Przeglądarka 44/04.06.2020

Dwie niepełnosprawne kobiety przez bariery architektoniczne są zamknięte w mieszkaniu na poddaszu. „Grozi nam śmierć”

Dwie niepełnosprawne kobiety: 84-letnia pani Aniela i jej córka Bożena mieszkają na poddaszu budynku przy ulicy Grodzkiej. Stan zdrowia i warunki, w jakich żyją powodują, że kobiety czują się uwięzione w swoim mieszkaniu. Wielokrotnie w ostatnich latach prosiły o pomoc miejskie instytucje, jednak zazwyczaj spotykały się z odmową.
Kobiety mieszkają przy ul. Grodzkiej od 2015 roku. Ze względu na znaczny stopień niepełnosprawności i konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego, starsza z pań wymaga całodobowej opieki. Tę sprawuje jej 64-letnia córka. Jednak jej stan zdrowia w ostatnich latach również uległ znaczącemu pogorszeniu i – ze względu na choroby stawów i kręgosłupa – ona także ma trudności w codziennym funkcjonowaniu. Przez to, opuszczenie mieszkania i wyjście na zewnątrz staje się prawdziwą wyprawą i kosztuje obie kobiety mnóstwo sił. Wychodzić jednak muszą regularnie, bo cyrkulacja powietrza w mieszkaniu jest niewystarczająca, przez co w ciepłe dni kobietom doskwierają duszności.
Czytaj całość na naszemiasto.pl

Dagmara wychowuje niepełnosprawnych synów. „Moim wyborem jest dawanie największego wsparcia dzieciom”

– Przez pierwszy miesiąc kwarantanny ryczałam – opowiada Dagmara Wnuk, która samotnie wychowuje dwóch niepełnosprawnych chłopców. Choć miewa gorsze momenty, znajduje w sobie siłę, by walczyć – dla dzieci. – Jak jest mi źle, to idę biegać albo wrzeszczę na balkonie. Odcinam się. Potem wracam – tłumaczy.
Anna Podlaska, Wirtualna Polska: Masz 11-letniego syna Ernesta i 9-letniego Hugona. Wymagają twojej stałej opieki i kosztownej rehabilitacji.
Dagmara Wnuk: Mój starszy syn jest po rozległym udarze niedokrwiennym mózgu. Ma niedowład prawej strony, to są motoryczne uszkodzenia. Oprócz nich jest cała masa innych, niewidocznych gołym okiem dysfunkcji. Syn ma również zespół Aspergera oraz ADHD. Młodszy, Hugo, również ma zespół Aspergera, do tego ma zaburzenia sensoryczne. Jest też po rozszczepie wargi i podniebienia. Musi przejść parę operacji plastycznych.
Czytaj całość na wp.pl

Mama niepełnosprawnego dziecka opowiada o opiece w czasie pandemii. „Jestem ku****sko zmęczona!”

„Mam dość! Jestem zmęczona! Ku****sko zmęczona!” – takimi słowami zaczyna swój post na Facebooku Justyna Tomczak-Boczko, mama nieuleczalnie chorego Jeremiego. Pani Justyna opisuje w nim pogarszający się stan syna i wielokrotne próby kontaktu z lekarzami, które w czasach pandemii są bardzo utrudnione.
Czytaj całość na gloswielkopolski.pl

Protezy nóg to szansa dla Martina z Chorzowa na samodzielność. Ich koszt to 240 tysięcy złotych.

Martin Burak z Chorzowa już jako nastolatek musiał podjąć trudną decyzję o amputacji obu nóg. Wkrótce bez nóg i z niepełnosprawną ręką opanowałem sztukę pływania. Został nawet Mistrzem Polski Juniorów w pływaniu dla osób niepełnosprawnych. Dziś jego marzeniem jest, by pozbyć się kul i móc normalnie, samodzielnie żyć. Do tego potrzebne są tylko i aż protezy. Ich koszt – 240 tysięcy złotych – przekracza możliwości finansowe rodziny. Każdy jednak może pomóc spełnić marzenie Martina o samodzielnym życiu!
Czytaj całość na naszemiasto.pl

Zachodniopomorskie: Niepełnosprawny pan Mariusz chce spełnić ostatnią wolę swojego ojca. Czytelnicy „Super Expressu” ruszyli na pomoc

Niepełnosprawny Mariusz Kaczmarkiewicz (46 l.) z Mielenka Drawskiego (woj. zachodniopomorskie) zbiera plastikowe nakrętki. W ten sposób chce spełnić ostatnią wolę swojego zmarłego ojca i zebrać środki na remont dachu w swoim rodzinnym domu. Swoją pomoc zaoferowali czytelnicy „Super Expressu”.
Czytaj całość na se.pl

Od 23 maja znów biegną terminy w sprawach niepełnosprawnych

Wprowadzenie nowych zapisów w tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 spowodowało, że terminy rozpoczynają bieg lub biegną dalej nie od dnia odwołania stanu epidemii, a już od 23 maja 2020 r.
16 maja 2020 r. weszła w życie ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (DzU z 2020 r., poz. 875) tzw. tarcza antykryzysowa 3.0 wprowadzająca zmiany w zakresie terminów w postępowaniach administracyjnych prowadzonych w zakresie dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych oraz refundacji składek.
Czytaj całość na rp.pl