarł Antoni Szudzikowski. Miał 82 lata.
Z ogromnym bólem żegnamy Pana Antoniego Szudzikowskiego, przyjaciela osób niepełnosprawnych. Człowieka wielkiego serca, bardzo dobrego, kulturalnego i uczynnego – napisali na swej stronie internetowej pracownicy PSONI, koło w Pabianicach.
Od 1989 do 2018 roku Antoni Szudzikowski był czynnie zaangażowany w prace Zarządu Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Pabianicach jako wiceprzewodniczący, a potem członek Zarządu.
Czytaj całość na Nowezyciepabianic.pl

Koronawirus. Apel o szybkie szczepienie osób niepełnosprawnych i pracowników placówek dla osób z niepełnosprawnościami

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, duszpasterz osób niepełnosprawnych i publicysta zachęca do podpisywania się pod petycją z apelem do ministra zdrowia, aby szczepieniami na Covid-19 w grupach „O” i „1” Narodowego Programu Szczepień zostali objęci także pracownicy i uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, dziennych domów seniora i innych dziennych placówek dla osób z niepełnosprawnościami. Tak jak to jest już w przypadku pracowników i mieszkańców Domów Pomocy Społecznej. „W podobny sposób szczepieniami powinni być objęci pracownicy i wolontariusze wszelkiego typu ośrodków dziennych i stacjonarnych dla ludzi bezdomnych, którzy zostali pominięci w rozporządzeniu o szczepieniach, a którzy wykonują bardzo ważną pracę społeczną” – czytamy też w petycji organizacji pozarządowych i charytatywnych.
Czytaj całość na Dziennikpolski24.pl

Na 500+ i inne świadczenia pieniędzy nie zabraknie. Wiceminister uspokaja

W 2021 roku pieniędzy na świadczenia socjalne nie zabraknie – przekonywał Stanisław Szwed w Senacie. Wiceminister rodziny wyjaśnił, że na zabezpieczenie społeczne zagwarantowano w tym roku ponad 878 mln złotych.
– To kwota wyższa o 25 mln zł od poprzedniego roku. Główną częścią tego obszaru jest dotacja do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 700 mln złotych – wskazał wiceminister.
– Jeśli chodzi o plan Funduszu Solidarnościowego, to przewidujemy stan środków na początek tego roku na 29,5 mld złotych – przekazał.
Czytaj całość na Money.pl

UKE sprawdził obsługę klientów niepełnosprawnych

Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdził biura obsługi klienta największych sieci kablowych (UPC, Vectra, Toya i Inea) czy spełniane są standardy dotyczące obsługi klientów z niepełnosprawnościami.
UKE zbadał w jakim stopniu wypełniane są procedury i standardy obsługi klientów z dysfunkcjami wzroku, słuchu oraz osób mających problemy z poruszaniem się. Jak podkreślał wielokrotnie UKE stanowiska obsługi dla osób z niepełnosprawnościami muszą być wyposażone w taki sposób, aby zapewnić klientom swobodną i bezpłatną usługę tłumacza języka migowego lub systemu językowo-migowego w czasie rzeczywistym.
Czytaj całość na Ccnews.pl

Ma sprawną tylko dłoń, stworzył wyjątkowy telefon zaufania. Odebrał ok. 80 tys. połączeń

To jedyny taki telefon w Polsce. Jan Arczewski, psycholog, który od lat porusza się na wózku inwalidzkim, prowadzi telefon zaufania dla osób niepełnosprawnych. Odebrał blisko 80 tysięcy połączeń. Ratował ludzi, odwodził od samobójstwa. Osób potrzebujących przybywa.
Pan Jan potrafi słuchać i potrafi pomagać, mimo, że ma sprawną tylko dłoń.
– Po drugiej stronie zazwyczaj jest niepewność, smutek, lęk, depresja i zwykła codzienność, szara codzienność – mówi Jan Arczewski, psycholog.
Czytaj całość na Polsatnews.pl