Przeglądarka 96/27.11.2020

Opracował genialny wynalazek. Nikt nie zdawał sobie sprawy, jak bardzo był potrzebny

Doktor Craig Hershoff wynalazł urządzenie, które pomoże osobom cierpiącym z powodu problemów ze wzrokiem. Robot ma pomagać we wkładaniu i wyjmowaniu soczewek. Mało kto do tej pory zdawał sobie sprawy z tego, jak bardzo potrzebny był ten wynalazek.
Doktor Craig Hershoff od lat zmaga się z problemami ze wzrokiem. Zdiagnozowano u niego dystrofię Fucha i w 2000 roku i prawie stracił wzrok. Otrzymał trzy przeszczepy rogówki w ciągu 10 lat. Soczewki twardorogówkowe to jedyny sposób, by doktor mógł widzieć.
Czytaj całość na O2.pl

Afganka oślepiona, bo miała pracę

33-letnia Afganka została zaatakowana przez trzech mężczyzn, gdy wychodziła z pracy z komisariatu policji w prowincji Ghazni w środkowym Afganistanie. Napastnicy strzelili do niej i wykłuli jej oczy nożem. Według władz powodem ataku był fakt, że kobieta miała pracę.
Kobieta i lokalne władze winią za atak talibskich bojowników, którzy jednak temu zaprzeczają. Według władz napastnicy przemieszczający się na motorze działali na podstawie informacji od ojca 33-latki, który stanowczo sprzeciwiał się jej pracy poza domem.
Czytaj całość na Niezalezna.pl

Zaskakujące fakty o noworodkach. Nie zdajemy sobie sprawy, jak dużą rolę pełni wzrok

Trzymanie noworodka w rękach to niesamowite uczucie. Wielu z nas, patrząc na nie, nie zdaje sobie sprawy, ile to maleństwo ma już wtedy rozwiniętych zmysłów i jak szybko zdobywa nowe umiejętności. Czy potrafi wyczuć swoją mamę? Jak widzi świat? Oto wiele faktów, które może was zaskoczyć.
Czy wszystkie noworodki mają błękitne oczy?
Wielu rodziców z ciemnym kolorem oczu jest zaskoczonych, w momencie gdy widzi swoje nowo narodzone dziecko z błękitnym kolorem tęczówki. Powodem takiej barwy oczu u dziecka jest brak pigmentu w tęczówce, który powstaje z czasem i zmienia się aż do ukończenia 1. roku życia.
Czytaj całość na Edziecko.pl

Nie pozwól niewidomemu palić w piecu. Ruszyła zbiórka dla potrzebującego mieszkańca gminy Bierutów

Pan Artur pochodzi z Paczkowa w gm. Bierutów i od kilku lat jest osobą niewidomą i całkowicie niezdolną do pracy. Na co dzień zmaga się nie tylko ze swoją niepełnosprawnością, na jego barkach spoczywają wszystkie domowe obowiązki. Dom, w którym mieszka nie jest przystosowany dla osoby z jego problemami. Przeczytajcie jego historię.
Artur ma 56 lat i jeszcze kilka lat temu wiódł proste lecz szczęśliwe życie, odznaczał się dużą samodzielnością i chętnie pomagał innym. Niestety w wyniku powikłań pooperacyjnych stracił wzrok z powodu odklejających, uszkodzonych siatkówek, na chwilę obecną medycyna jest bezsilna w jego przypadku. Od sześciu lat jest osobą niewidomą i całkowicie niezdolną do jakiejkolwiek pracy, nie może podnosić przedmiotów o wyższej wadze niż 2 kilogramy. Utrzymuje się ze skromnej renty i dodatków dla osób niepełnosprawnych, które ledwo wystarczają na bieżące wydatki.
Czytaj całość na Naszemiasto.pl