Przeglądarka 73/08.09.2020

500 plus dla niepełnosprawnych. Będą zmiany w programie?

500 plus dla niepełnosprawnych bez progu dochodowego? O taką zmianę w programie wnioskują posłanki Koalicji Obywatelskiej.
Bezwarunkowe 500 plus dla niepełnosprawnych to postulat posłów Koalicji Obywatelskiej.Marzena Okła-Drewnowicz i Iwona Hartwich zaapelowały o zniesienie kryterium dochodowego przy tym świadczeniu.
Mowa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, czyli nowym 500 plus. Świadczenie to przyznawane jest w kwocie 500 złotych, jednak nie każdy może je otrzymać ze względu na próg dochodowy.
Czytaj całość na radiozet.pl

Dworzec w Legnicy nie dla niepełnosprawnych. PKP PLK: Lepiej wysiadać… 6 kilometrów dalej

Tak szokujące sceny można zobaczyć chyba jedynie na legnickim dworcu. Niepełnosprawni na wózkach, aby opuścić peron, siadają na stopniach i zsuwają się w dół. Wcześniej proszą innych podróżnych o zniesienie wózków. Batalia o montaż wyjścia dla inwalidów trwa od lat.
Pociąg dojeżdża do Legnicy. Niepełnosprawny bez przeszkód wyjeżdża wózkiem na peron, ale żeby dotrzeć na ulicę prosi o pomoc konduktorkę. Ta sama znosi wózek. Wtedy inwalida siada na kamiennych schodach i… zsuwa się po kolejnych stopniach. To nie scenariusz kiepskiego horroru – takie sytuacje mają miejsce na legnickiej stacji. Kierowniczka jednego z pociągów przejeżdżających przez Dolny Śląsk podkreśla, że od kilku miesięcy ochroniarze tego dworca odmawiają jakiejkolwiek pomocy niepełnosprawnym…
Czytaj całość na radiowroclaw.pl

Fundusz Rezerwy Demograficznej sfinansował 13-tą emeryturę w 2019 r.

Rząd chce umorzyć z dniem 1 stycznia 2021 r. pożyczkę udzieloną Funduszowi Solidarnościowemu z Funduszu Rezerwy Demograficznej w roku 2019. Oznacza to, że rządzący zabrali z rezerwy demograficznej środki zbierane latami na trudne czasy i wydali je na bieżące potrzeby.
Do konsultacji publicznych trafił przygotowany przez ministra finansów projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej.
Wśród przewidzianych w nim rozwiązań jest projektowany art. 52, zgodnie z którym z dniem wejścia w życie ustawy (a ma się to stać 1 stycznia 2021 r.) umarza się pożyczkę udzieloną Funduszowi  Solidarnościowemu z Funduszu Rezerwy Demograficznej w roku 2019.
– Ustawą z dnia 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2473) wprowadzono przepis przejściowy, mający zastosowanie do roku 2019, odnoszący się do kwestii związanych z realizacją jednorazowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. (Dz. U. poz. 743). Zgodnie z postanowieniami ustawy środki Funduszu przeznacza się na finansowanie tego zadania stanowią koszty Funduszu Solidarnościowego. Jednocześnie na mocy ww. ustawy Fundusz Solidarnościowy uzyskał pożyczkę z Funduszu Rezerwy Demograficznej umożliwiająca dokonanie zwrotu wydatków poniesionych w 2019 r. przez Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, w związku z wypłatą jednorazowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w kwocie 8.736.458.958,21 zł.
Czytaj całość na prawo.pl

Dokumenty Google ze świetnymi udogodnieniami dla niewidomych

Osoby niewidome lub słabowidzące niewątpliwie mają ograniczone możliwości w zakresie korzystania ze sprzętów elektronicznych i przeróżnych usług. Deweloperzy często jednak decydują się na wprowadzenie do swoich programów funkcji, które choć trochę ułatwiają nawigację osobom z niepełnosprawnościami. Wygląda na to, że takie usprawnienia już niedługo zagoszczą w Dokumentach Google.
Aplikacja od dłuższego czasu obsługuje alfabet Braille’a, lecz do tej pory nie sprawował się on dosyć dobrze. Koncern zdaje sobie z tego sprawę i zapowiedział właśnie szereg poprawek i zmian w tym zakresie. Przede wszystkim ma pojawić się zupełnie nowy skrót, za którego pomocą jeszcze łatwiej będzie można aktywować alfabet Braille’a (Ctrl + Alt + H). Warto zaznaczyć, że zadziała on zarówno w Dokumentach, jak i Arkuszach oraz Prezentacjach Google.
Czytaj całość na instalki.pl