Przeglądarka 67/19.08.2020

Terapia genowa uratowała myszom wzrok

Nowego typu terapia genowa pozwoliła zachować wzrok myszom z prowadzącą do ślepoty, wrodzoną chorobą Battena. Naukowcy do komórek siatkówki gryzoni wprowadzili ludzką, działającą wersję uszkodzonego w chorobie genu.
Spielmeyera-Vogta-Sjögrena, inaczej choroba Battena albo ceroidolipofuscynoza neuronalna typu 3 (CLN3) to rzadkie, genetyczne schorzenie, w którym między 4. a 10. rokiem życia pojawia się prowadzące do ślepoty zwyrodnienie siatkówki i zanik nerwu wzrokowego.
Jej przyczyna to mutacja w genie o oznaczeniu CLN3. Niestety, obecnie nie ma na nią lekarstwa.
Biotechnolodzy z University of Massachusetts Medical School (USA) wyhodowali myszy z tą chorobą. Następnie do uszkadzanych w schorzeniu komórek dwubiegunowych w siatkówkach gryzoni wprowadzili prawidłową, ludzką formę genu CLN3. Posłużyli się do tego specjalnym wirusem.
Komórki zwykle uszkadzane przez mutację w dużej mierze przeżyły, a siatkówki zwierząt zachowały swoje funkcje.
Czytaj całość na naukawpolsce.pap.pl

Wieczór zDolnego Śląska: Jak wygląda życie, którego nie widać?

Jakość życia osób niewidomych – tak brzmi tytuł badania, które przeprowadziła studentka z Wrocławia.
Co pokazały jego wyniki? Jak żyje się osobom niewidomym, z czym mają problemy, a co daje im powody do satysfakcji? O tym w Wieczorze zDolnego Śląska rozmawiamy z dr Dariuszem Rutkowskim, który aktywizuje osoby niewidome i niedowidzące, oraz z Joanną Zdobylak, osobą niewidomą, z czarującym głosem, którego nie mogło nie zauważyć radio.
Posłuchaj nagrania audycji na ten temat na portalu Radia Wrocław.
Czytaj całość na radiowroclaw.pl

Henryk Linkner z Grudziądza jest niewidomy na jedno oko, a haftuje piękne obrazy [zobacz obrazy]

– Rak mnie nie złamał, to igła mnie nie złamie – śmieje się Henryk Linkner z Grudziądza. Pasją seniora jest haft krzyżykowy. Jego prace wymagają niezwykłej precyzji, a zważywszy że stracił wzrok w jednym oku, tym bardziej można je uznać za prawdziwe arcydzieła.
Przygoda z haftowaniem zaczęła się gdy pan Henryk stracił wzrok, po tym jak oko zaatakowała jaskra. Przeszedł na rentę. Czasu było sporo. – Jakiegoś dnia przyszła sąsiadka. Pokazała, że robi coś takiego. Podpatrzyłem. Posłuchałem wskazówek i… haftuję już blisko 30 lat.
Czytaj całość na naszemiasto.pl

W Toruniu nie ma szans na tandemy. Użytkownicy za bardzo niszczą rowery miejskie

Torunianie biją rekordy w wypożyczaniu rowerów, ale są też największymi wandalami – niszczą jednoślady na potęgę. Bywa, że dziennie zdewastowane są 3-4 pojazdy. To powód, dla którego nie ma szans, by w ofercie rowerów do wypożyczenia pojawiły się tandemy.
Tandem to zwykle rower przeznaczony dla dwóch osób siedzących w układzie jedna za drugą. Typowy tandem ma, tak samo jak rower jednoosobowy, jedną ramę i dwa koła, za to każda z osób ma własne: kierownicę, siodełko i pedały. Udział w napędzaniu pojazdu mają obie osoby, natomiast kieruje rowerem zazwyczaj osoba z przodu. O taki właśnie rower do wypożyczenia chodzi naszym Czytelnikom Ewie i Maciejowi. Pani Ewa jest osobą niewidomą, co uniemożliwia jej jazdę na zwykłym rowerze. Na tandemie, którym kierowałby pan Maciej, mogłaby jeździć.
Czytaj całość na nowosci.com.pl

Mirosław Owczarek pośmiertnie odznaczony

Podczas piątkowych uroczystości pogrzebowych w kościele pw. św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich Paraolimpijczyk Mirosław Owczarek został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
„Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne zasługi dla rozwoju i upowszechniania sportu osób z niepełnosprawnościami, za osiągnięcia sportowe oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie Mirosław Michał Owczarek” – napisał Prezydent w swoim postanowieniu.
Czytaj całość na polsatsport.pl