Przeglądarka 82/09.10.2020

Pełnosprawni dzięki 5G, czyli jak nowa technologia pomoże osobom niepełnosprawnym

Nowa generacja sieci komórkowej przyniesie korzyści wszystkim ludziom. Nie tylko przyspieszy ona rozwój poszczególnych dziedzin przemysłu, ale pozwoli również wprowadzić liczne udogodnienia w życiu codziennym. O ile dla większości z nas oznacza to podniesienie dotychczasowego komfortu życia i dodatkowe wygody, to dla osób niepełnosprawnych będzie to, pod pewnymi względami, przepustka do bycia pełnosprawnym członkiem społeczeństwa. Należy bowiem wiedzieć, że niepełnosprawność nie oznacza jedynie długotrwałej ułomności. Niepełnosprawność przejawia się, gdy dana przypadłość „w interakcji z różnymi barierami ogranicza pełne i efektywne uczestnictwo w życiu społecznym na równych zasadach z innymi obywatelami”. Tym samym, jeśli zniwelujemy ograniczenia dotykające takich osób, to przestaną one być niepełnosprawne ze społecznego, gospodarczego czy zawodowego punktu widzenia. Nie mówiąc już o ich większej swobodzie i wygodzie w codziennym życiu. A jest o kogo walczyć, ponieważ w samej tylko Polsce jest obecnie około 5,5 miliona ludzi z przyznanym orzeczeniem o niepełnosprawności.
Czytaj całość na nafalinauki.pl

IOS 14 – NOWE FUNKCJE DOSTĘPNOŚCI, KTÓRE PRZYDADZĄ SIĘ NIE TYLKO NIEPEŁNOSPRAWNYM

Apple jest niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o przystosowanie urządzeń mobilnych do potrzeb ludzi niepełnosprawnych. Od wielu lat w system iOS są wbudowane liczne ułatwienia, dzięki którym z iPhone’a czy iPad’a mogą korzystać ludzie mający problemy ze wzrokiem, słuchem czy funkcjami motorycznymi. Jednak niektóre z ułatwień mogą się przydać każdemu użytkownikowi.
Rozpoznawanie dźwięków
Dzięki nowej funkcji systemu iOS 14, iPhone potrafi wychwycić z otoczenia wybrane dźwięki. Mogą to być różnego rodzaju alarmy, dźwięki typowe dla gospodarstwa domowego, czy tez odgłosy wydawane przez zwierzęta i ludzi. Wbrew pozorom te funkcje są bardzo przydatne nie tylko dla osób niedosłyszących. W czasach, gdy wiele osób w dalszym ciągu pracuje w domu, często prowadząc telekonferencje, ze słuchawkami na uszach, takie powiadomienia o pukaniu do drzwi czy innych domowych odgłosach mogą być niezłym ułatwieniem.
Czytaj całość na applemobile.pl

Zanardi przeszedł kolejną operację

Były kierowca Formuły 1 Alex Zanardi przeszedł już piątą operację po wypadku, w jakim uczestniczył w czerwcu w Toskanii podczas wyścigu niepełnosprawnych kolarzy. Tym razem lekarze kolejny raz zajęli się rekonstrukcją jego twarzy.
Czterokrotny złoty medalista paraolimpijski 19 czerwca w Toskanii wpadł pod ciężarówkę podczas wyścigu niepełnosprawnych kolarzy. 53-latek został natychmiast przewieziony do szpitala w Sienie, gdzie lekarze określili jego stan jako bardzo ciężki. Doznał poważnych obrażeń głowy i wielokrotnego złamania kości twarzy.
Czytaj całość na onet.pl

Fundacja JiM zaprasza wszystkie sieci handlowe do wprowadzenia „cichych godzin”

Fundacja JiM zachęca sieci handlowe do przyłączenia się do akcji Ciche Godziny, która ma na celu ułatwienie zakupów osobom w spektrum oraz podniesienie świadomości społeczeństwa na temat autyzmu.
Ponad połowa osób z autyzmem boi się wychodzić z domu. Powodem jest nieprzystosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób z autyzmem. Choć hałas, mocne oświetlenie i tłum stanowią codzienność w polskich sklepach, dla osób z ASD to czynniki wywołujące duży dyskomfort, często nawet ból fizyczny.
Nadwrażliwość sensoryczna to jedno z obciążeń, z którymi mierzą się osoby z autyzmem. Korzystanie z przestrzeni publicznej oznacza dla nich codzienne zmaganie się z lękiem. Odpowiadając na potrzeby osób ze spektrum Fundacja JiM zwraca się do sklepów i sieci handlowych, aby w ramach wspólnej akcji wprowadzić tymczasowe zmiany w funkcjonowaniu placówek.
Czytaj całość na portalspozywczy.pl

Zrozpaczeni dyrektorzy szkół specjalnych: o naszych dzieciach rząd zapomniał

– Złożyłam wniosek do sanepidu o zgodę na edukację hybrydową, ponieważ 90 proc. naszych uczniów to dzieci chore, w grupie ryzyka zakażeniem COVID-19. Odpowiedź była pozytywna. Trzy dni przed rozpoczęciem roku sanepid zgodę wycofał – mówi w rozmowie z Onetem Izabela Popławska, dyrektor Społecznej Podstawowej Szkoły Specjalnej w Józefowie. “Hybrydę” dostaną, gdy będzie pierwsze zachorowanie.
Dyrektorzy drżą: może być za późno. Mimo apeli nie doprosili się w MEN żadnej ochrony dla swoich podopiecznych. Alarmują, że w przypadku niepełnosprawnych i chorych dzieci izolacja pozostaje fikcją
Skarżą się, że MEN nie wspomogło ich finansowo. W szczególnie trudnej sytuacji są dyrektorzy szkół specjalnych niepublicznych (działających jak szkoły publiczne – z dotacją państwa).
Czytaj całość na onet.pl

Bariery są tylko w naszych głowach – Piotr Walkusz o tym, jak zdobył tytuł wicemistrza Polski

Swoją przygodę ze sportem rozpoczął od piłki nożnej. Bardzo dobrze sprawdzał się na boisku, jednak nieszczęśliwy wypadek odebrał mu możliwość dalszego trenowania. W poszukiwaniu dalszych aktywności poszedł na siłownię, jednak to nie było to, czego oczekiwał. W ten oto sposób odkrył nową pasję, jaką jest kolarstwo. Poznaj historię niepełnosprawnego Piotra Walkusza, który zdobył tytuł wicemistrza Polski w jeździe na czas.
Czytaj całość na kartuzy.info

Brytyjski robotyk chce stać się pierwszym na świecie w pełni funkcjonalnym cyborgiem

Misją dra Petera Scotta-Morgana, jest stanie się pierwszym na świecie w pełni funkcjonalnym cyborgiem. „Będę nieustannie ewoluował, umierając jako człowiek, ale żyjąc jako cyborg” – powiedział.
W 2017 roku u tego inspirującego naukowca zdiagnozowano chorobę neuronu ruchowego (SLA), znaną również jako ALS, stwardnienie zanikowe boczne lub choroba Lou Gehriga. SLA atakuje mózg i nerwy, by ostatecznie doprowadzić do paraliżu wszystkich mięśni, nawet tych, które umożliwiają oddychanie i połykanie.
Chociaż lekarze poinformowali go, że prawdopodobnie nie dożyje końca 2019 roku, 62-letni Scott-Morgan ułożył śmiały plan zastąpienia wszystkich swoich narządów urządzeniami mechanicznymi.
Czytaj całość na evertiq.pl