Indie: Z oczu 11-letniej dziewczynki płyną krwawe łzy. Przeczytaj czym jest Hemolakria

11-letnia dziewczynka została przyjęta do szpitala w Indiach, pozornie zdrowa, z wyjątkiem jednego problemu: z jej oczu regularnie spływały krwawe łzy.
Niezwykle rzadki stan chorobowy został opisany w studium przypadku opublikowanym w czerwcu w Case Report BMJ, autorstwa okulistów z All India Institute of Medical Sciences w New Delhi.
Autorzy wyjaśniają, że matka zabrała dziewczynkę do szpitala, po tym jak w poprzedzającym ten fakt tygodniu z oczu dziewczynki spływały krwawe łzy od dwóch do trzech razy dziennie.
W raporcie czytamy, że u dziewczynki stwierdzono niezwykle rzadki i niepokojący stan chorobowy – hemolakrię.
Dlaczego tak się stało?
Dziecko wydawało się całkowicie zdrowe i miało widzenie 20/20. Badania oka nie wykazały nic złego w fizycznych strukturach gałki ocznej. Gruczoł łzowy – który wydziela łzy – również był normalny.
Dziewczynka była pod obserwacją przez dwa dni. Lekarze byli świadkami napływu krwawych łez, które pojawiały się kilka razy dziennie, a każdy wyciek trwał około trzy minuty. Co ciekawe, łzy spływały spontanicznie, a dziewczynka podczas tych incydentów nie okazywała żadnych emocji.
Lekarze zrobili dziewczynce szereg badań, m.in. czy nie ma problemów z krzepnięciem krwi, nietypową liczbę krwinek lub niewydolność wątroby.
Po wykluczeniu wszystkich możliwych chorób, które podejrzewali medycy, ogłosili oni, że stan występujący u 11-latki jest idiopatyczny. Termin ten oznacza to, że objawy pojawiają się spontanicznie albo mają niejasne lub nieznane podłoże (przyczynę).
Innymi słowy, lekarze nie mają pojęcia dlaczego u dziewczynki pojawia się krwawe łzawienie.
Hemolakria. Czym jest?
Na świecie odnotowano bardzo mało przypadków hemolakrii, dlatego do dziś nie wiadomo, czy jest ona bardziej powiązana z konkretnym wiekiem czy płcią.
Przyczyn może być wiele, między innymi urazy głowy, guzy oka, zaburzenia krwawienia i endometrioza. Według raportu w bardzo rzadkich przypadkach hemolakria może być spowodowana zespołem Munchausena, który jest stanem psychiatrycznym, w którym osoba konsekwentnie wywołuje u siebie objawy somatyczne w celu wymuszenia na personelu medycznym hospitalizacji. Pacjenci domagają się operacji chirurgicznych, aby doprowadzić do deformacji zdrowego organizmu. Zespół występuje u osób, które mają zaburzenia osobowości, zwłaszcza w psychopatii, oraz osób z tendencjami masochistycznymi lub obsesyjnymi.
O hemolakrii po raz pierwszy napisano w książce medycznej w szóstym wieku. Ponownie w literaturze medycznej pojawiła się w XVI wieku, kiedy to opisano przypadek zakonnicy, która zamiast występowania miesiączki krwawiła raz na miesiąc z oczu i uszu.
Hemolakria to rzadka choroba, która powoduje wypływanie z oczu krwawych łez. Krwotok z oczu może występować kilka razy dziennie i trwać od kilku minut do godziny. Krwawieniu z oczu w hemolakrii mogą towarzyszyć np. ból oraz zawroty głowy.
Hemolakria może być objawem wielu chorób, takich jak nowotwór narządu łzowego. Choroba jest najczęściej wywołana przez czynniki lokalne, takie jak bakteryjne zapalenie spojówek.
Ostra hemolakria może występować u kobiet w wieku rozrodczym i może być indukowana przez hormony.


 

Źródło: www.ctvnews.ca, oprac. Redakcja mir.org.pl