Wrocław: Ruszył pierwszy w Polsce integracyjny inkubator przedsiębiorczości

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA został stworzony we Wrocławskim Parku Technologicznym po to, by wspierać biznes bez barier. Przez okres 5-lat mogą się w nim rozwijać firmy z różnych branż będące na początku swojej biznesowej drogi. Jego głównym celem jest promowanie integracji w biznesie oraz aktywności zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami.
28 maja 2021 r. swoją działalność rozpoczął Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA. Został on utworzony przez Wrocławski Park Technologiczny we współpracy z Biurem Wrocław Bez Barier.
W projekt zostało zaangażowanych również ponad 30 organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, firm i uczelni wyższych. Wszystko po to, by jego oferta jak najbardziej odpowiadała potrzebom przedsiębiorstw, szczególnie tych prowadzonych przez osoby z niepełnosprawnościami i je zatrudniających. Nazwa Inkubatora nie jest przypadkowa.

– Inkubator nie powstałby bez śp. Bartka „Skrzyni” Skrzyńskiego. To dzięki jego inicjatywie stworzyliśmy to wyjątkowe miejsce i społeczność, którą łączy wspólna idea budowania lepszego, pozytywnego świata bez barier. To właśnie dla upamiętnienia jego wkładu w nasz projekt, Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości WPT otrzymał nazwę SKRZYNIA

– wyjaśnia Maciej Potocki, Prezes Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Miasto bez barier, biznes bez barier

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA wpisuje się w działania miasta Wrocław, które od dawna dąży do tego, żeby miejska przestrzeń była dostępna dla każdego bez barier i w jak najszerszym zakresie.

– Chcemy, żeby Wrocław był prawdziwym miastem bez barier. Dzięki takim projektom, jak utworzony przez WPT Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA, wprowadzamy nasze działania na kolejny poziom. To właśnie tutaj wrocławska przedsiębiorczość, tętniąca energią i kreatywnością, będzie mogła jeszcze szybciej się rozwijać, korzystając z różnorodności i talentów mieszkańców naszego miasta. Co najważniejsze, wszystko to bez barier. Cieszę się, że to właśnie we Wrocławiu, w WPT, powstał pierwszy w Polsce inkubator przedsiębiorczości, który integruje biznes i osoby z niepełnosprawnościami. Stanowimy świetny przykład dla innych miast i samorządów. Działajmy razem, bez barier

– komentuje Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Dla kogo jest Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA?

Z oferty Inkubatora mogą skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, którzy są w początkowym etapie rozwijania swojej firmy. Przez 5 lat mogą korzystać z eksperckiego wsparcia i infrastruktury WPT na preferencyjnych warunkach. Dodatkowe, specjalistyczne wsparcie znajdą w Inkubatorze firmy prowadzone przez osoby z niepełnosprawnościami oraz przedsiębiorstwa, które je zatrudniają lub chcą je zatrudnić.

– Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA to miejsce, w którym ramię w ramię, bez barier, swoje firmy, kariery mogą rozwijać przedsiębiorcy i specjaliści z różnych branż. To nie tylko w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami budynek, ale też kompleksowa oferta nastawiona na integrację, współpracę i dostępność. Udzielamy kompleksowego wsparcia szczególnie tym przedsiębiorstwom, które są prowadzone przez osoby
z niepełnosprawnościami lub je zatrudniają. W WPT wierzymy, że przyszłość trzeba zaprojektować, m.in. wspierając różne formy przedsiębiorczości. Inkubator jest tego przykładem. Mam nadzieję, że dzięki niemu wszyscy zobaczymy, że świat bez barier, to świat lepszy dla nas wszystkich

– opowiada Maciej Potocki, Prezes WPT.
W Inkubatorze na preferencyjnych warunkach można korzystać z dostosowanych do potrzeb osób
z niepełnosprawnościami powierzchni biurowych oraz usług doradczo-szkoleniowych. Działa w nim Centrum Informacji, dzięki któremu można w jednym miejscu uzyskać informacje na temat podejmowania pracy i zakładania firm przez osoby z niepełnosprawnościami, a także ich zatrudniania. W planach jest również organizacja różnego typu szkoleń i warsztatów.

Budynek bez barier

Działalność Inkubatora nie byłaby możliwa bez dostosowania do potrzeb osób
z niepełnosprawnościami jego siedziby, która mieści się w jednym z budynków WPT przy ul. Fabrycznej 16 h we Wrocławiu. Wrocławski Park Technologiczny zapewnił pełną jej dostępność tak wewnątrz, jak
i na zewnątrz budynku. Bezpośrednie otoczenie Inkubatora wyłożone jest specjalną kostką brukową ułatwiającą poruszanie się wózkersom. Przy budynku znajdują się wyznaczone i wyraźnie oznaczone miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. W samym budynku znajduje się winda umożliwiająca dotarcie na każde piętro, wyposażona w system głośnomówiący wspierający osoby niedosłyszące oraz przyciski z oznaczeniami w alfabecie Braille’a. Wszystkie drzwi w obiekcie zostały oznaczone żółtymi znacznikami, które ułatwiają poruszanie się osobom słabowidzącym. Każde z pomieszczeń w Inkubatorze oznaczone jest specjalną tabliczką – umieszczone są na niej podstawowe informacje na temat tego, co znajduje się w danym biurze, ich tłumaczenie na alfabet Braille’a oraz identyfikacja poprzez QR kod. Recepcja znajdująca się w Inkubatorze wyposażona jest w pętlę indukcyjną, która ułatwia możliwość porozumiewania się z osobami posiadającymi aparat słuchowy.
W recepcji można również skorzystać z aplikacji „Komunikacja bez barier”, pozwalającej na połączenie się z tłumaczem języka migowego. W budynku zainstalowano też system TOTUPOINT, dzięki któremu osoby niewidzące uzyskują jasne informacje, jak poruszać się po wszystkich jego kondygnacjach. Osoby z niepełnosprawnościami mogą pracować w dostosowanych do ich potrzeb biurach, korzystać ze strefy wyciszenia i relaksu oraz spełniających wymogi dostępności łazienek. Na każdym etapie działań pomocą służy im wykwalifikowana kadra WPT, która m.in. przechodzi szkolenia z komunikacji w języku migowym.

Najważniejsza jest dostępność

Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości SKRZYNIA to przede wszystkim dostępność, którą symbolizuje sam jego logotyp – czyli zapis IIP, skrót od Integracyjny Inkubator Przedsiębiorczości,
w alfabecie Braille’a. Wrocławski Park Technologiczny promuje ją nie tylko poprzez działalność Integracyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości, ale też organizację wydarzeń takich jak np. cykl webinarów „Biznes bez barier”. Już niedługo swoją premierę będą miały podcasty „Przedsiębiorczość bez barier” prezentujące historie wrocławian i wrocławianek z niepełnosprawnościami, którzy realizują się w wielu różnych obszarach życia zawodowego, społecznego i prywatnego.


 

Źródło: inf. pras.