Przeglądarka 3/06.02.2020

Piłka nożna dla każdego. Jaguar także dla niepełnosprawnych

Piłka nożna to sport, który może uprawiać każdy, mimo różnych trudności, co pokazują choćby AMP futboliści czy zawodnicy Blind Footballu. Stopniowo w Polsce powstaje coraz więcej klubów, sekcji dla dzieci niepełnosprawnych, żeby one także czerpały radość z gry w piłkę. O jednej z takich inicjatyw, a jedynej na Pomorzu, napisaliśmy słów kilka.
Jaguar Gdańsk to prężnie działająca akademia w województwie pomorskim. W ramach projektu Jaguar Kids, czyli dla przedszkolaków, otworzono również sekcję dla dzieci niepełnosprawnych. – Pomysł powstał z inicjatywy jednej z mam, której dzieci uczęszczały na zajęcia do szkółki Jaguar Kids. Z racji tego, że ta mama jest fizjoterapeutką i pracuje na co dzień z dziećmi niepełnosprawnymi, powiedziała w klubie, że: “zebrała się taka grupa chłopaków, która chciałaby trenować piłkę nożną”.
Czytaj całość na weszlo.com

Otwartość zaczyna się w głowie

Natalia Kaczor z wykształcenia jest anglistką i tyflopedagożką, czyli osobą zajmującą się uczeniem dzieci z niepełnosprawnością wzrokową. Oprócz tego prowadzi warsztaty, w tym także muzyczne, bo sama jest skrzypaczką i flecistką. Wkrótce będzie nagrywać płytę. Jest współzałożycielką stowarzyszenia „Dobrze”, przeciwdziałającego wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami. Rozwiązania, które podpowiada instytucjom w tym zakresie, może od razu przetestować sama jako użytkowniczka. Sama bowiem jest osobą niewidomą od urodzenia. Mimo to, do kina chodzi od dziecka. Jak była mała, rodzice po prostu opowiadali jej wszystko, co działo się na ekranie.
Czytaj całość na przekroj.pl

Niepełnosprawni z Jarosławia tworzą domki dla owadów

W Jarosławiu powstaje aż 25 tysięcy domków dla owadów, a wykonują je osoby niepełnosprawne. Takie rekordowe zamówienie od jednej z niemieckich sieci handlowych dostał Zakład Aktywności Zawodowej, zatrudniający osoby z różnego rodzaju dysfunkcjami. Praca przy tworzeniu domków – hotelików dla owadów dzikożyjących jest dla nich rodzajem terapii, a w efekcie ma pomóc w ochronie ginących w Europie gatunków owadów zapylających.
Czytaj całość na tvp.pl

W powiecie kieleckim coraz więcej niepełnosprawnych. Urzędnicy wydają coraz więcej orzeczeń

W 2019 roku Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności rozpatrzył aż 6378 wniosków mieszkańców powiatu kieleckiego o wydanie stopnia niepełnosprawności. To o ponad pół tysiąca więcej niż rok wcześniej – wynika z danych opublikowanych przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.
Czytaj całość na faktykielce24.pl

Pomagała innym, teraz sama potrzebuje pomocy. Na leczenie potrzeba 75 tys. zł

Emilia Sowińska ciężko choruje od 2010 r. Wtedy przeszła operacje rdzenia kręgowego, ale dopiero rok później lekarze rozpoznali u niej ciężką chorobę neurologiczną – zespół Devica. Na jej leczenie potrzeba kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Zespół Devica to bardzo ciężka i nieuleczalna choroba neurologiczna, atakująca rdzeń kręgowy i nerwy wzrokowe. Pani Emilia już pięć razy traciła wzrok. Wielokrotnie też ręce i nogi odmawiały jej posłuszeństwa, w związku z tym poruszała się na wózku lub korzystała z balkonika. Wtedy niezbędna była pomoc osoby dorosłej. W 2015 r. nastąpił okres remisji.
Czytaj całość na olsztyn.com.pl