Kielce: Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych

Kolorowy, bezpieczny i dostępny dla wszystkich. Wygląda jak wiele innych placów zabaw w Kielcach, ale ten został przystosowany dla potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. To dobry wybór mówią mieszkańcy osiedla „Na Stoku”.

– Ja tutaj mieszkam od dziecka i na pewno takiego miejsca brakowało, także bardzo fajnie, że takie kolorowe miejsce powstało. Myślę, że będzie przez najmłodszych docenione – mówi Kalina Szczukiewicz, mieszkanka osiedla.
Plac zabaw na osiedlu „Na Stoku” powstał w ramach zeszłorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt poparło 1 768 osób.
– Z tych wszystkich inwestycji, które były wtedy do wybrania to ta była chyba najlepsza. Tak mi się wydaje i tutaj dużo dzieci korzysta, tu jest dużo małych dzieci – mówi Izabela Kaczkowska, mieszkanka osiedla.
Huśtawka czy karuzela z podjazdem. Te urządzenia zabawowe przystosowane są dla dzieci niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku inwalidzkim. Cieszy to, że powstaje coraz więcej takich miejsc w Kielcach – podkreśla Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych.
– To miejsce jest bardzo uniwersalne, bo ono służy każdej grupie, dzieciom sprawnym, niepełnosprawnym. Warto tak projektować, żeby ta przestrzeń publiczna była bez barier – podkreśla Jerzy Pióro.
– Z biurem inwestycyjnym jesteśmy po rozmowach i inwestycje, które będzie miasto prowadzić będą konsultowane w fazie projektów z grupa osób niepełnosprawnych, żeby oni też mogli pewne rzeczy zasugerować, usprawnić, żebyśmy nie byli zaskakiwani już po wykonaniu, bo wtedy rzeczywiście niektóre rzeczy trudno jest poprawić – dodaje Jerzy Pióro.
W konsultacjach biorą udział między innymi przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych. To oni wiedzą najlepiej, jakie udogodnienia będą odpowiednie dla różnych grup osób z niepełnosprawnością.
– Osoby zdrowe często chcą dobrze, ale często brakuje im takiej wiedzy jak pewne rzeczy powinny wyglądać, brakuje im po prostu takiej życiowej wiedzy. Dlatego tak ważne są konsultacje z osobami z niepełnosprawnościami, żeby uniknąć podstawowych błędów, które nie zawsze są oczywiste dla osób, które nie stykają się z tym problemem na co dzień – mówi Paweł Słowik, Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych.
Plac zabaw na osiedlu „Na Stoku” jest ogrodzony, posiada też bezpieczną i kolorową nawierzchnię, amortyzującą upadki i chroniącą przed urazami. Dodatkowo zamontowano kosze do segregacji odpadów oraz ławki z oparciem umożliwiającym odpoczynek. Inwestycja kosztowała ponad 147 tysięcy złotych.


 

Źródło: Biuro Prasowe, UM Kielce