Częstochowa: Teleopieka dla starszych i niesamodzielnych osób

Częstochowskie seniorki i seniorzy znów otrzymają bezpłatne wsparcie. Rusza nabór do projektu zdalnych usług opieki medycznej i społecznej „W ochronie zdrowia i życia”.

– Mamy dziś dobre wiadomości dla mieszkanek i mieszkańców Częstochowy a także sąsiednich powiatów częstochowskiego i kłobuckiego. Pozyskaliśmy w konkursie środki unijne na kolejny projekt teleopieki, z którego będzie mogło skorzystać 300 samotnych i nie w pełni samodzielnych osób powyżej 65 roku życia

– zapowiedział 23 września, podczas spotkania prasowego, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Wsparcie będzie kierowane w pierwszej kolejności do osób, które mają problemy zdrowotne. Projekt „W ochronie zdrowia i życia” potrwa do końca 2022 r. Jego budżet to blisko 4,5 mln zł, z  czego blisko 4,2 mln zł pochodzi ze środków europejskich.
Projekt  jest twórczą kontynuacją projektu „Bezpiecznie we własnym domu – usługi teleopiekuńcze…”, który był realizowany przez dwa lata do 2019 r. Wówczas wsparciem objęto 200 mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. Cieszył się dużym powodzeniem i był wysoko oceniany nie tylko przez seniorów, ale także niezależne gremia. Dwa lata temu został wpisany do „Złotej Księgi Dobrych Praktyk na Rzecz Społecznego Uczestnictwa Osób Starszych” Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Budżet tamtego programu wynosił 1,4 mln zł.
W obecnym programie, przy wyższym budżecie – oprócz zwiększenia liczby uczestników, wprowadzono też dodatkowe komponenty. To badania przesiewowe w kierunku chorób neurodegeneracyjnych, tak, by szybciej zdiagnozować ryzyko Alzhaimera czy Parkinsona oraz zdalne poradnictwo psychologiczne. Do projektu zaproszono też  kolejnego partnera medycznego – TELEMEDYCYNĘ Polska, by realizować wsparcie z zakresu kardiologii i diabetologii.

– Dzięki temu 125 osób otrzyma na czas projektu do domów niewielkie ale niezwykle dokładne urządzenia do zdalnego EKG, a 20 osób będzie mogło badać poziom cukru pod opieką edukatorów diabetologicznych

– mówiła Marta Kozłowska ze Stowarzyszenia „EBI ASSOCIATION”.
To wsparcie w pierwszej kolejności przeznaczone będzie dla osób świeżo zdiagnozowanych w zakresie chorób układu krążenia, serca, czy cukrzycy, w tym osób do roku od wystąpienia poważnego incydentu kardiologicznego (badania wykazują, że najgroźniejszy dla życia „sercowców” jest pierwszy rok po zawale).


 

Źródło: samorzad.pap.pl