Gdynia: Jak oswoić niepełnosprawność? Projekt „Krok dalej”

Centrum Integracja Gdynia zaprasza osoby z niepełnosprawnościami, które oswoiły już własne doświadczenie niepełnosprawności, ale także tych, którzy czują, że to dobry moment na zrobienie pierwszego kroku i rozwinięcie skrzydeł.
Oswajanie niepełnosprawności w projekcie „Krok dalej”
– Wielu z nas w dzieciństwie czytało książkę „Mały książę”. Na pewnym etapie mojego życia szczególnie mocno utkwiły mi słowa z książki, że jesteśmy odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy – opowiada Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnościami w Centrum Integracja Gdynia. – Gdy w moim życiu nastoletnim, doświadczyłam niepełnosprawności, nie było we mnie zgody na akceptację takiej rewolucji. Dopiero z czasem oswoiłam niepełnosprawność i zrozumiałam, że muszę wziąć odpowiedzialność za swoje życie, za to kim jestem i chciałabym być. Przestałam się jej bać, przestała ona być moim negatywnym atrybutem, przestałam spostrzegać ją jako barierę, ale zaczęłam traktować, jako pewien dodatek do mojego życia, cechę, którą przekułam w atut w codzienności i na nowo odkryłam swoją osobowość, charakter, kobiecość, niezależność. Szybko zauważyłam, że to, jak postrzegam siebie samą, zmienia również patrzenie na mnie przez innych. Stałam się swoistym ekspertem przez własne doświadczenie niepełnosprawności. Dzięki temu mogę śmiało jako ekspert, mówca motywacyjny, coach, trener, pomagać w odnajdywaniu perspektywy i akceptacji siebie, oswajać z niepełnosprawnością oraz podpowiadać, jak stawiać i osiągać swoje cele w dorosłości pomimo niepełnosprawności – dodaje.
Centrum Integracja Gdynia, w ramach  projektu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji „Krok dalej” współfinansowanego ze środków miasta, pracuje z młodymi i dorastającymi ludźmi oraz ich najbliższym otoczeniem, tak, aby pokazać nową perspektywę na niepełnosprawność, a raczej, żeby zobaczyć coś więcej, pójść krok dalej, wyjść poza nią.
Każdy, kto doświadcza w życiu pewnych zmagań, również niepełnosprawności, jest swoistym ekspertem, który może pomagać tym, którzy są dopiero na początku tej drogi. Pomagać w  dojrzewaniu do zmiany, do patrzenia na siebie, znalezieniu własnej przestrzeń na autonomiczny rozwój, na swoją dorosłość, życie, samodzielność. Tak, aby stać się niezależnym człowiekiem, a przede wszystkim człowiekiem aktywnym bez barier.
Projekt „Krok dalej” jest kontynuacją wcześniejszych działań. Nowym elementem jest pomysł na wolontariat młodych osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, którzy mogliby jako eksperci z doświadczeniem, podzielić się swoimi przemyśleniami i osiągnięciami z tymi, którzy są trochę mniej zaawansowani w oswajaniu własnej niepełnosprawności.
Pomysł polega na tym, żeby popracować z coachem, zbadać swoje predyspozycje, mocne i słabe strony, zastanowić się, co w naszym doświadczeniu może służyć innym i po prostu działać.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w wolontariacie, proszone są o kontakt mailowy pod adresem anna.dobkowska@integracja.org.
W wiadomości trzeba napisać kilka słów o sobie. Liczba miejsc w programie jest ograniczona.
Projekt jest współfinansowany z budżetu miasta Gdyni.


 

Źródło: kom. pras.