Przeglądarka 85/20.10.2020

Powiadamianie ratunkowe nie dla osób z niepełnosprawnościami. System wymaga zmian

Ustawa o systemie powiadamiania ratunkowego (która obecnie jest w Senacie), m.in. wprowadza do porządku prawnego aplikację Alarm 112 (za jej stworzenie i wdrożenie odpowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji). Niemniej już od stycznia 2020 r. została ona udostępniona na stronie resortu, zatem wszyscy chętni mogą pobrać i przetestować jej mobilną wersję.
Co istotne, jednym z argumentów dla stworzenia aplikacji było uwzględnienie w procesie wzywania pomocy również potrzeb osób niepełnosprawnych, szczególnie osób głuchych. – Cieszymy się, że udostępniono aplikację, która ułatwia przekazanie służbom ratunkowym informacji o lokalizacji i rodzaju zdarzenia – mówi Grzegorz Kozłowski, prezes Zarządu Polskiej Fundacji Osób Słabosłyszących. Niestety, poza tym ułatwieniem, aktualna wersja programu nie do końca spełnia wymagania grupy docelowej. – Aplikacja jest oczywiście krokiem w dobrą stronę, ale za mało odważnym i takim, który może zablokować myślenie o komunikacji osób głuchych ze służbami ratunkowymi na bardzo długo, bo wszyscy uznają, że problem jest już rozwiązany – wskazuje Piotr Kowalski z łódzkiego oddziału Polskiego Związku Głuchych (PZG).
Czytaj całość na gazetaprawna.pl

Krystyna Janda nie wytrzymała w sprawie niepełnosprawnych dzieci w sejmie. Mocne słowa

Słowa polityków, którzy powinni wykazywać przynajmniej pozorne zrozumienie dla skrajnie trudnej sytuacji rodziców dzieci niepełnosprawnych, bolą i ranią nawet osoby, których ta sytuacja osobiście nie dotyka.
Padały słowa: „że rodzice traktują je jak zakładników” i „żywe tarcze”, „chcą strajkować, niech strajkują”,
„Jako matka dziecka niepełnosprawnego, osoby dorosłej, może to będzie brutalne, znalazłabym paragraf na tych rodziców, którzy przetrzymują swoje dzieci w Sejmie w takich warunkach niegodnych” – rzuciła posłanka jednemu z dziennikarzy na korytarzu Sejmowym.
To do tego braku empatii odniosła się Krystyna Janda, w swoim poście na facebooku.
Czytaj całość na topniusy.eu

Chłopiec niemalże stracił wzrok podczas zabawy w wannie. Mama ostrzega: „Wyrzućcie takie zabawki”

Chłopiec prawie stracił wzrok przez zabawę podczas kąpieli. Jego mama, blogerka i dziennikarka opisała całą sytuację w mediach społecznościowych. Ostrzega rodziców i apeluje o rozwagę.
Eden Strong z Chicago jest blogerką i mamą trójki dzieci. Ostatnio opublikowała na swoim profilu na Facebooku post, w którym opisała niebezpieczną sytuację, która spotkała jej synka. Przez nieostrożną zabawę w wannie chłopczyk prawie stracił wzrok.
Czytaj całość na edziecko.pl

Otwarty na świat – wywiad z Piotrem Zasadzkim

Piotr Zasadzki to osoba głuchoniewidoma, jednak ta forma niepełnosprawności nie przeszkadza Panu Piotrowi w codziennym funkcjonowaniu. Pan Piotr, jak sami zaraz przeczytacie w wywiadzie, pasjonuje się polityką, aktywnie włącza się w pomoc innym osobom niepełnosprawnym. Nie przedłużając już wstępu, zapraszam serdecznie na wywiad.
Nazywam się Piotr Zasadzki i mam 37 lat, mieszkam w Krakowie i jestem osobą głucho-niewidomą. Moja niepełnosprawność wzroku powstała w wyniku wcześniactwa, a niedosłuch został zdiagnozowany w wieku jedenastu lat,  od tego czasu nosze aparaty słuchowe. Okres szkolny to najpiękniejsze i pełne radości lata w moim życiu. Uczęszczałem do dzisiejszego Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie w latach 1991-2006. Okres nauki miałem przedłużony w wyniku problemów ze stanem mojego zdrowia, po zakończeniu technikum w zawodzie technik prac biurowych rozpocząłem studia na kierunku Politologia. Lata szkolne to dla mnie okres bardzo bogaty w doświadczenia życiowe. W trzeciej klasie technikum zmarła moja mama co było dla mnie traumatycznym przeżyciem. Dzięki wsparciu najbliższych nie załamałem się. Z pomocą wspaniałych nauczycieli mogłem dążyć do wyznaczonego celu, którym była dla mnie matura i moje wymarzone studia. Dzisiaj mieszkam z tatą i babcią, którzy dla mnie zawsze byli wsparciem zwłaszcza kiedy zmarła moja mama. Teraz do babci i taty przychodzę ze wsparciem, a zwłaszcza babci to jest bardzo potrzebne, która jest kobietą liczącą 87 lat.
Czytaj całość na muzykanakolkach.pl