Przeglądarka 59/24.07.2020

Przemek chce pobić rekord Guinessa. „Udowodnię, że nie ma rzeczy niemożliwych”

Lekarze zdiagnozowali u Przemka 23 choroby. Nie wiadomo, jaka jest ich przyczyna. Mimo wszystko Przemek próbuje żyć normalnie – kocha podróżować, marzy o Australii. Przez schorzenia nie zobaczy wielu miejsc, więc świat chce zwiedzać m.in. poprzez pocztówki. W planach ma zebrać ich milion i tym samym pobić rekord Guinessa.
Każda pocztówka musi być inna, nie mogą się powtarzać. Takie są reguły, jeśli Przemek Ledzian ma pobić rekord Guinessa w zbieraniu widokówek.
Czytaj całość na onet.pl

Niewidoma pani Jadwiga z Olsztyna potrzebuje pomocy

Gdy najemca lokalu zdecydował zburzyć komórkę, gdzie trzymała opał, kobieta zaczęła się martwić. Marzy jej się ogrzewanie gazowe. Ułatwiłoby jej życie, ale taka wymiana kosztuje.
Pani Jadwiga nie widzi od kilkunastu lat. Ale świetnie sobie radzi. Bez problemów porusza się po mieszkaniu i po podwórzu. Mieszka sama. Do tej pory sama też paliła w piecu. Szła do komórki, w której trzymała opał. A że zna na pamięć każdy kąt i każdy kamyk na drodze, nie potrzebuje pomocy.
Czytaj całość na gazetaolsztynska.pl

Mamy XXI wiek, a niektóre osoby z niepełnosprawnościami wciąż siedzą zamknięte w domach

Anna Drabarz walczy o to, by wszyscy mogli funkcjonować w społeczeństwie na równych warunkach. Jak przyznaje, do ideału jeszcze nam daleko.
Na czym polega praca pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych?
Powinien pełnić funkcję pośrednika między środowiskiem osób z niepełnosprawnościami i tymi podmiotami, które je wspierają, a samorządem. Często przekazuję informacje i spostrzeżenia ze środowiska do samorządu. Ale też tłumaczę osobom z niepełnosprawnościami, jakie są ramy funkcjonowania samorządu, i mówię im o ich prawach i obowiązkach. Ta wymiana wiedzy i doświadczeń pozwala nam tworzyć pomysły, które mają dać mieszkańcom województwa podlaskiego z niepełnosprawnościami poczuć się pełnoprawnymi obywatelami. To przygnębiające, że nadal musimy o to zabiegać, ale niestety w wielu obszarach na takim etapie – jako społeczeństwo jesteśmy.
Nie bez znaczenia jest też z pewnością to, że pani również jest osobą niepełnosprawną.
Czytaj całość na wspolczesna.pl

Choroba pozbawiła ją sprawności, a lekarz orzecznik ZUS uważa, że może samodzielnie funkcjonować

Anna Kwiatek ze Słupska cierpi na polineuropatię ruchową, która powoduje, że cała się trzęsie, gdy się rusza, a mimo to słupska orzecznik ZUS niedawno uznała, że może samodzielnie funkcjonować. Jednocześnie przed rokiem w orzeczeniu dla innej instytucji uznała, że wymaga stałej pomocy.
Pani Anna zaczęła chorować w 2016 roku.
– Początki były niewinne. Kichnęłam i poczułam ból w lewej nodze, który z dnia na dzień narastał. Najpierw dostałam sterydy, a potem skierowano mnie na oddział neurologiczny w słupskim szpitalu, bo chodziłam coraz gorzej. Tam stwierdzono, że mam uszkodzone obie nogi, choć lekarze nie mogli znaleźć podłoża mojej choroby. W tym samym czasie zaczęła mi drżeć ręka, a lewa noga co pewien czas traciła stabilność. Na dodatek zaczęłam odczuwać bóle w barku – opowiada pni Anna.
Czytaj całość na gp24.pl

INTERWENCJA. Pytania do rzecznika prasowego sieci Media Expert o poszanowanie praw osób niepełnosprawnych

Do odwołania, obowiązuje obowiązek zakrywania – przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego – ust i nosa. Od tej reguły jest wiele wyjątków. Między innymi obowiązku tego nie stosuje się w przypadku osób, które nie mogą zakrywać ust i nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, lub osób mających trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
W piątek do redakcji zadzwonił zdenerwowany mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego, że nie został wpuszczony do sklepu Media Expert. Obsłudze powiedział, iż zwolniony jest z obowiązku zakrywania ust i nosa ze względu na stan zdrowia. Nic to nie pomogło, ze sklepu został wyproszony.
Czytaj całość na polaneis.pl