Zachodniopomorskie: ponad 21 mln zł dla DPS na poprawę bezpieczeństwa w związku z COVID-19

35 zachodniopomorskich domów pomocy społecznej może skorzystać z finansowego wsparcia o łącznej wartości ponad 21 mln zł udzielanego na poprawę bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Wnioski o granty w ramach projektu „Razem dla DPS” przyjmowane będą do 31 sierpnia.
Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego projekt grantowy „Razem dla DPS” realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.
35 domów pomocy społecznej może skorzystać ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w łącznej wartości ponad 21 mln zł. Finansowe wsparcie przeznaczone jest na poprawę warunków bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa.
Granty będą przyznawane organom prowadzącym DPS-y, czyli samorządom powiatowym, organizacjom pozarządowym oraz kościelnym osobom prawnym, które na złożenie stosownego wniosku mają czas do 31 sierpnia.
Służby prasowe marszałka podały, iż wsparcie obejmować będzie przede wszystkim pokrycie kosztów związanych z wypłatą dodatków do wynagrodzeń dla pracowników DPS, z zapewnieniem im noclegów poza miejscem zamieszkania, a także tymczasowych miejsc na kwarantannę dla pensjonariuszy i pracowników.
Na wysokość grantu będzie mieć wpływ liczba mieszkańców oraz pracowników DPS.
Cytowany przez służby prasowe marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podkreślił, że samorząd województwa wykorzystuje wszystkie możliwości, by wspierać domy pomocy społecznej, które „w związku z COVID-19 znalazły się w dramatycznie trudnej sytuacji”. „Od maja przekazujemy placówkom środki ochrony osobistej: maseczki, środki do dezynfekcji, kombinezony ochronne. Wiemy jednak, że skala potrzeb jest o wiele większa, dlatego zabiegaliśmy o dodatkowe wsparcie z Europejskiego Funduszu Społecznego, będącego w dyspozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej” – powiedział Geblewicz.
W Zachodniopomorskiem najwięcej pensjonariuszy mieszka w DPS-ach prowadzonych przez powiat koszaliński. Łącznie to 607 osób. W placówkach w Szczecinie jest ich 555. Ogółem w domach pomocy społecznej w województwie umieszczonych jest ponad 2100 osób.


 

Źródło: PAP / Inga Domurat