„Niepodobnym obyczajem” – Spektakl z audiodeskrypcją

„Niepodobnym obyczajem” to spektakl, którego scenariusz został skonstruowany z różnych utworów Jana Kochanowskiego i stanowi próbę spojrzenia na twórczość renesansowego poety okiem dzisiejszego odbiorcy.
Pomimo niełatwego materiału literackiego (operujące licznymi archaizmami, bardzo zróżnicowane stylistycznie utwory) przedstawienie pomyślane jest na wskroś nowocześnie.
Grupa nieokreślonych bliżej, zawieszonych pomiędzy światami postaci, trafia na miejsce ukształtowane ze wspomnień o nieznanym sobie Janie Kochanowskim.
Samego poety w spektaklu nie będzie. Wystąpią cztery żywioły: woda, ogień, powietrze i ziemia – Bławatek, Panpłomyk, Terrania i Aquinus. Są to postaci trochę mityczne, archetypiczne, poza ludzkim światem, ktoś w rodzaju aniołów czy czterech jeźdźców apokalipsy.
Skomponowana do przedstawienia muzyka, oparta o struktury barokowe i renesansowe, brzmi bardzo współcześnie i intrygująco. Dzięki tej nieoczywistej formie zderzonej z utworami Kochanowskiego, na naszych oczach staropolski język staje się w pełni zrozumiały, a szesnastowieczne treści okazują się zadziwiająco bliskie naszemu doświadczeniu.
https://www.youtube.com/watch?v=YwofOF-7uwU

„Niepodobnym obyczajem”

Na podstawie Jana Kochanowskiego
scenariusz, reżyseria, scenografia – Andrzej Sadowski
muzyka – Paweł Muzyka
choreografia – Marta Pietruszka
światła – Tomasz Świątkowski
korepetycje muzyczne – Monika Świostek
OBSADA, która bierze udział w nagraniu:
Elżbieta Mielnik, Dorota Szperlak, Mateusz Brodowski, Michał Węgrzyński
Sztuka wystawiona w Teatrze Powszechnym w Radomiu


Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.