Przeglądarka 62/05.08.2020

Radny ze Świdnika proponuje, by powstały strefy dla osób niepełnosprawnych

Wprowadzenie stref dla osób niepełnosprawnych proponuje świdnicki radny Marcin Magier. Chodzi o specjalne oznaczenie namalowane na chodniku bezpośrednio przy przystanku autobusowym. Osoba, która chce skorzystać z pomocy stając na wyznaczonym polu sygnalizuje taką potrzebę kierowcy.
– Założenie jest takie aby na każdym przystanku autobusowym w Świdniku, o ile będzie to możliwe ,wymalować na chodniku kwadrat o wymiarach metr na metr z symbolem osoby niepełnosprawnej – tłumaczy radny miejski Marcin Magier.
Zdaniem radnego tego typu dodatkowe oznakowanie będzie ułatwieniem zarówno dla osób niepełnosprawnych jak też starszych i schorowanych.
Czytaj całość na dziennikwschodni.pl

„Idol”. Elżbieta Zapendowska traci wzrok. Problemy z oczami uniemożliwiają jej pracę w telewizji

Elżbieta Zapendowska od lat zmaga się z postępującą chorobą oczu. Sytuacja jest jednak coraz gorsza. W jednym z ostatnich wywiadów przyznała, że traci wzrok. Okazuje się też, że problemy z oczami uniemożliwiają jej pracę w telewizji.
Elżbieta Zapendowska to jedna z najbardziej cenionych specjalistek od emisji głosu w Polsce. Dzięki swojemu niebywałemu słuchowi zaczęła pojawiać się w telewizji jako jurorka w programie „Idol”, a następnie „Must be the music. Tylko muzyka”. Od lat zmaga się jednak z poważnymi problemami ze wzrokiem.
Czytaj całość na telemagazyn.pl

36 przykładów technologii i innowacji, które ułatwiają życie niepełnosprawnym

Zamiast bezmyślnie gonić za zyskami, niektóre firmy i przedsiębiorcy opracowują swoje produkty z myślą o osobach niepełnosprawnych. Tworzą huśtawki dla osób na wózkach inwalidzkich, wersje obrazów, którymi mogą się cieszyć nawet niewidomi, a ich praca czyni świat lepszym miejscem.
Jednym z najbardziej znanych wynalazków ułatwień dostępu jest alfabet Braille’a. Jednak niewielu wie, że to nie Louis Braille wymyślił ten alfabet. Alfabet Braille’a wymyślił francuski żołnierz, który miał za zadanie wymyślić tajny kod dla Napoleona, Charlesa Barbiera. W 1821 roku Barbier poszedł do szkoły dla niewidomych dzieci, do której uczęszczał Braille’a i zabrał ze sobą swój dwunastopunktowy kod. Było to zbyt trudne w użyciu dla żołnierzy armii Napoleona, ale młody Braille zdał sobie sprawę, że może to działać dla niewidomych dzieci. Uprościł kod Barbiera, zmniejszając go do sześciu kropek i wynalazł jeden z najpopularniejszych systemów czytania, jakie mamy dzisiaj.
Czytaj całość na f7dobry.com

Apple liderem w dziedzinie dostępności dla osób niepełnosprawnych

„iPhone stał się najpotężniejszym i najpopularniejszym urządzeniem wspierającym osoby niepełnosprawne i z ograniczoną sprawnością w historii” – mówi Sarah Herrlinger, dyrektor ds. Globalnej polityki dostępności Apple. I ma rację, bo produkty Apple praktycznie nie mają konkurencji. W życiu osób, które korzystają z funkcji Dostępności, wybór jest zero-jedynkowy.
W tym tygodniu przypada 30. rocznica uchwalenia ustawy Americans with Disabilities Act z 1990 r. TechCrunch przeprowadził z tej okazji wywiady z kilkoma firmami technologicznymi i organizacjami wspierającymi osoby niepełnosprawne i osoby z różnymi ograniczeniami, w tym z Apple, aby omówić, w jaki sposób technologia poprawiła ich codzienne życie.
TechCrunch porozmawiał z Sarah Herrlinger, dyrektorem firmy ds. Globalnej polityki dostępności w Apple. Według Herrlingera Apple „zawsze wierzyło, że dostępność jest prawem człowieka”, co jest wartością, o której Apple pamięta, pracując nad każdym, nowym produktem.
Apple zawsze stara się udostępniać swoje produkty każdemu i wdraża nowe funkcje związane z Dostępnością z każdą nową wersją oprogramowania i nowymi generacjami sprzętów.
Czytaj całość na imagazine.pl

Podczas misji w Afganistanie stracił nogę. Nie poddał się i imponuje ze sztangą!

W szpitalu spędził ponad rok. Przeszedł 50 operacji i 50 transfuzji krwi. Lekarze musieli mu amputować lewą nogę. Nie poddał się. Derick Carver, najlepszy niepełnosprawny zawodnik strongman na świecie, zaimponował kibicom w martwym ciągu.
Na swoim profilu na Instagramie Carver pokazał, jak wykonuje martwy ciąg. Na pierwszym wideo były wojskowy trzykrotnie podniósł sztangę, nie używając protezy. Przy pierwszy podejściu, stojąc na jednej nodze, ciężko mu było utrzymać równowagę. Dwa kolejne podejścia bez protezy były znacznie bardziej stabilne.
Z kolei na drugim wideo Carver również trzykrotnie podniósł sztangę, ale używając w lewej, amputowanej nodze, protezy. Co ciekawe, z protezą, Amerykanin miał większy problem z podniesieniem za pierwszym razem sztangi niż bez niej. Sportowiec nie poinformował ile ważyła sztanga, którą podnosił.
Czytaj całość na wp.pl