Toruń: Pierwsze osoby odebrały klucze do mieszkań w ramach programu „Mieszkanie na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”

Program „Mieszkanie na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych” to nowość w polityce mieszkaniowej realizowanej przez Gminę Miasta Toruń. W jego ramach wybudowane zostały dwa dwupiętrowe budynki mieszkalne przy ul. Watzenrodego 15 i 15 A o łącznej powierzchni użytkowej prawie 2 tys. m kw. Inwestycja realizowana jest wraz z Toruńskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego od 2018 r.  Program zakłada wybudowanie jeszcze dwóch budynków.

– Mogę tylko wyrazić radość, że powstają mieszkania dla toruńskich seniorów i osób z niepełnosprawnościami, po to, aby się tu mieszkało wspólnie, wygodnie i pod opieką – to jest sensem budowy takich domów. Mieszkania są na wynajem, nie na własność, ale najważniejsze jest to, że osoby starsze i z niepełnosprawnościami mają się tu czuć po prostu dobrze – podkreślił prezydent Michał Zaleski.

W dniu 19 czerwca 2020 r. prezydent uroczyście wręczył klucze pierwszym mieszkańcom nowych bloków.
W obu budynkach znajduje się łącznie 48 mieszkań – dwupokojowych z aneksem kuchennym lub dwupokojowych z oddzielną kuchnią. Są to mieszkania samodzielne, przystosowane dla osób wymagających wsparcia, często będących już pod opieką pracowników MOPR. Dzięki środkom, jakie MOPR pozyskał z funduszy Unii Europejskiej, mieszkania zostały także wyposażone i umeblowane. Na ten cel przeznaczona została kwota 650.340,36 zł.
W projekcie mogły wziąć udział osoby, które obecnie są najemcami mieszkań komunalnych należących do GMT, lub są potencjalnymi najemcami tych mieszkań (znajdują się na listach mieszkaniowych), osoby niesamodzielne np. z uwagi na niepełnosprawność lub chorobę, osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, a także mieszkające, pracujące lub uczące się na terenie Gminy Toruń. Rekrutacja prowadzona była na początku roku 2020 – łącznie wpłynęły 84 wnioski (65 osób samotnych oraz 19 rodzin dwuosobowych). Komisja zakwalifikowała do zasiedlenia 16 gospodarstw 2-osobowych, które zostaną skierowane do lokali o pow. od ok. 40 m kw do ok. 48 m kw oraz 32 gospodarstwa 1-osobowych w lokalach o pow. od ok. 33 m kw do ok. 40 m kw.


 

Źródło: UM Toruń / Magdalena Winiarska