Przeglądarka 30/24.04.2020

Jak radzą sobie osoby niewidome w czasie epidemii?

W rękawiczkach nie mogą odczytać tego, co jest napisane alfabetem Braille’a. Nie mają co liczyć na pomoc przy przechodzeniu przez ulicę, bo ludzie boją się bliskiego kontaktu. Czas epidemii jest szczególnie trudny dla niewidomych.
Coś, co wydawało się naturalne, jak pomoc w przeprowadzeniu osoby niewidomej przez przejście dla pieszych, teraz jest praktycznie niemożliwe. Ludzie boją się bezpośredniego kontaktu, sprzedawcy w sklepach niechętnie wskazują konkretny regał z produktami, bo to wiąże się z przebywaniem w bliskiej odległości.
Obecne obostrzenia, jak zakaz wychodzenia nieletnich bez osoby dorosłej, sprawiają, że 17-letni harcerz, żeby pójść po zakupy dla niewidomego, musiałby iść z własnym rodzicem. Dochodzi też do sytuacji, kiedy niewidomy, chcąc skorzystać z pomocy u sąsiada – zastaje zamknięte drzwi, bo ludzie zwłaszcza w blokach boją się otwierać drzwi.
Czytaj całość na radioplus.pl

Kraków. Zmarła Stanisława Grochal

Współzałożycielka Duszpasterstwa Inwalidów Narządu Ruchu, przekształconego następnie w Chrześcijańskie Braterstwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych, zmarła 13 kwietnia w Krakowie, w wieku 88 lat.
Duszpasterstwo Inwalidów Narządu Ruchu, przemianowane na Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Ruchowo, S. Grochal założyła w 1968 r. wraz z ks. Witoldem Kaczem, ówczesnym diecezjalnym duszpasterzem chorych, przy poparciu kard. Karola Wojtyły. – Nawiązywała liczne indywidualne kontakty, pomagając wielu osobom. Chciała, by osoby niepełnosprawne brały odpowiedzialność za siebie i innych, i aktywnie włączały się w społeczeństwo i w działalność Kościoła, szczególnie w apostolstwo. Sama była tego przykładem. Organizowała przez wiele lat spotkania osób niepełnosprawnych, rekolekcje, opłatki, wyjazdy wakacyjne. Po spotkaniu z ks. François i ruchem Braterstwa duszpasterstwo przekształciła w Chrześcijańskie Braterstwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych. Wielokrotnie była na spotkaniach międzynarodowych Braterstwa.
Czytaj całość na gosc.pl

Andrzej Ochal, trener niepełnosprawnych tenisistów stołowych: celem nie tylko Tokio. Myślimy już o igrzyskach w 2024 i 2028

Kadra Polski tenisistów stołowych na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro zdobyła osiem medali. W ubiegłym roku Polacy wywalczyli osiemnaście medali mistrzostw Europy w Helsinborgu, wygrywając klasyfikację. Od 2009 roku z kadrą współpracuje Andrzej Ochal, nagrodzony za osiągnięcia tytułem Trenera Roku 2019 w sporcie paraolimpijskim. W rozmowie z TVPSPORT.PL opowiedział o pracy na uczelni i o żonie, którą poznał przy tenisowym stole.
Natalia Bąk (TVPSPORT.PL): – Jak zareagował pan na zmianę terminu igrzysk w Tokio?
Andrzej Ochal: Jeżeli chodzi o zmianę terminu igrzysk, to na pewno w pierwszym momencie był to dla wielu zawodników szok. Szczególnie dla tych, którzy mieli już pewny start w Tokio. Tak naprawdę dziś nie wiemy, czy zmiana terminu może wpłynąć na kwalifikacje. Na 15 kwietnia zaplanowano spotkanie komisji ITTF w sprawie kwalifikacji olimpijskich i paraolimpijskich. Na razie nie wiadomo, czy komisja utrzyma obecne kwalifikacje, czy jednak będą jakieś dodatkowe turnieje.
Czytaj całość na tvp.pl

Stowarzyszenie Tęcza rusza z kampanią na rzecz niewidomych i słabowidzących dzieci

W kwietniu 2020 roku ruszyła kampania społeczna „Zobacz świat oczami dziecka”, zorganizowana przez Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Tęcza”. Akcja ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy niewidomych i słabowidzących dzieci, a przede wszystkim tych ze złożoną niepełnosprawnością. Ambasadorką działań została Grażyna Torbicka – dziennikarka i prezenterka, która wspiera stowarzyszenie. Kampania prezentowana jest w internecie, mediach społecznościowych oraz na ekranach LED i nośnikach LCD w autobusach miejskich w Warszawie.
Jak tłumaczą organizatorzy kampanii, w pierwszych latach życia to właśnie kontakt wzrokowy wpływa na rozwój dziecka i porozumiewanie się z otoczeniem. Brak lub poważne osłabienie widzenia powoduje trudności w wielu obszarach funkcjonowania najmłodszych, takie jak orientacja przestrzenna, samodzielne poruszanie się, poznawanie świata, rozumienie pojęć czy wykonywanie codziennych czynności.
Czytaj całość na proto.pl