Przeglądarka 23/03.04.2020

„Każdy ma potencjał, by tworzyć społeczeństwo, w którym jest miejsce na czułość i wsparcie”

Ostatnią bohaterką cyklu „W moim interesie” jest Olga Ślepowrońska – twórczyni „SPA dla mam”, wspaniałego projektu, który niesie pomoc mamom osób niepełnosprawnych. Swoimi działaniami udowadnia, że dbanie o siebie nie jest samolubne – daje nam siłę do tego, by działać dalej.
Z czym zmagają się mamy osób niepełnosprawnych i dlaczego często obawiają się zadbać same o siebie? O tym, jak zmienia się życie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w dobie pandemii koronawirusa i o tym, jak wygląda ono na co dzień, zapytałam Olgę Ślepowrońską – założycielkę „SPA dla mam”, miejsca, które przypomina, że choć są rzeczy ważne i ważniejsze, nie wolno nam zapomnieć również o samych sobie i sobie nawzajem.
Czytaj całość na ofeminin.pl

Niepełnosprawność oczami mamy. Szczera rozmowa o rodzicielstwie.

Pięknym i zdrowym dzieckiem chwalimy się z przyjemnością. Kiedy jednak nieco odbiega od normy, wstydzimy się o tym mówić. Inaczej jest w przypadku Natalii Hałas-Szcześniak, bydgoszczanki, mamy niepełnosprawnego Stasia, prowadzącej kanał „Oczami mamy”.
Pewnie wiesz, o co chcę Cię zapytać?
Myślę, że chodzi o najważniejszą rolę, jaką przyszło mi niespodziewanie pełnić już niemal dwa lata. Nie spodziewałaś się jej? Roli mamy się oczywiście spodziewałam (śmiech). Jednak nic nie wskazywało na to, że będę mamą niepełnosprawnego dziecka. Cała ciąża przebiegała bez komplikacji. Badania przeprowadzone w trakcie nawet nie sugerowały wady wrodzonej. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero po porodzie. Podeszła do nas pani neonatolog, złapała za ręce i powiedziała, że dzieciątko ma problem. Zapytałam, czy Staś w ogóle będzie żył. Na szczęście odpowiedziała, że tak. Ale na nacieszenie się sobą chyba nie mieliście zbyt wiele czasu? Niestety. Staś został ode mnie zabrany półtorej godziny po tym, jak się urodził. Nie miałam nawet możliwości przystawić go do piersi. Wyobraź sobie, jakie to jest uczucie dla matki. Takiego bólu nie czułam nigdy wcześniej.
Czytaj całość na nowosci.com.pl

Niepełnosprawni będą mieli łatwiej w starostwie w Skarżysku

Przy starostwie powiatowym w Skarżysku zostanie zamontowana winda. Ma pomóc w dotarciu do urzędu osobom, które mają problemy z poruszaniem się.
Winda zostanie umieszczona przy budynku starostwa znajdującym się przy Placu Floriańskim. To tam mieszczą się ośrodki wsparcia dla niepełnosprawnych, m.in. PCPR i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Budynek ma trzy piętra, więc osobom na wózkach trudno tam dotrzeć.
Czytaj całość na radio.kielce.pl

Komputer i tablet dla niepełnosprawnego dają prawo do ulgi

Wydatki poniesione przez rodzica na zakup komputera, tabletu i zegarka stanowią koszty związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych niepełnosprawnego syna. Mogą więc być odliczone od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2019 rok. Potwierdza to niedawna interpretacja skarbówki.
Podatniczka ma  niepełnoletniego syna,  który pozostaje na utrzymaniu rodziców i choruje na cukrzycę. Chorobę cechuje bardzo duża zmienność glikemii, która prowadzi do szybko postępującej hiper-i hipoglikemii. W skrajnych przypadkach nawet może prowadzić do śmierci. Dlatego też w 2019 r. podatniczka dokonała zakupów dla jej syna trzech urządzeń tj. komputera, tableta oraz smart zegarka – (udokumentowanych fakturami wystawionymi na rodzica), które dzięki specjalnemu oprogramowaniu oraz aplikacjom na nich zainstalowanych ułatwiają mu kontrolowanie choroby oraz wykonywanie czynności życiowych.
Czytaj całość na prawo.pl

Koronawirus w Domu Pomocy Społecznej. 60 osób zakażonych, wszyscy poddani kwarantannie

Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu w pow. białobrzeskim (woj. mazowieckie) walczy z Covid-19. U 60 osób potwierdzono zakażenie koronawirusem. Pracownicy od kilku dni nieprzerwanie przebywają w ośrodku.
Dom Pomocy Społecznej w Niedabylu jest placówką stałego pobytu dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Przebywa tam 81 osób, z czego 67 podopiecznych i 14 osób z personelu.
Wynik dodatni ma 52 podopiecznych i 8 pracowników. Wszyscy – niezależnie od wyniku testu – zostali poddani kwarantannie – powiedział starosta białobrzeski Sylwester Korgul.
Czytaj całość na tvn.pl