Przeglądarka 87/27.10.2020

Niepełnosprawny o mieście: – Gorzów jest coraz bardziej płaski

– Będę cały czas zachęcał i naciskał, żebyście wychodzili z domów, żebyście nie zamykali się w piwnicach. Uczestniczcie w życiu społecznym. Pokazujcie się! Nie jesteście wcale wykluczani. Jest wręcz przeciwnie, bo każda inwestycja uwzględnia też osoby niepełnosprawne. W ten sposób możemy sobie pozwolić na więcej przy mniejszym nakładzie sił fizycznych – mówi Michał Kopiec. To 27-letni gorzowianin, który od sześciu lat porusza się na wózku inwalidzkim. Właśnie zachęca innych niepełnosprawnych do tego, by nie bali się wychodzić czy wyjeżdżać na wózku nie tylko do centrum miasta.
Czytaj całość na naszemiasto.pl

Rodzinny koszmar na Podhalu. Mąż, nowa partnerka i sześcioro dzieci pod jednym dachem

Małżeństwo z przeszło 20-letnim stażem w trakcie rozwodu i nowa partnerka męża pod jednym dachem. Do tego sześcioro dzieci, z czego dwoje niepełnosprawnych. Sytuacja w miejscowości Nowe Bystre na Podhalu wymknęła się spod kontroli. O rodzinnym koszmarze informuje program „Interwencja” Polsat News.
Reporterka „Interwencji” dotarła do miejscowości Nowe Bystre na Podhalu, gdzie zastała niespotykaną sytuację. Dwa lata temu małżeństwo z przeszło 20-letnim stażem i trojgiem niepełnosprawnych dzieci zdecydowało się na rozwód. Na czas trwających procedur oboje zamieszkują ten sam dom – w jednej części mieszka ojciec z niepełnosprawnym 20-letnim synem, w drugiej matka z niepełnosprawną 13-letnią córką. Ostatnie dziecko pary, niepełnosprawna 22-latka, mieszka w specjalistycznym ośrodku.
Czytaj całość na wprost.pl

Warszawa: Pomagali niepełnosprawnym dzieciom a sami zostali z niczym. Eksmisja stowarzyszenia „Promocja”

Przykry los dotknął ludzi, którzy zawsze oddawali całe serce innym potrzebującym. Stowarzyszenie „Promocja” od lat było ostoją dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Urzędnicy postanowili zablokować działanie organizacji. W ubiegłym tygodniu odbyła się eksmisja z lokalu, który od lat wynajmowało stowarzyszenie.
Wymienione zamki, patrol policji, wynoszenie rzeczy ze łzami w oczach, plomby na drzwiach i w końcu niekończące się sprawy w sądach – z tym borykają się przedstawiciele stowarzyszenia na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej „Promocja”, które od 1996 roku działało jako niewyobrażalna pomoc i wsparcie. – Robiliśmy wycieczki dla dzieci, letnie zabawy, dziecięcą paraolimpiadę, imprezy na poligonie gdzie dzieci jeździły quadami, czołgami czy amfibiami. Co roku organizowaliśmy też spotkanie wigilijne. Pomagaliśmy całym rodzinom. To było wsparcie psychologiczne, materialne ale i prawne – powiedział „Super Expressowi” Artur Frankiewicz, prezes zarządu stowarzyszenia „Promocja”.
Czytaj całość na se.pl

Toruń i okolice: Zbudowali dom dla niepełnosprawnej Barbary. Teraz ją z niego wyrzucają!

Ten dom został zbudowany specjalnie dla Barbary Kowalczyk. Ziemię dała jej rodzina. Dom zaprojektowała siostra jej partnera życiowego specjalnie dla niej. Pan Włodzimierz go zbudował. Teraz po jego śmierci, córka, znana warszawska doktor psychologii karze wyprowadzić się z domu konkubinie ojca. Niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim ma to zrobić do 8 października. Pani Barbara nie ma gdzie się podziać.
Wracamy do dramatu pani Barbary spod Torunia. Dom pod Toruniem, o którym mowa jest parterowy. Został zbudowany pod koniec ubiegłego wieku. Został specjalnie zaprojektowany dla osoby niepełnosprawnej. Nie ma w nim żadnego progu. Łazienka jest przystosowana dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Bez problemu można do niego wejść, bo jest podjazd i wyjechać z niego do ogrodu. Od początku mieszkała w nim pani Barbara Kowalczyk (52 l.l) z panem Włodzimierzem. To jego siostra architekt wykonała projekt domu. Specjalnie dla niej. Ziemię pod budowę domu panu Włodzimierzowi podarowała rodzina pani Barbary.
Czytaj całość na se.pl

Rehabilitacja bez skierowania. Dla kogo i na jakich warunkach?

Zarządzenie Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu rządowego „Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych” zgodnie z postulatami KIF wprowadza rehabilitację bez skierowania dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. To pierwszy krok we właściwym kierunku. – Mamy nadzieję, że wkrótce Polska dołączy do pozostałych 14 krajów europejskich, w których funkcjonuje bezpośredni dostęp do fizjoterapeuty w systemie publicznej służby zdrowia. Decyzja ta jest zgodna także z polityką Światowej Organizacji Zdrowia, która uznała rozwój rehabilitacji za jeden z priorytetów na najbliższe lata – podaje KRF.
Czytaj całość na medexpress.pl