Wrocław: Ruszył system zajętości miejsc parkingowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami

Od dziś osoby z niepełnosprawnością oraz kierowcy autokarów turystycznych mogą we Wrocławiu korzystać z dedykowanego systemu zajętości miejsc parkingowych.
System zajętości miejsc parkingowych to innowacyjne narzędzie wykorzystujące zaawansowane technologie, które pozwoli w łatwy i wygodny sposób wskazać osobom z niepełnosprawnościami, kierowcom autokarów, pilotom wycieczek, a także przewodnikom miejskim najbliższe wolne miejsce parkingowe.
– Finalizujemy jeden z ostatnich projektów ś.p. Bartka Skrzyńskiego, Dyrektora Biura bez Barier. Nie trzeba przypominać, jak mocno Bartek angażował się na rzecz bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami. Stworzenie i uruchomienie tego systemu jest efektem jego wielu wysiłków. Również w ten symboliczny sposób kontynuujemy jego wolę budowy Wrocławia jako miasta bez barier – powiedział Prezydent Jacek Sutryk.
Robert Bednarski – Dyrektor Biura Smart City i Zarządzania Projektami UM przedstawił szczegóły techniczne tego projektu.
– System obejmuje łącznie 220 miejsc parkingowych, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami (postój bez ograniczeń czasowych w wyznaczonych miejscach strefy A i B ), a także miejsca dla autokarów turystycznych: czasowe (postój do 15 minut lub 30 minut) i odstawcze (postój bez ograniczeń czasowych) – wyjaśnił Robert Bednarski.
– System całościowo składa się z : detektorów, systemu przesyłu danych, aplikacji mobilnej oraz platformy służącej wymianie danych – dodaje Dyrektor Bednarski.
W ramach systemu została uruchomiona Aplikacja Mobilna ParkDots,  dostępna dla systemów Android oraz IOS. Aplikacja będzie informować użytkowników o wolnych i zajętych miejscach parkingowych przeznaczonych dla pojazdów osób
z niepełnosprawnościami oraz autokarów turystycznych. Korzystanie z niej jest darmowe, bez potrzeby rejestracji czy logowania. Działa zarówno w trybie online jak i offline. Jest dostępna w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej oraz angielskiej.
System pozwoli na  pozyskanie i gromadzenie danych o zajętości miejsc, co dodatkowo ułatwi uprawnionym służbom miejskim i nie tylko podejmowanie decyzji o ewentualnej interwencji. Dane będą także wykorzystane na potrzeby specjalistycznych badań i analiz.
System powstał w ramach współpracy Biura Smart City i Zarządzania Projektami Urzędu Miejskiego, Biura Wrocław Bez Barier, Biura Promocji Miasta, Straży Miejskiej Wrocławia oraz firmy T-Mobile.


 

Źródło: Biuro Prasowe, UM Wrocław