Przeglądarka 60/27.07.2020

50 niepełnosprawnych będzie mogło uczestniczyć w rehabilitacji zawodowej i społecznej w Prudniku

Warsztaty terapii zajęciowej powstaną w Prudniku. Skorzystają na tym przede wszystkim niepełnosprawni. Dedykowane im zajęcia rehabilitacyjne mają poprawić ogólny rozwój i sprawność uczestników. Powiat prudnicki jest jedynym na Opolszczyźnie, gdzie nie ma takich warsztatów. Niedawno dotarła tam informacja o przyznaniu na ten cel dofinansowania.
Czytaj całość na radio.opole.pl

WSA: Liczy się jakość, a nie kilometrówka

Matka zaskarżyła tę decyzję do WSA. Wskazywała, że w proponowanym przez wójta przedszkolu syn nie miałby indywidualnego nauczyciela wspomagającego, które otrzymuje w placówce, do której uczęszcza. Przedłożyła również zaświadczenie lekarskie, z którego wynikało, że zmiana przedszkola może źle wpłynąć na rozwój dziecka.
Zwrot kosztów transportu dziecka niepełnosprawnego przysługuje również wtedy, gdy istnieje placówka bliższa, ale o niższym standardzie – wynika z orzeczenia WSA w Gdańsku.
Czytaj całość na gazetaprawna.pl

„Dogoterapia skuteczną formą wspierania aktywności społecznej dzieci niepełnosprawnych”

(Stowarzyszenie Zintegrowani przy Przedszkolu Miejskim nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku): w ramach projektu zostaną przeprowadzone działania mające pozytywny wpływ na samopoczucie dzieci oraz zachęcające je do aktywności. Wszystkie związane są z obecnością i kontaktem z czworonożnym przyjacielem – psem. Zadanie rozpocznie się wycieczką do lecznicy zwierząt. Następnie na terenie Przedszkola Miejskiego Nr 1 z Oddziałem Integracyjnym w Giżycku zorganizowane zostanie spotkanie z policjantem i psem policyjnym. Wezmą w nim udział dzieci z trzech grup integracyjnych (łącznie 58 osób). Utrwaleniem zdobytej wiedzy na temat psa będzie konkurs plastyczny – ,,Pies naszym przyjacielem”. Podsumowaniem tych działań będzie cykl zajęć dogoterapii. Korzystać z nich będą dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju). Zaplanowane działania będą zmierzały do budowania prawidłowej relacji z psem i nauki zasad bezpiecznego postępowania z psami, edukacji z zakresu kynologii, nauki wykonywania czynności pielęgnacyjnych wobec psa (np. karmienie, szczotkowanie, wycieranie łap oraz troski o higienę własną, np. mycie rąk), kształtowania umiejętności okazywania emocji związanych z kontaktem z psem, wyzwalania spontanicznej aktywności dziecka w zabawie z psem, budowania pozytywnej motywacji do nauki i rehabilitacji, budowania więzi emocjonalnej u dzieci, które mają w tym trudności, budowania poczucia własnej wartości oraz sprawczości, doskonalenia sprawności ruchowej, rozwijania mowy, wzbogacania zasobu słów i pojęć, stymulowania zmysłów: słuchu, wzroku, dotyku – kształtowania orientacji w schemacie własnego ciała, ćwiczenia koncentracji uwagi i relaksacji.
Czytaj całość na mojegizycko.pl

Anna Dymna obchodzi urodziny. Ile lat skończyła aktorka?

Aktorka, działaczka społeczna i założycielka fundacji „Mimo Wszystko” – Anna Dymna świętuje 69. urodziny. Wiele jej kreacji zapisało się na stałe w historii polskiego kina. Od lat związana jest z Krakowem i Starym Teatrem.
Aktorka od wielu lat wspiera osoby niepełnosprawne intelektualnie.
To jest jak taka zaraza… pomaganie. Dlatego, że jak raz to zrobisz, to jesteś już tym zarażony i robisz to do końca życia
– powiedziała nam kiedyś.
Prowadzona przez Annę Dymną fundacja „Mimo Wszystko” wybudowała i prowadzi dwa ośrodki terapeutyczno-rehabilitacyjne: „Dolinę Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach i Warsztaty Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie. Zajmuje się również wspieraniem leczenia, rehabilitacji oraz edukacji. Do tej pory pomogła ponad 30 tys. osób chorych i niepełnosprawnych w całej Polsce.
Czytaj całość na tvn.pl

#PortretyKobiet. Kinga odeszła od męża z córką i niepełnosprawnym synem. „Rodzina mówiła, że sobie nie poradzę”

Kinga Ostrzołek udowodniła, że jest w stanie bez pomocy bliskich zająć się niepełnosprawnym leżącym synem i 4-letnią córką. Samotność pokazała jej, że może wszystko. Choć najwięcej uczy się od Filipa. Po miesiącach z dala od rodziny, zatopionej w katolickim podejściu do życia, spotkała dawną miłość i odnalazła szczęście. Jej historia pokazuje, jak pokręcone bywają losy kobiet.
Czytaj całość na wp.pl