Ruszyła interaktywna baza z miejscami i wydarzeniami z pętlą indukcyjną

Językiem migowym posługują się zazwyczaj Głusi, natomiast osoby słabosłyszące oraz te, które straciły słuch w późnym wieku, często go nie znają i chętnie korzystają z alternatywnych rozwiązań wspierających słyszenie. Jednym z nich jest pętla indukcyjna – urządzenie eliminujące zakłócenia w odbiorze treści dźwiękowych, dzięki czemu użytkownicy aparatów i implantów mogą lepiej słyszeć i rozumieć docierające do nich dźwięki. 25 września wystartowała platforma Tu Możesz – pierwsza w Polsce interaktywna baza, w której słabosłyszący mogą znaleźć informacje o miejscach i wydarzeniach z zainstalowaną pętlą indukcyjną.
Osoby słabosłyszące, które korzystają z systemów wspomagających słuch takich jak aparaty czy implanty, mają utrudniony dostęp do podstawowych obszarów życia społecznego. Niestety urządzenia te często nie są w stanie zagwarantować im pełnego zrozumienia docierających do nich głosów. Ludzie ze zdrowym słuchem nieświadomie ignorują dochodzące z zewnątrz dźwięki, natomiast dla słabosłyszących stanowią one istotne utrudnienie w codziennym życiu. Wystarczy, że znajdą się w pobliżu rozmawiającej grupy ludzi, do pomieszczenia dotrze gwar ruchu drogowego lub w przestrzeni pojawią się szmery czy pogłos, a odbiór dźwięków zostaje zakłócony. W takich sytuacjach zwykłe, codzienne czynności dla osób z niepełnosprawnością słuchu stają się wyzwaniem.
– Utrudnienia w komunikacji i zrozumieniu docierających do nas informacji zdarzają się bardzo często, np. podczas wyjścia do muzeum lub spotkania ze znajomymi w kinie. Najbardziej uciążliwe są jednak te, które przytrafiają się na co dzień w trakcie wizyty w urzędzie, banku czy na poczcie. To placówki szczególnie specyficzne – jest tam wiele okienek w jedynym miejscu, a poczekalnia zazwyczaj znajduje się w otwartej przestrzeni. Panujący hałas sprawia, że ciężko nam zrozumieć co mówi osoba nas obsługująca i musimy kilkukrotnie prosić o powtórzenie. Jest to bardzo frustrujące dla obu stron i zdarza się, że nie udaje nam się przez to załatwić tego, po co przyszliśmy – komentuje Aleksandra Szorc, użytkowniczka aparatów słuchowych i koordynatorka dostępności w Fundacji Kultury bez Barier.

Aparat to nie wszystko

W społeczeństwie panuje przekonanie, że do głuchych lub słabosłyszących należy mówić głośno, co w skrajnych przypadkach przybiera formę krzyczenia na osoby w aparacie słuchowym. Takie zachowanie może jedynie spowodować ból uszu u użytkownika urządzenia wspomagającego słuch, ale z pewnością nie sprawi, że lepiej zrozumie to, co chce mu się powiedzieć. Głośność dźwięku tak naprawdę nie ma większego znaczenia – liczy się jego czystość i wyraźność. Podczas rozmowy twarzą w twarz ze słabosłyszącym powinno się mówić starannie w umiarkowanym tempie, nie zasłaniać ust i nie odwracać głowy. Zazwyczaj nie znajdujemy się jednak w miejscu, gdzie warunki słyszenia są optymalne, a bariery w odbiorze i zrozumieniu dźwięków prowadzą do wykluczenia osób z niepełnosprawnością słuchu. Dlatego tak ważne jest zapewnienie jak największej dostępności w przestrzeniach publicznych i użytkowych dla niesłyszących. Rozwiązaniem, które umożliwia użytkownikom aparatów i implantów słuchanie i rozmawianie bez obawy o zakłócenia czy nieporozumienia jest pętla indukcyjna.
– Pętla indukcyjna nie tylko pozwala lepiej słyszeć, ale zapewnia nam też anonimowość. W miejscach, w których jest ona zainstalowana nikt nie musi się do nas specjalnie dostosowywać i to jest super – w końcu każdy chce swobodnie załatwiać swoje sprawy. Niestety wciąż wiedza na temat pętli jest niewielka zarówno po stronie użytkowników aparatów jak i instytucji w nią wyposażonych. System jest często wyłączony lub niepoprawnie ustawiony, a personel organizacji nie wie jak go uruchomić lub co nie działa. Brakuje też informacji o tym, gdzie należy zgłosić awarię. Wielu słabosłyszących nie ma pojęcia o istnieniu pętli indukcyjnych, a protetycy słuchu rzadko informują nas o dodatkowych możliwościach wspomagających słyszenie – dodaje Aleksandra Szorc z Fundacji Kultury bez Barier.
Pętla to system wspomagania słuchu, który może być zainstalowany zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i na świeżym powietrzu. Aby zacząć z niej korzystać wystarczy, że protetyk słuchu włączy użytkownikowi aparatu bądź implantu słuchowego funkcję cewki indukcyjnej w urządzeniu. Gdy jest ona aktywowana, osoba słabosłysząca wchodząc do pomieszczenia wyposażonego w pętle przełącza w aparacie tryb i żaden szmer czy gwar rozmowy nie przeszkodzi jej w słyszeniu. Osobom słabosłyszącym pętla daje nie tylko możliwość lepszego słyszenia i rozumienia, ale przede wszystkim pozwala w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.

Wszystkie pętle indukcyjne w jednym miejscu

W Polsce istnieją już wydarzenia i miejsca, gdzie osoby słabosłyszące mogą korzystać z pętli indukcyjnych, a wraz ze wzrostem zainteresowania społeczeństwa tematem dostępności będzie ich powstawać jeszcze więcej. Od 25 września osoby z niepełnosprawnością słuchu mogą szukać informacji na temat miejsc wyposażonych w pętle na pierwszej tego typu internetowej platformie o nazwie Tu Możesz, której założycielem jest Fundacja Kultury bez Barier od lat działająca na rzecz dostępności dla wszystkich bez wyjątku.
Tu Możesz to nie tylko spis pętli, ale też interaktywna przestrzeń wymiany wiadomości. Użytkownicy mogą zarówno zgłaszać dostępne lokalizacje czy wydarzenia, jak i informować o problemach z działaniem pętli. Dzięki temu użytkownicy bazy mogą na bieżąco sprawdzać czy w miejscu, do którego się wybierają jest zainstalowana pętla i czy na pewno działa. Tu Możesz to rozwiązanie, z którego będą mogły skorzystać nie tylko osoby z niepełnosprawnością słuchu, ale również samorządy i jednostki publiczne, instytucje kultury, organizatorzy wydarzeń oraz wszyscy ci, którym zależy na dostępności.
– Pętle indukcyjne to nie nowość, ale wciąż nie są standardem wyposażenia. Dodatkowo osoby słabosłyszące często nie wiedzą, że mogą z nich korzystać i gdzie można je znaleźć. Problem stanowią też awarie systemów, które niezgłaszane mogą na długi czas ograniczyć dostępność miejsca. Właśnie te potrzeby zainspirowały nas do stworzenia bazy www.tumozesz.pl. Osoby z niepełnosprawnością słuchu znajdą tam dostosowane do nich miejsca i wydarzenia, a organizacje wyposażone w pętle dotrą do nich z informacją, że są otwarci i zapewniają im komfortowe warunki wizyty. Bardzo ważną funkcją strony jest też możliwość zgłaszania usterek. Mamy nadzieję, że Tu Możesz w przyszłości stanie się miejscem, gdzie osoby z różnymi potrzebami i niepełnosprawnościami będą mogły sprawdzić dostępność tego czym są zainteresowane, co znacznie ułatwi im życie – komentuje Anna Żórawska, prezeska Fundacji Kultury bez Barier.
Użytkownicy aparatów słuchowych i implantów ślimakowych, osoby z różnymi niepełnosprawnościami i wszyscy zainteresowani tematem dostępności już od 25 września do 4 października mogą wziąć udział w wielkim święcie otwartości – Festiwalu Kultury Bez Barier. W trakcie festiwalu odbędzie się szereg wydarzeń z zapewnioną pętlą m.in. spotkanie z Tomaszem Kotem w Kawiarni OCHO, pokaz filmu „Legiony” w kinie Elektronik czy spektakl „Wizyta starszej Pani” w Teatrze Dramatycznym. Program 8. Festiwalu Kultury Bez Barier dostępny jest na stronie festiwalu.


 

Źródło: Good One PR