„Brat naszego Boga”

„Brat naszego Boga” to głęboka, uniwersalna opowieść o człowieku, który chciał naprawiać świat nie poprzez krew i walkę, a poprzez miłość i przywrócenie godności drugiemu człowiekowi. Kanwą sztuki stała się biografia polskiego powstańca, utalentowanego malarza, Adama Chmielowskiego, którego świat poznał jako Świętego Brata Alberta – zakonnika, oddanego bez reszty pomocy chorym i nędzarzom.
Twórcy spektaklu postanowili przypomnieć i przybliżyć tę wyjątkową postać, która tak mocno wpłynęła na losy Karola Wojtyły, stając się dla Jana Pawła II drogowskazem na Jego drodze do świętości.
Ten głęboki, mądry, pełen refleksji tekst wziął na swój reżyserski warsztat Andrzej Rozhin, znakomity reżyser teatralny. Jak podkreśla reżyser, głównym założeniem przedstawienia nie jest pokazanie Adama Chmielowskiego (w tej roli zobaczymy Janusza Łagodzińskiego) w aureoli świętości, ale zbudowanie złożonego, wiarygodnego portretu żywego, prawdziwego człowieka. Z jego wahaniami, wątpliwościami, słabościami. Z towarzyszącą mu nieustanną niepewnością co do słuszności obranej w życiu drogi…
Scenografię do spektaklu zaprojektował Ryszard Melliwa. Piękną muzykę napisał znany krakowski kompozytor Andrzej Zarycki.
WYSTĘPUJĄ:
Janusz Łagodziński
Piotr Kondrat
Jarosław Rabenda
Maciej Zacharzewski
Krzysztof Chudzicki
Ewa Trochim
Wojciech Wachuda
Karolina Michalik
Karolina Łękawa
Iwona Pieniążek
Marek Braun
Wojciech Ługowski
Włodzimierz Mancewicz
Wiktor Korzeniowski
Robert Mazurek
Krzysztof Parda
https://www.youtube.com/watch?v=1TdgYzBUjkE
Spektakl został zrealizowany przez Teatr Powszechny w Radomiu ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura W Sieci.